Přesazování, dělení a množení kosatců



Nejvhodnější dobou pro přesazování a dělení kosatců jsou letní měsíce od poloviny července do poloviny srpna.

Protože kosatce na jednom stanovišti pěstujeme 3 až 4 roky, je přesazení nezbytností. Z estetického hlediska starší kosatce ve středu ztrácejí oddenky, výhony zde nevyrůstají a květiny vypadají nevzhledně. Proto je nutné je přesadit a zároveň rozdělit na více rostlin.

Přesazování, dělení a množení kosatců

Přesazování, dělení a množení kosatců

Množení kosatců

Kosatce se množí pomocí ztloustlých oddenků, které rostou mělce pod povrchem půdy. Celý trs opatrně vyjmeme pomocí vidlí z půdy. Nadzemní část zkrátíme nůžkami asi na 10 cm. Pro nové rostliny vybíráme takové části, které mají dvou až tříčlánkový oddenek – zbytek odřízneme ostrým nožem. Pak zakrátíme kořeny, přičemž poškozené odstraníme. Řezné plochy necháme do druhého dne zaschnout nebo je posypeme drceným dřevěným uhlím. Tímto postupem zabráníme zahnívání řezných ran.

Vysazování kosatců

Při vysazování kosatců pravidelně rozložíme kořeny do všech stran a přihneme zeminou. Sázíme do takové hloubky, aby horní část oddenku vyčnívala nad povrchem půdy. Na závěr vydatně zalijeme.





  • Proč se mají odstraňovat odkvetlé květy? Odstraňování odkvetlých květů Odstraňování odkvetlých květů je prospěšné z několika důvodů – rostliny stále dobře vypadají, prodlužuje se období kvetení a v několika málo případech se podporuje druhá vlna kvetení později v růstové sezóně. Při vyštipování odkvetlých květů dáváme pozor, abychom nevytrhávali stonky a zbytečně rostlinu nezbavovali květů Proč odstraňovat odkvetlé květy U..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Letničky a jejich doba kvetení Kdy kvetou letničky Při sázení letniček na zahradní záhony přemýšlíme již dopředu nejen o barvách, ale i o době a délce kvetení jednotlivých druhů. Zde je seznam nejpoužívanějších letniček a jejich doby kvetení: Letničky, které kvetou od května do října: tařicovka, šalvěj. Letničky, které kvetou od června do září: hledík,..
  • Krokus – Šafrán – Crocus Šafrán neboli krokus patří mezi oblíbené ozdoby jarních skalek. Vynikne i v záhoncích a předzahrádkách. Krokus kvete časně zjara bílými, žlutými, modrými, lila nebo fialovými květy. Květy mají nálevkovitý, trubkovitý nebo kulatý tvar. Listy krokusů jsou dlouhé, velmi úzké. Z jedné hlízy zpravidla vyrůstá 1 až 5 listů. Většina druhů krokusů je..