Jak pěstovat šalvěj lékařskou
Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky.
Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i na těžkých půdách, pokud do nich zaryjeme větší množství rašeliny.
Kam vysadit šalvěj lékařskou
Šalvěj lékařskou vysadíme na takové místo, kde bude v zimě chráněna před ostrými větry východních směrů. V polostínu se jí daří stejně jako na výsluní. Proto ji můžeme vysazovat k jižní nebo jihozápadní straně zdí, stodol a keřů. Šalvěj dorůstá do výšky asi 50 cm a na jednom stanovišti může zůstat 3 až 4 roky.
Při pěstování šalvěje v malých zahrádkách jde vždy jen o malý počet trsů, proto je nejlepší obstarat si několik nařízkovaných sazenic nebo oddělků.
Rostliny šalvěje, vypěstované ze semen, představují zpravidla směs nejrůznějších forem, které se liší i svými vlastnostmi jako koření. Naproti tomu vegetativně množené sazenice mají stále stejné znaky. Můžeme je získat při dělení starých trsů v březnu nebo i později. Nadzemní část rozdělených trsů se musí seříznout nejméně o polovinu. Kořeny nesmí zaschnout. Šalvěj sázíme do sponu 40 x 40 cm do stejné hloubky, jak rostliny před přesazením. Sazenice vydatně zalijeme a povrch nasteleme kompostem nebo vyzrálým chlévským hnojem.
- Libeček lékařský (Levisticum officinale) Libeček lékařský je známá mohutná trvalka pocházející z jižní Evropy. Květy jsou drobné, žlutozelené, v okolíku složené z četných okolíčků. Celá rostlina silnou vůní připomíná polévkové koření maggi, proto se jí říká „maggi kořen“. Použití libečku lékařského Používá se oddenek, nať, ale i semena. Droga působí močopudně, podporuje vylučování nežádoucích solí a kyseliny..
- Pěstování yzopu (Hyssopus officinalis) Jak pěstovat yzop Yzop je víceletá rostlina s atraktivními modrými či fialovými květy. Na pěstování je nenáročná, místy i zplaňuje. Má ráda propustnou půdu, slunce a na podzim hluboký řez. Sběr yzopu Yzop se používá čerství, k sušení se sbírá nať – sbíráme ji od července do září. Použití v kuchyni S yzopem lze..
- Bylinka dobromysl neboli oregano Pěstování oregana Dobromysl je také známý pod názvem oregano. Vyžaduje slunce a lehčí propustnou půdu. Dobromysl má uklidňující účinky ne nervovou soustavu. Používá se k přípravě čaje, do koupelí a jako koření k masům a do salátů. Dobromysl v kuchyni Dobromysl je součástí francouzské a italské kuchyně. Tradičně se používá při přípravě..
- Yzop lékařský Pěstování yzopu lékařského Yzop lékařský je trvalka, kterou do Evropy přinesli benediktinští mniši. Yzop potřebuje ke zdárnému růstu slunce a propustnou, nepodmáčenou půdu. Má drobné listy a výraznou kořenitou vůni. Květy yzopu jsou modrofialové nebo také bílé a růžové. Použití yzopu Listy yzopu přidáváme do tučných masitých jídel, do rybích..