Pěstování slivoní
Kde vysazovat švestky
Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí.
Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu vhodně tvarujeme korunu stromu. Slivoně většinou kvetou a plodí na krátkých plodonosných větévkách vyrůstajících na dvouletém dřevě. Některé odrůdy plodí i na jednoletých výhonech.
Odrůdy slivoní
U odrůd slivoní si všímáme zejména:
- Kdy je doba sklizně a jaká je využitelnost v domácnosti
- Nároky na stanoviště
- Prostorové možnosti zahrady a vzrůstnost stromu
- Zda je odrůda samosprašná nebo cizosprašná, případně zda je v okolí opylující odrůda
- Zda je odrůda náchylná k virové chorobě šarce
Stříhání slivoní – zmlazování
Slivoň zmlazujeme, zejména stárnoucí koruny s nepatrnými ročními přírůstky. Zmlazujeme do 2 až 3–letého dřeva. Na konci zkrácené větve má zůstat tažná větévka. Hluboké zmlazení slivoně nesnášejí.
Sklízení plodů slivoní
Plody slivoní sklízíme cca 3 až 4 dny před konzumací. Mají mít typickou barvu a chuť, ale ještě tuhé, aby se případnou dopravou neomačkaly.
- Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
- Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
- Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...
- Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..