Jak pěstovat šalvěj lékařskouPři pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky.

Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i na těžkých půdách, pokud do nich zaryjeme větší množství rašeliny.

Kam vysadit šalvěj lékařskou

Šalvěj lékařskou vysadíme na takové místo, kde bude v zimě chráněna před ostrými větry východních směrů. V polostínu se jí daří stejně jako na výsluní. Proto ji můžeme vysazovat k jižní nebo jihozápadní straně zdí, stodol a keřů. Šalvěj dorůstá do výšky asi 50 cm a na jednom stanovišti může zůstat 3 až 4 roky.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Při pěstování šalvěje v malých zahrádkách jde vždy jen o malý počet trsů, proto je nejlepší obstarat si několik nařízkovaných sazenic nebo oddělků.

Rostliny šalvěje, vypěstované ze semen, představují zpravidla směs nejrůznějších forem, které se liší i svými vlastnostmi jako koření. Naproti tomu vegetativně množené sazenice mají stále stejné znaky. Můžeme je získat při dělení starých trsů v březnu nebo i později. Nadzemní část rozdělených trsů se musí seříznout nejméně o polovinu. Kořeny nesmí zaschnout. Šalvěj sázíme do sponu 40 x 40 cm do stejné hloubky, jak rostliny před přesazením. Sazenice vydatně zalijeme a povrch nasteleme kompostem nebo vyzrálým chlévským hnojem.


  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..
  • Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Měsíček lékařský Bylinka měsíček lékařský Majoránka na zahradě Bylinky, které odpuzují..
  • Levandule na zahradě Pěstování levandule Levandule k nám přišla ze Středomoří a dá se s úspěchem pěstovat na našich zahradách. Chce slunné, chráněné místo. Množíme ji výsevem semen. Použití levandule Levandulová silice je tradiční součástí parfémů, mýdel a dalších kosmetických prostředků. Sušené květy levandule zašité do ozdobných polštářků provoní prádlo a odpuzují moly. Odvar z nati..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..