Jak pěstovat šalvěj lékařskouPři pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky.

Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i na těžkých půdách, pokud do nich zaryjeme větší množství rašeliny.

Kam vysadit šalvěj lékařskou

Šalvěj lékařskou vysadíme na takové místo, kde bude v zimě chráněna před ostrými větry východních směrů. V polostínu se jí daří stejně jako na výsluní. Proto ji můžeme vysazovat k jižní nebo jihozápadní straně zdí, stodol a keřů. Šalvěj dorůstá do výšky asi 50 cm a na jednom stanovišti může zůstat 3 až 4 roky.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Při pěstování šalvěje v malých zahrádkách jde vždy jen o malý počet trsů, proto je nejlepší obstarat si několik nařízkovaných sazenic nebo oddělků.

Rostliny šalvěje, vypěstované ze semen, představují zpravidla směs nejrůznějších forem, které se liší i svými vlastnostmi jako koření. Naproti tomu vegetativně množené sazenice mají stále stejné znaky. Můžeme je získat při dělení starých trsů v březnu nebo i později. Nadzemní část rozdělených trsů se musí seříznout nejméně o polovinu. Kořeny nesmí zaschnout. Šalvěj sázíme do sponu 40 x 40 cm do stejné hloubky, jak rostliny před přesazením. Sazenice vydatně zalijeme a povrch nasteleme kompostem nebo vyzrálým chlévským hnojem.


  • Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..
  • Šalvěj lékařská Pěstování šalvěje lékařské Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny. Použití šalvěje Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel. Šalvěj má také kosmetické..
  • Pěstování bazalky Bazalka je jednoletá bylinka, kterou můžeme mít na záhoně i v květináči za oknem. Pěstujeme ji ze semen na slunném místě. Použití bazalky v kuchyni Přidáváme ji do salátů, octů a zálivek. Výborně se hodí všude tam, kde používáme rajčata, protlaky a kečupy. Podobné články: Měsíček lékařský Bylinka měsíček lékařský Majoránka..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..