Medonosné rostliny



Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady.

K medonosným rostlinám patří:

Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na slunná, suchá místa, především do skalek.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) patří ke známým medonosným rostlinám. Jedná se o trvalku, které stonky dřevnatí. Květy jsou modrofialové, trubkovitého tvaru. Šalvěj vysazujeme na slunná suchá místa nebo také do nádob.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Chudina drsnoplodá (Draba lasiocarpa) je nízká trvalka s přízemními listy. Kvete žlutými květy, které jsou umístěny na vzpřímeném stonku. Má ráda polostinná stanoviště a propustnou půdu.

Javor mléč (Acer platanoides) je naším nejrozšířenějším javorem. Jeho květy jsou zelenožluté, kvete ještě před olistěním. Pokud roste v kyselé půdě, lépe se na podzim vybarvuje.

Tařička (Aubrieta) je medonosná rostlina půdopokryvná. Kvete fialovými kvítky. Patří mezi polštářovité, stálezelené trvalky. Má ráda sušší stanoviště s propustnou půdou. Můžeme ji vysadit do skalek nebo suchých zídek, případně koryt.

Tařička, skalnička

Tařička, skalnička

Zákula japonská (Kerria japonica) je keř rozložitého tvaru s výrazně zelenými výhony. Kvete jasně žlutými květy, které jsou velmi lákavé pro včely.

Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je neopadavá dřevina. Květy jsou uspořádány do hroznů, mají žlutou barvu. Mahonii vysazujeme na vlhká místa do polostínu.

Další medonosné rostliny:

Barvínek menší (Vinca minor)

Brslen evropský (Euonymus europea)

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)

Huseník (Arabis caucasica)

Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)

Meruzalka krvavá (Ribes sanquinea)

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Sakura (Prunus serrulata)

Skalník rozprostřený (Cotoneaster horizontalis)





  • Neobvyklé koření v kuchyni – anýz, fenykl a badyán Anýz Anýz vypadá jako dvounožky podobné kmínu, které můžou mít hruškovitý tvar. Sušené jsou uprostřed zmáčklé s drsným povrchem. Toto koření má zelenošedou barvu a zvláštní typickou vůni. Používá se zejména coby perníkové koření a do některých druhů chleba. Fenykl Sušené dvounožky fenyklu mají vynikající silnou aromatickou vůni a chuť. Fenykl..
  • Fenykl (Foeniculum vulgare) Pěstování fenyklu Fenykl vyséváme od dubna přímo na stanoviště s kyprou půdou a dostatkem živin, pro zdárné pěstování potřebuje optimální podmínky. Naroste až dva metry vysoká rostlina, která se bude další roky sama vysemeňovat. Sběr fenyklu Sbíráme semínka nebo čerstvé mladé listy. Použití v kuchyni Fenykl je oblíbeným kořením francouzské kuchyně, připomíná..
  • Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování třezalky Tuto léčivku běžně rostoucí v naší přírodě najdeme na chudých lučních půdách a mezích. Odtud si ji můžeme snadno přesadit do zahrádky. Na pěstování je třezalka zcela nenáročná. Sběr třezalky V době kvetení třezalky, sbíráme listy a vrcholy s květy na sušení, nejlépe hned po ránu. Léčivé účinky třezalky Třezalkový čaj..
  • Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Konvalinky ohlašují příchod jara Léto na zahradě – červenec Kohoutek Jovišův – Lychnis..