Symbol Vánoc – jmelí (Viscum)Historie jmelí

Jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Jako magická rostlina se objevuje již v severských ságách. Keltští druidové jej považovali za posvátné a ze stromů jej odřezávali zlatým nožem.

Sběr jmelí

Jmelí je zelené po celou zimu. Je spojené s plodností a štěstím.

Symbol Vánoc - jmelí (Viscum)

Symbol Vánoc – jmelí (Viscum)

Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která roste v korunách jehličnatých i listnatých stromů, kde vytváří kulovité trsy. Tyto trsy sběrači z větví odřezávají. Jmelí můžeme zakoupit buď zelené nebo obarvené stříbrnou nebo zlatou barvou. Větvičky jmelí se věší na stop nebo se dávají do vázy, ovšem bez vody.

 


  • Ruj vlasatá – okrasný keř Ruj vlasatá je okrasný keř, který dorůstá do maximální výšky 5 metrů a šířky až 4 metry. Krásně se vyjímá před tmavě zelenými jehličnany. Vyniká květy i listy. Tento keř kvete v období od června do července drobnými květenstvími ve velkých latách. Věty jsou bílé a dlouho vydrží. Vypadají velmi netradičně..
  • Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) Jeřáb ptačí je okrasný strom, který můžeme vysazovat jako solitéru do okrasných zahrad a parků. Podle odrůdy dorůstá do výšky 5 až 15 metrů. Mimo stromů lze jeřáb ptačí pěstovat také jako keř. Květy jeřábu ptačího jsou bílé chocholíky, které ostře kořeněně voní. Plody jsou korálkovité jeřabiny. Mimo okrasných druhů..
  • Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia) Pěstování trnovníku bílého Trnovník bílý je strom o výšce 4 až 6 metrů a šířce kolem 4 metrů. Koruna má kulovitý tvar, přičemž strom je okrouhle oválný. Tato odrůda nekvete. Bílé květy se objevují pouze u původního druhu v červnu. Listy jsou zpeřené a rostou na trnitých větvích. Na podzim se..
  • Okrasný barevný keř dřišťál Jak pěstovat dřišťál Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů. Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na..