Jak na pěstování lilií



Aby nám lilie krásně kvetly, je nutné dodržovat základní pravidla pro jejich pěstování.

Kde lilie vysadit?

Správně vybrané místo pro pěstování lilií je základem budoucího úspěchu. Místa vlhká s těžkou půdou jsou pro lilie naprosto nevhodná. Dlouhodobě se jim daří tam, kde je dobrá drenáž nebo v mírném svahu, kde je zajištěn rychlý odtok povrchové vody. Nejjednodušší je vytvořit vyvýšený záhon. Záhon pro lilie by ml být umístěn na slunci, kde je dostatek světla. Hluboký stín je pro lilie nevhodný a nebude se jim zde dařit. Nevhodná pro výsadbu jsou větrná místa a mrazové kotliny.

Jak na pěstování lilií

Jak na pěstování lilií

Půda pro lilie

Nejvhodnější pro lilie je kvalitní hlinitopísčitá, dobře propustná půda s dostatečným obsahem humusu a živin. Většině lilií vyhovuje mírně kyselá až neutrální půda.

Cibule lilií

Při nákupu nových cibulí dáváme pozor, aby nebyly zaschlé nebo bez kořenů. Cibule lilií jsou šupinaté, nemají vnější krycí obal, a proto snadno vysychají. Musí být uloženy tak, aby k tomu nemohlo docházet. Proto by při nákupu měly být uloženy v obalu, který brání jejich vysychání a chrání také kořeny.

Vysazování a přesazování lilií

Cibule lilií můžeme vysazovat buď na podzim nebo brzy na jaře. Jarní výsadba je výhodnější v tom, že se vyhneme prvním jarním mrazíkům a lilie nám nezmrznou.

Přesazovat lilie je možné kdykoliv. Nejlepší je to ovšem několik týdnů po odkvětu. Při přesazování vyjmeme cibule a pokud možno je ihned zasadíme na nové místo. Je to kvůli tomu. Aby kořeny nestihly zaschnout.

Hloubka výsadby je dána velikostí cibule. Obecně platí, že nad cibulí má být vrstva zemina odpovídající minimálně trojnásobku její výšky. Malé cibulky a jednoleté cibule by měly být zakryty asi  cm půdy.






  • Proč se mají odstraňovat odkvetlé květy? Odstraňování odkvetlých květů Odstraňování odkvetlých květů je prospěšné z několika důvodů – rostliny stále dobře vypadají, prodlužuje se období kvetení a v několika málo případech se podporuje druhá vlna kvetení později v růstové sezóně. Při vyštipování odkvetlých květů dáváme pozor, abychom nevytrhávali stonky a zbytečně rostlinu nezbavovali květů Proč odstraňovat odkvetlé květy U..
  • Pěstování macešky zahradní (Viola x witrockiana) Jak sázet macešku zahradní Maceška Zahradní (Viola x witrockiana) patří mezi nejoblíbenější dvouletky. Většinou se uplatňuje při plošném osázení záhonů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými květinami, hlavně tulipány. Maceška zahradní se používá též na obruby záhonů a do přenosných nádob. Sazenice macešek Je vyšlechtěno mnoho kultivarů macešek, které..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Květiny vhodné do truhlíků na balkon Million Bells Million Bells – květiny s množstvím barevných odrůd – žlutá, červená, růžová, fialová. Má drobné květy, bohatě kvetou od jara až do zámrazu. Million Bells vyžaduje lehký rašelinový substrát nejlépe stále vlhký a pravidelné přihnojování. Surfínie Surfínie, převislé petunie – mají dlouhé převisy barevných květů a jsou vynikající ozdobou..