Zakládáme ovocnou zahradu
Než se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých stromů.
Sklep pro uchování ovoce
Sklep se využívá k uchování podzimních a zimních odrůd jablek a hrušek. Měl by mít vysokou relativní vlhkost (cca 80 až 90 %) a nízkou teplotu. Ta by se měla v zimě pohybovat v rozmezí 2 až 4 °C, na podzim a na jaře mezi 6 až 8 °C. Pokud nemáme dobrý sklep, nemá smysl sázet větší množství zimních jádrovin, protože nám přes zimu nevydrží.
Uspořádání ovocné výsadby
Při zakládání ovocné zahrady přihlížíme k velikosti a tvaru pozemku. Také zohledníme světové strany a sklon pozemku (svah). Na malé zahrádce je vhodnější pěstovat menší ovocné stromky. Mají tu výhodu, že se dobře ošetřují. Na malé ploše můžeme pěstovat více druhů ovoce s postupným zráním.
- Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
- Pěstování rybízu v zahrádkách Keře rybízu přinášejí bohaté a pravidelné sklizně drobného ovoce již záhy po výsadbě. Rybíz je velmi zdraví, obsahuje mnoho látek důležitých pro správný vývoj lidského organismu. Velkou předností rybízu jsou také jeho minimální nároky na polohu z hlediska klimatických podmínek. Nesmíme se však domnívat, že i v ostatních požadavcích je méně náročný,..
- Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
- Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..