Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá



Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů.

Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité okraje. Stromy lípy jsou také známé pro své voňavé květy.

Lípa je důležitým ekosystémovým prvkem. Je domovem mnoha druhů ptáků, hmyzu a dalších živočichů. Květy lípy jsou hojně navštěvovány včelami, které z nich sbírají nektar a produkují z něj medovinu. Lípy také poskytují stín a ochranu pro ostatní rostliny v jejich okolí.

Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá

Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá

Druhy lípy

U nás roste také lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a lípa obecná (Tilia vulgaris). Patrně se jedná o křížence lípy malolisté a velkolisté. Pro léčebné účely sbíráme květenství všech tří druhů.

Pozor! Místně se také vyskytuje lípa americká (Tilia americana). Listy má až 20 cm dlouhé a 15 cm široké. Nevoní tak, jako naše lípy. Pro léčebné účely je nevhodná.

Léčebné účinky lípy

Lípa je vynikající potopudná droga, zejména ve směsi s květy černého bezu. Nejvíce se používá formou nálevu při nachlazení a při křečích v oblasti trávicího ústrojí a močových cest. Lipový čaj se často podává samostatně s citronem a ovocnou šťávou. Čaj z lípy pijí lidé na celém kontinentu, i když droga dosud není podrobně prozkoumána.






  • Heřmánek římský (Chamaemelum nobile) Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován. Pěstování heřmánku římského Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují..
  • TOP bylinky pro pěstování na zahrádce Bylinky na zahradě Z vlastní zahrady si můžeme zajistit bylinky jako koření nebo na čaje k běžnému pití, ale také k léčbě. Bylinky jsou rostliny, které mimo užitku v kuchyni jsou často i potěšením pro oko. Navíc jsou většinou medonosné a tak jejich pěstováním posloužíme včelám, čmelákům a jinému hmyzu. Zahrada nabízí nespočet možností,..
  • Kontryhel (Alchemilla mollis) Pěstování kontryhelu Kontryhel je trvalka rostoucí běžně v přírodě, lze také zakoupit sazenice. Vysaďte ji v květnu přímo na stanoviště. Rostlině vyhovuje vlhčí půda, v horkém počasí je nutné zalévat. Sběr kontryhelu K sušení sbíráme kvetoucí nať a listy. Do pokrmů dáváme čerstvé lístky. Použití v kuchyni Čerstvé mladé listy nahořklé chuti lze přidávat do..
  • Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..