Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení



Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí.

Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle, než se dostane do původního stavu.

Buk lesní – snese zmlazení velmi dobře.

Cypřišovec Leylandův – můžeme ji výrazně zmladit, ale je nutné počítat s dlouhou dobou až několika let, než obroste.

Dub – řežeme pouze nepatrně, při hlubším zmlazení špatně obrůstá.

Habr obecný – můžeme zmladit až na pařez. Řez provádíme pouze v období vegetačního klidu.

Javor – dobře snáší zmlazení.

Kalina pražská – dobře snáší zmlazení.

Ptačí zob – můžeme zmladit až na pařez o výšce cca 10 cm, tato dřevina dobře obrůstá. Zmlazení provádíme v předjaří.

Růže svraskalá

Růže svraskalá

Růže svraskalá – dobře snáší zmlazení.

Tis červený – můžeme zmladit i starší stromy, tato dřevina má výborné regenerační schopnosti a dobře obrůstá.

Zerav – můžeme zmladit až o polovinu původní výšky, naopak na šířku nelze řezat, protože zde neobroste. Je nutné počítat s tím, že řezné rány jsou viditelné minimálně 2 sezóny.

Zimolez – dobře snáší zmlazení.

Zimostráz vždyzelený neboli Buxus – hlubší zmlazení se nedoporučuje, protože tato dřevina roste velmi pomalu.

Dřišťál Thunbergův – snese zmlazení bez problémů, protože má výborné regenerační schopnosti.

Cypřišek Lawsonův – řežeme opatrně, hlubší zmlazení se nedoporučuje.

Hlohyně šarlatová – má dobrou regenerační schopnost, proto je možný hluboký zmlazovací řez. Tato dřevina je typická rychlým růstem.

Svída

Svída

Svída – můžeme zmladit na pařez o výšce cca 10 cm, protože dřevina rychle obroste.

Tavolník japonský – můžeme seříznout až k zemi, zmlazení snáší dobře a rychle opět doroste.

Mochna křovitá – dobře snese hluboký řez.






  • Šácholan Soulangeův (Magnolia) Šácholan Soulangeův neboli Magnolie je menší strom nebo keř, který je vhodný a do menších zahrad. Můžeme jej využít jako solitéru. Dorůstá do výšky až 6 metrů, šířka stromu je 4 metry. Nejkrásnější je tento okrasný strom brzy na jaře, kdy rozkvétají velké barevné květy. Květy se objevují dříve jak..
  • Jak pěstovat plaménky, řez a choroby plaménků Plaménky (klematisy) patří mezi velmi oblíbené popínavé dřeviny, pěstované u nás. Řez plaménků Řez plaménků významně ovlivňuje nejen dobrý růst, ale také bohatost květů. Způsob řezu se liší podle toho, ve kterém období daný druh plaménků kvete. Plaménky kvetoucí na jaře od dubna do června na loňských výhonech se při..
  • Stálezelené listnaté dřeviny do stínu Pěnišníky neboli rododendrony Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..