Jak na pěstování lilií



Aby nám lilie krásně kvetly, je nutné dodržovat základní pravidla pro jejich pěstování.

Kde lilie vysadit?

Správně vybrané místo pro pěstování lilií je základem budoucího úspěchu. Místa vlhká s těžkou půdou jsou pro lilie naprosto nevhodná. Dlouhodobě se jim daří tam, kde je dobrá drenáž nebo v mírném svahu, kde je zajištěn rychlý odtok povrchové vody. Nejjednodušší je vytvořit vyvýšený záhon. Záhon pro lilie by ml být umístěn na slunci, kde je dostatek světla. Hluboký stín je pro lilie nevhodný a nebude se jim zde dařit. Nevhodná pro výsadbu jsou větrná místa a mrazové kotliny.

Jak na pěstování lilií

Jak na pěstování lilií

Půda pro lilie

Nejvhodnější pro lilie je kvalitní hlinitopísčitá, dobře propustná půda s dostatečným obsahem humusu a živin. Většině lilií vyhovuje mírně kyselá až neutrální půda.

Cibule lilií

Při nákupu nových cibulí dáváme pozor, aby nebyly zaschlé nebo bez kořenů. Cibule lilií jsou šupinaté, nemají vnější krycí obal, a proto snadno vysychají. Musí být uloženy tak, aby k tomu nemohlo docházet. Proto by při nákupu měly být uloženy v obalu, který brání jejich vysychání a chrání také kořeny.

Vysazování a přesazování lilií

Cibule lilií můžeme vysazovat buď na podzim nebo brzy na jaře. Jarní výsadba je výhodnější v tom, že se vyhneme prvním jarním mrazíkům a lilie nám nezmrznou.

Přesazovat lilie je možné kdykoliv. Nejlepší je to ovšem několik týdnů po odkvětu. Při přesazování vyjmeme cibule a pokud možno je ihned zasadíme na nové místo. Je to kvůli tomu. Aby kořeny nestihly zaschnout.

Hloubka výsadby je dána velikostí cibule. Obecně platí, že nad cibulí má být vrstva zemina odpovídající minimálně trojnásobku její výšky. Malé cibulky a jednoleté cibule by měly být zakryty asi  cm půdy.





  • Petúnie – oblíbené balkonové květiny Petúnie patří k našim nejoblíbenějším letničkám. Pocházejí z Jižní Ameriky, dobře odolávají našim klimatickým podmínkám. Tuto letničku je možné koupit pod názvy Surfinie, Superpetunie, Million Bells, Petitunie, Calibrachoa, atd. Druhy petúnií Surfinie jsou převislé, bujně rostoucí a bohatě kvetoucí petúnie. Conchitas jsou drobnokvěté petúnie, které odolávají větru, dešti i nízkým jarním teplotám...
  • Nejčastější nemoci muškátů Virus žluté skvrnitosti – způsobuje skvrnitost, deformace a zasychání listů. Napadené rostliny nelze vyléčit, je nutné je zlikvidovat, aby se choroba nešířila dál. Tuto chorobu přenáší mšice a jiný savý hmyz. Bakterie Xanthomonas – způsobuje skvrnitost a hnilobu starších listů. Lodyhy v místě infekce hnědnou a zahnívají. Rez muškátová – vytváří..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..
  • Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale Pěstování pelargonie páskaté Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle..