Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé



V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě.

Jak pěstovat lilie

Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m.

Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že v místnosti, kde jsou lilie umístěné, nemůžou spát. Lilie po odkvětu zatahuje, proto je vhodné ji přesadit. Na podzim se znovu objevuje listová růžice, která přezimuje.

Lilie zlatohlavá raší až na jaře. Oba druhy snášejí slunečné stanoviště, mírný polostín.

Lilie bělostná

Lilie bělostná

Jak pečovat o lilie

Ve vlhkém létu trpí lilie bělostná houbovými chorobami, a tak hrozí, že pokud jde po sobě několik mokrých roků, může lilie zcela vyhynout.

Nároky na půdu pro pěstování lilií

Půda má být propustná, živná, vyhnojená vápencem. Vysazujeme je na stanoviště, kde se nehromadí voda, případně musíme zajistit její odtok pomocí drenáže.

Kdy sázíme lilie

Doba sázení je velmi důležitá. U všech druhů, kromě lilie bělostní, je to podzim. Celá cibule lilií se skládá ze šupin, které snadno v teple a v suchu vadnou. Uchování je nejvhodnější v hrubé rašelině nebo v hoblinách až do doby sázení. U kopaných i sázených cibulí se nemají odstraňovat kořeny. Se sázením nečekáme déle než do září.

V případě, že jsme nestihli lilie do září vysadit, počkáme raději do jara. Lilie přezimují v chladničce nebo ve sklepě lépe, než v zemi.

Hloubka sázení musí být třikrát taková, jako je výška cibule.

Pěstování lilií na zahradě

Pěstování lilií na zahradě





  • Jak na pěstování lilií Aby nám lilie krásně kvetly, je nutné dodržovat základní pravidla pro jejich pěstování. Kde lilie vysadit? Správně vybrané místo pro pěstování lilií je základem budoucího úspěchu. Místa vlhká s těžkou půdou jsou pro lilie naprosto nevhodná. Dlouhodobě se jim daří tam, kde je dobrá drenáž nebo v mírném svahu, kde je zajištěn..
  • Kdy sázet jiřinky? Při sázení jiřinek můžeme použít buď hlízy, nebo zakořeněné řízkovance. Hlízy sázíme koncem dubna nebo začátkem května, kdežto řízkovance později – až v druhé polovině května, jakmile pominou noční mrazíky. Sázení hlíz Při sázení hlíz dbáme zejména na to, abychom nevysazovali velké shluky hlíz, tak jak je sklidíme na podzim, ale..
  • Nejčastěji pěstované druhy okrasného česneku Druhy okrasného česneku Česnek aflatunský je středoasijský druh. Má 70 až 90 cm vysoký stvol zakončený asi 10 cm velkým hustě kulovitým květenstvím světle purpurově fialové barvy. Kvete v květnu. Česnek obrovský pochází z Himaláje. Je vysoký až 130 cm a jeho světle purpurová hustá květenství jsou o něco větší. Kvete v červnu...
  • Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..