Zakládáme ovocnou zahraduNež se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých stromů.

Sklep pro uchování ovoce

Sklep se využívá k uchování podzimních a zimních odrůd jablek a hrušek. Měl by mít vysokou relativní vlhkost (cca 80 až 90 %) a nízkou teplotu. Ta by se měla v zimě pohybovat v rozmezí 2 až 4 °C, na podzim a na jaře mezi 6 až 8 °C. Pokud nemáme dobrý sklep, nemá smysl sázet větší množství zimních jádrovin, protože nám přes zimu nevydrží.

Uspořádání ovocné výsadby

Při zakládání ovocné zahrady přihlížíme k velikosti a tvaru pozemku. Také zohledníme světové strany a sklon pozemku (svah). Na malé zahrádce je vhodnější pěstovat menší ovocné stromky. Mají tu výhodu, že se dobře ošetřují. Na malé ploše můžeme pěstovat více druhů ovoce s postupným zráním.

Ovocné dřeviny

Ovocné dřeviny  • Opadávání listů u angreštu a rybízu U angreštu a rybízu dochází často již koncem června k opadávání listů. Bývá způsobeno houbovou chorobou, s níž se obtížně bojuje. Jedná se o antraknózu neboli pakustřebku rybízovou. Antraknóza neboli pakustřebka rybízová Tato choroba se projevuje většinou po delším deštivém období. Mnoho odrůd angreštu nesnáší měď, proto k postřiku použijeme organické fungicidy. Velmi..
  • Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
  • Popínavý beztrnný ostružník Pěstování beztrnného ostružníku Popínavý beztrnný ostružník dává na slunném stanovišti vysoké výnosy plodů. Plody jsou velké a chutné a obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Snadno se sklízejí. V méně příznivých podmínkách vyžadují ochranu proti mrazivým větrům a zimním mrazům. Ostružiny lze zmrazovat, zpracovávat na mošty, kompoty, marmelády a víno. Podobné..
  • Třešně v zahradě Třešně mají lahodnou chuť a jsou jedním z prvních plodů léta. Jsou velmi oblíbené zejména mezi dětmi pro svoji sladkou chuť. Třešně zrají podle odrůdy od konce května do cca poloviny července. Kam zasadit strom třešně Třešně mají rády stanoviště s teplou propustnou půdou s dostatkem vápníku. Nejvhodnější jsou mírné jižní svahy polohy,..