Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení



Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí.

Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle, než se dostane do původního stavu.

Buk lesní – snese zmlazení velmi dobře.

Cypřišovec Leylandův – můžeme ji výrazně zmladit, ale je nutné počítat s dlouhou dobou až několika let, než obroste.

Dub – řežeme pouze nepatrně, při hlubším zmlazení špatně obrůstá.

Habr obecný – můžeme zmladit až na pařez. Řez provádíme pouze v období vegetačního klidu.

Javor – dobře snáší zmlazení.

Kalina pražská – dobře snáší zmlazení.

Ptačí zob – můžeme zmladit až na pařez o výšce cca 10 cm, tato dřevina dobře obrůstá. Zmlazení provádíme v předjaří.

Růže svraskalá

Růže svraskalá

Růže svraskalá – dobře snáší zmlazení.

Tis červený – můžeme zmladit i starší stromy, tato dřevina má výborné regenerační schopnosti a dobře obrůstá.

Zerav – můžeme zmladit až o polovinu původní výšky, naopak na šířku nelze řezat, protože zde neobroste. Je nutné počítat s tím, že řezné rány jsou viditelné minimálně 2 sezóny.

Zimolez – dobře snáší zmlazení.

Zimostráz vždyzelený neboli Buxus – hlubší zmlazení se nedoporučuje, protože tato dřevina roste velmi pomalu.

Dřišťál Thunbergův – snese zmlazení bez problémů, protože má výborné regenerační schopnosti.

Cypřišek Lawsonův – řežeme opatrně, hlubší zmlazení se nedoporučuje.

Hlohyně šarlatová – má dobrou regenerační schopnost, proto je možný hluboký zmlazovací řez. Tato dřevina je typická rychlým růstem.

Svída

Svída

Svída – můžeme zmladit na pařez o výšce cca 10 cm, protože dřevina rychle obroste.

Tavolník japonský – můžeme seříznout až k zemi, zmlazení snáší dobře a rychle opět doroste.

Mochna křovitá – dobře snese hluboký řez.





  • Brslen evropský (Euonymus europaea) do okrasné zahrady Vhodným keřem nebo malým stromem pro okrasnou zahradu je brslen evropský, který dorůstá do výšky až 6 metrů a šířky až 4 metrů. Na podzim se vyznačuje nápadnými karmínově červenými plody, které jsou ale jedovaté! Brslen evropský má eliptické, světle zelené listy, které se na podzim vybarvují žlutě až karmínově..
  • Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia) Pěstování trnovníku bílého Trnovník bílý je strom o výšce 4 až 6 metrů a šířce kolem 4 metrů. Koruna má kulovitý tvar, přičemž strom je okrouhle oválný. Tato odrůda nekvete. Bílé květy se objevují pouze u původního druhu v červnu. Listy jsou zpeřené a rostou na trnitých větvích. Na podzim se..
  • Clerodendrum Jak pěstovat clerodendrum Clerodendrum je nádherná exotická květina, kterou je možné pěstovat v domácím prostředí. V zimním období jim vyhovuje teplota od 10 do 20 °C. Ale pozor, mohou v tuto dobu i opadat. Zalévají se tak, aby jim nikdy nezaschl kořenový bal. V březnu se loňské výhony seříznou až ke staršímu dřevu, rostlinu..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..