Jak pěstovat šalvěj lékařskouPři pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky.

Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i na těžkých půdách, pokud do nich zaryjeme větší množství rašeliny.

Kam vysadit šalvěj lékařskou

Šalvěj lékařskou vysadíme na takové místo, kde bude v zimě chráněna před ostrými větry východních směrů. V polostínu se jí daří stejně jako na výsluní. Proto ji můžeme vysazovat k jižní nebo jihozápadní straně zdí, stodol a keřů. Šalvěj dorůstá do výšky asi 50 cm a na jednom stanovišti může zůstat 3 až 4 roky.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Při pěstování šalvěje v malých zahrádkách jde vždy jen o malý počet trsů, proto je nejlepší obstarat si několik nařízkovaných sazenic nebo oddělků.

Rostliny šalvěje, vypěstované ze semen, představují zpravidla směs nejrůznějších forem, které se liší i svými vlastnostmi jako koření. Naproti tomu vegetativně množené sazenice mají stále stejné znaky. Můžeme je získat při dělení starých trsů v březnu nebo i později. Nadzemní část rozdělených trsů se musí seříznout nejméně o polovinu. Kořeny nesmí zaschnout. Šalvěj sázíme do sponu 40 x 40 cm do stejné hloubky, jak rostliny před přesazením. Sazenice vydatně zalijeme a povrch nasteleme kompostem nebo vyzrálým chlévským hnojem.


  • Jak pěstovat tymián Pěstování tymiánu Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje. U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem. Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm..
  • Bylinné výtažky proti únavě Proti jarní únavě nám mohou pomoci bylinky. Můžeme použít buď čerstvé jarní bylinky, sušené bylinky nebo průmyslově vyráběné bylinné výtažky. Průmyslově vyráběné výtažky proti únavě Třezalka tečkovaná – má uklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu. Působí mírně antidepresivně. Při větších dávkách a dlouhodobém užívání může způsobit vyrážku po slunečním..
  • Květiny k jídlu Víte o tom, že některé letničky nám přinášejí nejen radost a krásu, ale že je možné je také konzumovat? Nejlepší jsou k tomu květy z vlastní zahrady, u kterých víme, v jakých podmínkách vyrostly a můžeme je jíst bez obav. Květiny vhodné k jídlu Ke květinám, na kterých si pochutnáme, patří: lichořeřišnice větší, měsíček..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..