Přesazování, dělení a množení kosatců
Nejvhodnější dobou pro přesazování a dělení kosatců jsou letní měsíce od poloviny července do poloviny srpna.
Protože kosatce na jednom stanovišti pěstujeme 3 až 4 roky, je přesazení nezbytností. Z estetického hlediska starší kosatce ve středu ztrácejí oddenky, výhony zde nevyrůstají a květiny vypadají nevzhledně. Proto je nutné je přesadit a zároveň rozdělit na více rostlin.

Přesazování, dělení a množení kosatců
Množení kosatců
Kosatce se množí pomocí ztloustlých oddenků, které rostou mělce pod povrchem půdy. Celý trs opatrně vyjmeme pomocí vidlí z půdy. Nadzemní část zkrátíme nůžkami asi na 10 cm. Pro nové rostliny vybíráme takové části, které mají dvou až tříčlánkový oddenek – zbytek odřízneme ostrým nožem. Pak zakrátíme kořeny, přičemž poškozené odstraníme. Řezné plochy necháme do druhého dne zaschnout nebo je posypeme drceným dřevěným uhlím. Tímto postupem zabráníme zahnívání řezných ran.
Vysazování kosatců
Při vysazování kosatců pravidelně rozložíme kořeny do všech stran a přihneme zeminou. Sázíme do takové hloubky, aby horní část oddenku vyčnívala nad povrchem půdy. Na závěr vydatně zalijeme.
- Pěstování sasanek Kdy sázíme sasanky? Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm. Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších..
- Co potřebují růže pro pěstování na zahradě Růže jsou označovány jako královny květin díky svým květům a omamné vůni. Existuje obrovské množství odrůd, s nádhernými tvary poupat i samotných květů, v pestrých škálách barev a vůní. Jak pěstovat růže Růžím vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Pozor musíme dávat u jižních zdí, kde by růže mohly trpět úpalem – trpí také..
- Pnoucí růže Pnoucí růže jsou oblíbené k popnutí pergol, loubí nebo zahradních oblouků. Nejčastěji se pěstují kultivary kvetoucí červeně, bíle, růžově, žlutě. Květy mají většinou plné, ale i jednoduché. Při větších mrazech výhony pnoucích růží namrzají, proto pro ně vybíráme stanoviště v teplejší chráněné poloze. Řezání pnoucích růží Pnoucí růže vyžadují při jarním řezu..
- Lewisia v rozmanitých barvách Pěstování lewisie Lewisia je skalnička s přízemní růžicí dužnatých listů a hlubokým hlavním kořenem. Lewisii můžeme vysadit do skalek, skalkových skleníků nebo skalničkových koryt. Jsou plně mrazuvzdorné a chladuvzdorné. Stálezelené druhy lewisie vyžadují polostín a humózní, vlhkou, dobře provzdušněnou, kyselou půdu. Lewisie během celého roku nesnášejí zálivku na list. Podobné články:..