Bylinky proti chorobám a škůdcům
Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám
Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným v poměru 1:5 pravidelně postřikujeme rostliny.
Kopřivový nálev proti mšicím
Proti listovým mšicím se aplikuje pálivý kopřivový nálev. 1 kg čerstvých kopřiv necháme po několik hodin namáčet v 10 litrech vody, scedíme a ihned nezředěným roztokem stříkáme.
Peliňkový výluh proti mšicím, housenkám a mravencům
Studený peliňkový výluh je zase účinný proti mšicím, housenkám a mravencům. Aplikujeme neředěný výluh. V létě pomáhá proti běláskům zelným. 30 dkg čerstvého nebo 3 dkg sušeného peliňku pravého vyluhujeme několik hodin v 10 litrech vody, odfiltrujeme a použijeme.
- Řebříček obecný (Achillea millefolium) Řebříček je vytrvalá bylina vysoká až 60 cm. Květy jsou v úborech bílé až narůžovělé. Koření mělce. Předmětem sběru je kvetoucí nať nebo jen květ. Silněji působí příbuzný řebříček bertrám, který se od řebříčku obecného liší mohutnějšími květy a nedělenými listy. Po třezalce patří řebříček nejvíce používaným léčivým drogám. Použití řebříčku..
- Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) Kontryhel obecný je spíše známý pod lidovým názvem „rosička“ Dalším druhem je kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). Bylinka kontryhel Kontryhel má v přírodě více variant a kříženců, které se těžko rozeznávají. Na některých lokalitách mizí, ale dá se i dobře pěstovat. Sbírá se celá rostlina, tj. listy i květy. Rostlina je mírně..
- Kozlík (Valeriana officinalis) Pěstování kozlíku Tato vysoká bylina roste v Evropě planě. Najdete ji na polostinném a vlhkém místě. Chcete-li ji pěstovat, připravte jí na zahradě stejné stanoviště, tj. vlhké a stinné. Kozlík se množí částí kořenů, na jaře lze i vysít. Sběr kozlíku Sbíráme od srpna do října oddenky s kořeny, opatrně je omyjeme..
- Pěstování máty peprné Máta peprná vyžaduje živinami bohatou a humusem dobře zásobenou půdu. Mátu peprnou dávejte na záhony ve 2. trati. Nejlépe jí vyhovují lehké hlinitopísčité půdy. Vlhké půdy jsou lepší než příliš suché. Kde pěstovat mátu peprnou Pro mátu peprnou jsou nejvhodnější polostinné půdy, přestože snese i plné slunce. Na příliš stinných..