Pěstování slivoní



Kde vysazovat švestky

Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí.

Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu vhodně tvarujeme korunu stromu. Slivoně většinou kvetou a plodí na krátkých plodonosných větévkách vyrůstajících na dvouletém dřevě. Některé odrůdy plodí i na jednoletých výhonech.

Odrůdy slivoní

U odrůd slivoní si všímáme zejména:

  • Kdy je doba sklizně a jaká je využitelnost v domácnosti
  • Nároky na stanoviště
  • Prostorové možnosti zahrady a vzrůstnost stromu
  • Zda je odrůda samosprašná nebo cizosprašná, případně zda je v okolí opylující odrůda
  • Zda je odrůda náchylná k virové chorobě šarce

Stříhání slivoní – zmlazování

Slivoň zmlazujeme, zejména stárnoucí koruny s nepatrnými ročními přírůstky. Zmlazujeme do 2 až 3–letého dřeva. Na konci zkrácené větve má zůstat tažná větévka. Hluboké zmlazení slivoně nesnášejí.

Sklízení plodů slivoní

Plody slivoní sklízíme cca 3 až 4 dny před konzumací. Mají mít typickou barvu a chuť, ale ještě tuhé, aby se případnou dopravou neomačkaly.

Pěstování slivoní

Pěstování slivoní







  • TOP ovoce pro pěstování za zahrádkách Při pěstování ovoce na zahradách bereme do úvahy velikost pozemku a také naše možnosti případné konzumace a zpracování. Ovoce, které vypěstujeme je potřeba většinou rychle zpracovat nebo uskladnit na později, aby naše práce měla smysl. Ovoce pro pěstování na zahrádkách Z drobného ovoce má smysl pěstovat rybíz, angrešt, maliny nebo ostružiny...
  • Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
  • Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Třešně v zahradě..
  • Pěstování slivoní – plody Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve. Plody slivoní Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností..