Jak pěstovat jiřinky
Jiřinky patří mezi nejoblíbenější květiny našich zahrad, které kvetou ve druhé polovině léta a na podzim. Aby nám jiřinky zahradu rozzářily, musíme myslet již na jaře na jejich výsadbu.
Sázení jiřinek
Hlízy jiřinek sázíme v teplých polohách již koncem dubna, jinde až koncem dubna. Dáváme pozor hlavně na pozdní jarní mrazíky, které můžou mladé výhonky poškodit. Sázíme do dobře zpracované půdy, kterou jsme vylepšili o kompost a cererit. Jamky by měly být dostatečně prostorné. Pro vyšší kultivary zarazíme do jamky kolík dlouhý cca 150 cm. Hlízy sázíme tak hluboko, aby kořenový krček byl asi 10 cm pod půdním povrchem. Zasypeme je jemnou hlínou, kterou přišlápneme a zalijeme. Nízké kultivary jiřinek sázíme na vzdálenost 50 až 70 cm, vysoké 80 až 100 cm.
Co je nutné udělat před sázením jiřinek
Jiřinky pěstujeme převážně výsadbou hlíz. V polovině dubna vyneseme hlízy ze sklepa, očistíme je a namočíme na ¼ hod. do slabého roztoku hypermanganu. Hlízy necháme 14 dní až do výsadby v teplé místnosti, aby mírně narašily. Velké shluky hlíz 2 až 3 dny před sázením rozdělíme na menší části tak, aby každá měla alespoň jednu starou lodyhu a nejméně jeden vyrašený pupen na jejím krčku. Řezné plochy zasypeme desinfekčně působícím práškem z dřevěného uhlí a necháme zaschnout. Tip: při malé řezné ráně stačí i rozdrcená tableta živočišného uhlí.
Jiřinky pěstované ze semen
Ze semen se jiřinky pěstují obdobně jako letničky. Vysévají se v březnu do misek nebo truhlíčků, rostlinky se přepichují do hrnků nebo do pařeniště. Na záhony se otužilé rostliny vysazují koncem března až začátkem června ve sponu 40 x 40 cm. Kvetou většinou od července do prvních mrazů. Hlízy se vyryjí, uchovají ve sklepě a v příštím roce se mohou použít k výsadbě.
Jiřinky pěstované řízkováním
Jestliže chceme pěstovat jiřinky řízkováním, pak je důležitý tento postup: v únoru vyneseme uložené hlízy ze sklepa, zbytky starých lodyh zkrátíme na 2 až 3 cm nad hlízami, které založíme do kompostové zeminy ve vytápěném skleníku nebo vhodné místnosti s teplotou 10 až 15 °C. Po deseti až čtrnácti dnech teplotu zvýšíme na 20 až 25 °C. Za 20 až 30 dní, když z hlíz vyrostou rostlinky a mají plně vyvinuté 2 páry listů, je 2 až 3 cm nad hlízami uřízneme, řeznou plochu stimulujeme práškovým stimulátorem a sázíme do písku nebo písčité zeminy do truhlíčků. Po zakořenění, které trvá 2 až 3 týdny, přesadíme řízky do hrnků s úrodným, středě těžkým substrátem. Na záhony sázíme rostliny po nezbytném otužení koncem května až začátkem června. Kořenový bal má být zasazen 3 až 4 cm pod půdní povrch.
Kde se uplatní jiřinky
Vyšší kultivary jiřinek se uplatní k solitérní, skupinové nebo řadové výsadbě. Jiřinky lze kombinovat i s jinými na podzim kvetoucími trvalkami, např. hvězdnicemi, chryzantémami, apod. Nižší druhy, hlavně jednoduše kvetoucí, jsou vhodné k plošnému osázení větších záhonů, např. po odkvětu jarních cibulovin. Ke stejnému účelu lze využít i nízké kultivary kaktusovek, dekoračních nebo leknínových odrůd, dorůstajících do výšky 60 až 80 cm.
Kdy vyrýt jiřinky?
Jakmile první mráz zničí květy a listy, rostliny za sucha ze země vyzvedneme. Lodyhy zkrátíme na 10 cm a odstraníme přebytečnou zem. Několik dní osušíme hlízy kořeny vzhůru, aby vytekla voda ze zbytků lodyh, a pak je uložíme do sklepa s teplotou 5 až 8 °C a vzdušnou vlhkostí 85 až 90 %. V suchém sklepě zasypeme hlízy suchou rašelinou, pilinami nebo pískem. Pozor – lodyhy nezasypáváme! Hlízy ukládáme do plastových přepravek.
- Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Kosatec síťkovaný pochází z Kavkazu a přilehlých oblastí. Někteří botanici jej označují jako kosateček (Iridodiction reticulatum). Kvete někdy již v únoru, většinou modře nebo purpurově, příjemně voní. Je vhodný zvláště do skalek. Kdy a jak vysazovat kosatec síťkovaný Cibulky kosatce síťkovaného se vysazují v říjnu do hloubky 5 cm a chrání se přikrývkou..
- Sázení tulipánů Tulipány se vysazují od konce září do konce října. Nejsou vůbec náročné na půdu, můžou růst jak v půdách lehkých, tak i těžších. Před výsadbou tulipánů můžeme půdu obohatit dobrým kompostem a pomalu rozpustnými draselnými a fosforečnými hnojivy. Dusíkatá hnojiva do půdy dodáme až na jaře. Velikost cibule tulipánů Cibule, které..
- Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Krokus – Šafrán – Crocus Ladonička bělomodrá –..
- Ladonička bělomodrá – Chionodoxa luciliae Pěstování ladoničky bělomodré Ladonička bělomodrá je nenáročná drobná cibulovina pocházející z malé Asie. Z podzemní cibulky vyrůstají dva čárovité listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se jí daří v lehčí humózní půdě na mírně zastíněném stanovišti ve společnosti jiných..