Barevné plody v zimní zahradě



Kalina obecná

Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz.

Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají velmi dekorativně při mírném zasněžení.

Pěstování kaliny

Zimolez

Ozdobné svými většinou červenými bobulemi jsou četné druhy keřových i popínavých zimolezů. Plody některých druhů dozrávají již v létě, u jiných na podzim a vydrží do zimy.

Zimolez, živý plot

Krásnoplodka

U nás se poměrně málo pěstuje krásnoplodka, pocházející z teplejších krajin. V zahradě ji patří slunné a teplé stanoviště s úrodnou půdou a na zimu nastýlka listím nad kořeny. Je ozdobná svými drobnými fialovými peckovičkami. Vyplatí se vysadit alespoň dvě rostliny, aby došlo k lepšímu opylení květů. Krásnoplodka Giraldova je otužilejší než krásnopolodka japonská.

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový je trnitý keř stromkovitého vzrůstu, dorůstající do výšky až 6 metr. Během vegetace je dekorativní svými úzkými stříbrnými listy, od podzimu do zimy žlutými až oranžovými peckovičkami, které obsahují mnoho vitamínu C a jiných látek významných pro zdraví. Protože je rostlina dvoudomá, je nutno zhruba na 10 samičích rostlin vysadit jednu samčí, aby došlo k opylení. Nevýhodou tohoto keře je jeho silná trnitost, která ztěžuje sklizeň plodů. Pro jejich zužitkovatelnost je rakytník zařazován mezi ovocné dřeviny.

Rakytník, pěstování

Rakytník, pěstování





  • Zimokvět časný (Chimonanthus praecox) Zimokvět časný je keř, který kvete již v předjaří. Kvete žlutými květy s purpurovým středem. Nařezané větvičky můžeme použít v interiéru do vázy k dekorativním účelům. Pěstování zimokvětu časného Keř zimokvětu se vyplatí vysadit před slunnou zeď a obalit se trpělivostí. První květy se totiž mohou objevit i po několika letech. Nedaří se mu..
  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Barvy zimní zahrady..