Pěstujeme japonský javorJaponské javory jsou kompaktní dřeviny s keřovitým růstem a dobrou tvarovatelností. Tvarovat můžeme pomocí řezu nebo vyvazováním.

Tyto dřeviny vnášejí do zahrad barevnost v podobě proměnlivosti listů, v závislosti na ročním období. Je vyšlechtěno nepřeberné množství kultivarů, které jsou tvarově i barevně výrazné po celou dobu vegetace.

Japonský javor

Japonský javor

Jak pěstovat japonský javor

Než začneme s výsadbou, vybereme vhodné stanoviště, které bude v polostínu, zejména na jaře bez přímého slunce. Stanoviště by také nemělo být v mrazové kotlině nebo ve směru chladného proudění vzduchu. Při výsadbě přimícháme do půdy trochu kyselého substrátu pro rododendrony a azalky.

Kdy řezat japonský javor

Řez provádíme, jakmile pomine možnost ranních mrazů. Ideálními měsíci jsou květen a červen. Nejpozději řez provádíme do poloviny července, aby dřevo stihlo vyzrát před nadcházející zimou a nedošlo k poškození dřeviny.

Množení japonských javorů

Množení se provádí pomocí roubování nebo očkování v odborných zahradnických centrech.


  • Pěstování svídy Svída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu. V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté. Jak pěstovat svídu Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Jak vysadit..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Jak vysadit okrasné dřeviny v..