Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení



Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí.

Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle, než se dostane do původního stavu.

Buk lesní – snese zmlazení velmi dobře.

Cypřišovec Leylandův – můžeme ji výrazně zmladit, ale je nutné počítat s dlouhou dobou až několika let, než obroste.

Dub – řežeme pouze nepatrně, při hlubším zmlazení špatně obrůstá.

Habr obecný – můžeme zmladit až na pařez. Řez provádíme pouze v období vegetačního klidu.

Javor – dobře snáší zmlazení.

Kalina pražská – dobře snáší zmlazení.

Ptačí zob – můžeme zmladit až na pařez o výšce cca 10 cm, tato dřevina dobře obrůstá. Zmlazení provádíme v předjaří.

Růže svraskalá

Růže svraskalá

Růže svraskalá – dobře snáší zmlazení.

Tis červený – můžeme zmladit i starší stromy, tato dřevina má výborné regenerační schopnosti a dobře obrůstá.

Zerav – můžeme zmladit až o polovinu původní výšky, naopak na šířku nelze řezat, protože zde neobroste. Je nutné počítat s tím, že řezné rány jsou viditelné minimálně 2 sezóny.

Zimolez – dobře snáší zmlazení.

Zimostráz vždyzelený neboli Buxus – hlubší zmlazení se nedoporučuje, protože tato dřevina roste velmi pomalu.

Dřišťál Thunbergův – snese zmlazení bez problémů, protože má výborné regenerační schopnosti.

Cypřišek Lawsonův – řežeme opatrně, hlubší zmlazení se nedoporučuje.

Hlohyně šarlatová – má dobrou regenerační schopnost, proto je možný hluboký zmlazovací řez. Tato dřevina je typická rychlým růstem.

Svída

Svída

Svída – můžeme zmladit na pařez o výšce cca 10 cm, protože dřevina rychle obroste.

Tavolník japonský – můžeme seříznout až k zemi, zmlazení snáší dobře a rychle opět doroste.

Mochna křovitá – dobře snese hluboký řez.






  • Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii) – okrasný keř Muchovník Lamarkův je keř nebo také strom, který dorůstá do výšky 5 až 8 metrů a šířky 3 až 5 metrů. Je na pěstování nenáročný. Dekorativní jsou květy a listy. Květy mají barvu krémově bílou a objevují se na jaře, v dubnu a květnu dříve, než listy. Rostou v dlouhých hroznech a..
  • Ochrana mladých stromků Ochrana stromků proti okusu V místech, kde hrozí ohryz stromků divokou zvěří, opatříme kmeny vhodným ochranným obalem. Pozemek by měl být chráněn plotem vysokým alespoň 150 cm. V místech, kde bývá hodně sněhu i vyšším. Proti divokým králíkům, kteří jsou nebezpeční zejména v zimě a předjaří, je nutné alespoň do hloubky 30 cm..
  • Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...