Pěstování narcisů



Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů.

Jak pěstovat narcisy

Narcisy vyžadují kyprou a propustnou půdu. Stanoviště by mělo být slunné nebo velmi málo zastíněné. Na vláhu jsou náročnější než tulipány, ale podmáčení nesnesou. Nesmíme zapomenout ani na pravidelné doplňování živin. Narcisy kvetou podle druhu a odrůdy od března do května. Odkvetlé květy uštípneme, aby se cibule zbytečně nevysilovaly a přihnojíme je hnojivou zálivkou. Listy u odkvetlých narcisů neodstraňujeme. Během června samy zatáhnou a přesunou živiny do podzemních orgánů.

Pěstování narcisů

Pěstování narcisů

Vysazování cibulí narcisů

Cibule narcisů se vysazují v září a říjnu. Můžeme je vysazovat po tulipánech. Ovšem vysazovat tulipány po narcisech se nedoporučuje. Cibule narcisů vysazujeme do hloubky přibližně 2 až 3 x větší, než je výška cibule. Hlubší výsadba ochrání cibule před nepříznivými vlivy. Citlivější odrůdy je vhodné  navíc na zimu překrýt silnější vrstvou listí.

Přesazování narcisů

Narcisy přesazujeme jen jednou za 3 až 4 roky. Chceme-li je přesadit, nejvhodnější termín je brzy po zažloutnutí lisů. Později by mohlo dojít k poškození nových kořenů. Než je znovu vysadíme, uložíme je na stinné místo, při teplotě kolem 20 °C.






  • Čím hnojit česnek? Česnek potřebuje dostatečné množství živin pro růst a tvorbu zdravých a silných hlízek. Kvalitní hnojení může být důležitým faktorem při pěstování česneku. Při použití jakéhokoli hnojiva je důležité dodržovat pokyny na obalu a nepoužívat ho více, než je doporučeno. Nadměrné hnojení může způsobit spálení kořenů a poškození rostliny. Níže jsou..
  • Sázení a přesazování lilií Kdy přesazovat lilie Lilii bělostnou musíme přesazovat již v sprnu. Ostatní lilie sázíme nebo přesazujeme v září. Kdy je ta nejsprávnější dobu pro tuto činnost. Jaká půda je vhodná pro lilie Téměř všechny lilie milují teplé, slunné stanoviště a především potřebují půdu, která dostatečně odvádí vodu. Máte-li jílovitou, těžkou půdu. Musíte její..
  • Pěstujeme okrasný česnek Okrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou. Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období..
  • Kaktusovité jiřinky (Dahlia pinnata) Kaktusovité jiřinky jsou velmi oblíbenou skupinou této královny podzimu. Existují kultivary s květy bílými, žlutými, oranžovými, fialovými, červenými nebo růžovými. Květy jsou plné, květní plátky jsou na koncích špičaté. Tyto jiřinky bohatě a dlouho kvetou, jsou vhodné i k řezu. Kde sázet kaktusovité jiřinky? V zahradě je sázíme do samostatných skupin nebo v kombinaci..