Brugmansie – na terasy, balkóny a dvorky



Brugmansie je rostlina vhodná k pěstování na větších balkonech, terasách nebo dvorcích. Největší zvláštností této rostliny jsou velké trubkovité květy, které visí směrem dolů. Květy jsou v mnoha barvách, jednoduché nebo plnokvěté Listy jsou podlouhlé, porostlé jemnými chloupky.

Brugmansie je jedovatá

Velký pozor by měly dávat zejména rodiče malých dětí – celá rostlina, především listy a semena jsou velmi jedovaté.

Jak pěstovat brugmansii

Malou rostlinu zakoupíme v zahradnictví. Nasadíme ji do květináče o větším průměru a zajistíme výživnou půdu – smícháme rašelinu, kompost a zahradní zeminu. Během vegetace je nutné přihnojovat nejlépe rozpustnými hnojivy a to jednou za týden až dva týdny.

Brugmansie - pěstování

Brugmansie – pěstování

Brugmansii je možné pěstovat také ve volné půdě. Sázíme starší rostliny, které jsme přezimovaly v bezmrazé místnosti. Stanoviště by mělo být na přímém slunci. Je potřeba zajistit pravidelné zalévání. Na podzim rostliny z volné půdy vyryjeme, seřízneme a zmenšíme kořenový bal. Zasadíme do květináče a odneseme na přezimování do bezmrazé světlé místnosti. Celou zimu mírně zaléváme, ale nehnojíme.

Množení brugmansie

Brugmansii můžeme množit semeny, které vyséváme brzy na jaře. Nebo množíme vrcholovými řízky.

Choroby a škůdci brugmansie

Nejčastěji bývá brugmansie napadána sviluškami a molicemi. Pro likvidaci škůdců je třeba použít chemický postřik.






  • Jak pěstovat kejklířku Pěstování kejklířky Kejklířky pěstované ze semen lze vysazovat jak do záhonů, tak za okno. Potřebují dostatečnou zálivku a půdu, která drží vláhu. Venku se nejčastěji pěstuje vytrvalá Mimulus luteus, ve skleníku pak Mimulus Aurantiacus. Prvně jmenovaná se snadno množí. Nové výhony přiléhají k zemi, brzy zakoření a dají se oddělit...
  • Anglické pelargonie Pěstování anglických pelargonií Anglickým pelargoniím se lidově říká také velkokvěté nebo angličanky. Květy některých kultivarů mohou dosahovat průměru až 8 cm. Květy jsou většinou jednoduché v barvě od bílé až po černé, s různě zbarvenými oky, se žíháním a lemováním. Listy anglických pelargonií jsou většinou zelené, některé odrůdy mají listy panašované. Anglické pelargonie..
  • Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..
  • Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..