Jak poznat vrtalky a květilky?
Napadení vrtalkou
Příznakem napadení rostlin vrtalkou jsou vyžrané klikaté cestičky v listech, které jsou nejdříve bílé a později zhnědnou. Jde o častý jev zejména u chryzantém. Larvy různých vrtalek škodí i v listech např. kosatců.
Napadení květilkou
Podobné poškození vytvářejí i larvy květilky, které tvoří puchýře na listech různých rostlin a někdy rostlinu zcela zahubí.
Co dělat při napadení rostlin?
Postižené listy sebereme a spálíme, rostliny ošetříme chemickým postřikem.
- Jak na moli v domácnosti Moli se v našich domovech vyskytují ve dvojí podobě. V potravinách – potravinoví moli nebo v textilu – šatní moli. Potravinoví moli Většinou se jedná o zavíječe paprikového, který se vyskytuje v pekárnách nebo mlýnicích. Napadá nejen mouku, ale také musli, čaj, čokoládu, oříšky, dekorace z přírodních materiálů, slaměné ozdoby. Samice naklade nedaleko vhodných potravin..
- Máta a její škůdci Škůdce máty – mandelinka mátová Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně. Ochrana proti mandelince mátové Likvidujeme ručním sběrem. U léčivých rostlin se chemická ochrana nepoužívá. Podobné články: Molice –..
- Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
- Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..