Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení
Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí.
Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle, než se dostane do původního stavu.
Buk lesní – snese zmlazení velmi dobře.
Cypřišovec Leylandův – můžeme ji výrazně zmladit, ale je nutné počítat s dlouhou dobou až několika let, než obroste.
Dub – řežeme pouze nepatrně, při hlubším zmlazení špatně obrůstá.
Habr obecný – můžeme zmladit až na pařez. Řez provádíme pouze v období vegetačního klidu.
Javor – dobře snáší zmlazení.
Kalina pražská – dobře snáší zmlazení.
Ptačí zob – můžeme zmladit až na pařez o výšce cca 10 cm, tato dřevina dobře obrůstá. Zmlazení provádíme v předjaří.

Růže svraskalá
Růže svraskalá – dobře snáší zmlazení.
Tis červený – můžeme zmladit i starší stromy, tato dřevina má výborné regenerační schopnosti a dobře obrůstá.
Zerav – můžeme zmladit až o polovinu původní výšky, naopak na šířku nelze řezat, protože zde neobroste. Je nutné počítat s tím, že řezné rány jsou viditelné minimálně 2 sezóny.
Zimolez – dobře snáší zmlazení.
Zimostráz vždyzelený neboli Buxus – hlubší zmlazení se nedoporučuje, protože tato dřevina roste velmi pomalu.
Dřišťál Thunbergův – snese zmlazení bez problémů, protože má výborné regenerační schopnosti.
Cypřišek Lawsonův – řežeme opatrně, hlubší zmlazení se nedoporučuje.
Hlohyně šarlatová – má dobrou regenerační schopnost, proto je možný hluboký zmlazovací řez. Tato dřevina je typická rychlým růstem.

Svída
Svída – můžeme zmladit na pařez o výšce cca 10 cm, protože dřevina rychle obroste.
Tavolník japonský – můžeme seříznout až k zemi, zmlazení snáší dobře a rychle opět doroste.
Mochna křovitá – dobře snese hluboký řez.
- Javor dlanitolistý (Acer palmatum) Javor dlanitolistý patří mezi stromy, které mohou dorůstat do výšky až 6 metrů a je tak vhodný jako solitéra do okrasných zahrad a parků. Můžeme jej pěstovat jako strom nebo keř. Svým vzrůstem je optimální i do menších zahrad. Javor dlanitolistý kvete od května do června nachově červenými květy v hroznech,..
- Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
- Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..
- Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..