Jak na pěstování lilií
Aby nám lilie krásně kvetly, je nutné dodržovat základní pravidla pro jejich pěstování.
Kde lilie vysadit?
Správně vybrané místo pro pěstování lilií je základem budoucího úspěchu. Místa vlhká s těžkou půdou jsou pro lilie naprosto nevhodná. Dlouhodobě se jim daří tam, kde je dobrá drenáž nebo v mírném svahu, kde je zajištěn rychlý odtok povrchové vody. Nejjednodušší je vytvořit vyvýšený záhon. Záhon pro lilie by ml být umístěn na slunci, kde je dostatek světla. Hluboký stín je pro lilie nevhodný a nebude se jim zde dařit. Nevhodná pro výsadbu jsou větrná místa a mrazové kotliny.

Jak na pěstování lilií
Půda pro lilie
Nejvhodnější pro lilie je kvalitní hlinitopísčitá, dobře propustná půda s dostatečným obsahem humusu a živin. Většině lilií vyhovuje mírně kyselá až neutrální půda.
Cibule lilií
Při nákupu nových cibulí dáváme pozor, aby nebyly zaschlé nebo bez kořenů. Cibule lilií jsou šupinaté, nemají vnější krycí obal, a proto snadno vysychají. Musí být uloženy tak, aby k tomu nemohlo docházet. Proto by při nákupu měly být uloženy v obalu, který brání jejich vysychání a chrání také kořeny.
Vysazování a přesazování lilií
Cibule lilií můžeme vysazovat buď na podzim nebo brzy na jaře. Jarní výsadba je výhodnější v tom, že se vyhneme prvním jarním mrazíkům a lilie nám nezmrznou.
Přesazovat lilie je možné kdykoliv. Nejlepší je to ovšem několik týdnů po odkvětu. Při přesazování vyjmeme cibule a pokud možno je ihned zasadíme na nové místo. Je to kvůli tomu. Aby kořeny nestihly zaschnout.
Hloubka výsadby je dána velikostí cibule. Obecně platí, že nad cibulí má být vrstva zemina odpovídající minimálně trojnásobku její výšky. Malé cibulky a jednoleté cibule by měly být zakryty asi cm půdy.
- Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
- Květina netýkavka – Impatiens Pěstování netýkavky Netýkavka je jednoletá rostlina. Při dotknutí se k tobolkovým plodům z nich vystřelují semena. Netýkavka má velké květy v různých barvách, bohatě kvete. Je vysoká cca 20 až 30 cm. Můžeme ji pěstovat ve stínu i polostínu, není náročná na stanoviště. Svědčí ji také pěstování v truhlících na okně. Podobné články:..
- Sázení a hnojení balkonových květin Sázení balkonových květin Připravené sazenice květin opatrně vyklopíme z květináčů tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Sazenice sázíme řídce, protože se rozrostou a budou potřebovat dostatek prostoru pro další růst. Do jednoho truhlíku vysazujeme cca 4 až 5 květin. Sazenice sázíme o 2 až 3 cm hlouběji, protože se po první zálivce..
- Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..