TOP bylinky pro pěstování na zahrádce
Bylinky na zahradě
Z vlastní zahrady si můžeme zajistit bylinky jako koření nebo na čaje k běžnému pití, ale také k léčbě. Bylinky jsou rostliny, které mimo užitku v kuchyni jsou často i potěšením pro oko. Navíc jsou většinou medonosné a tak jejich pěstováním posloužíme včelám, čmelákům a jinému hmyzu.
Zahrada nabízí nespočet možností, jak využít rostliny, které zde rostou. Např. proutí na pletení košíků, dřevo při kácení starých stromů na topení nebo můžeme využít vypěstované rostliny pro přírodní barvení. Jedná se o byliny rmen, světlici, kručinku, afrikány nebo rezedu žlutou.
Nejčastěji pěstované bylinky na zahrádkách
Máta – stačí jedna rostlina, která se časem podzemními oddenky rozroste.
Kopr – vyséváme na jaře nebo v průběhu léta. Kopr se sám vysemeňuje, proto může vyrůst kdekoliv na zahradě.
Levandule – levandule lékařská není na našich zahradách příliš častá. Nejčastěji se setkáváme s vyšlechtěnými druhy, které mají dlouhé květy na krátkých stoncích.
Mateřídouška, tymián – krásně voní, některé druhy mají citronovou vůni.
Šalvěj – různé druhy, které se od sebe liší barvou listů a květů. Květy jsou od světle fialové až po tmavou.
Meduňka – meduňka se sama vysemeňuje. Při pěstování na zahradě samovolně mění místo a rozšiřuje se po okolí.
Petržel – vyséváme na jaře. Kořeny bez problémů přezimují přes zimu a brzy na jaře se olisťují.
Libeček – je trvalka, která na jednom stanovišti vydrží dlouhé roky.
Bazalka – bazalka je jednoletá bylinka, kterou musíme každý rok vysévat. Jednotlivé druhy se od sebe liší velikostí a tvarem listů.
Majoránka – tuto bylinku je potřeba vysévat brzy na jaře a v průběhu května – června přesadit na záhon. Majoránka se sklízí 2 x ročně a lístky se suší.
Echinacea – tato květina je trvalka, kterou můžeme pěstovat s ostatními kytkami.
Měsíček lékařský – pokud neodstraníme odkvetlé květy, sám se vysemení.
Pórek – podle druhu rozlišujeme letní, podzimní a zimní. Rostlinky sázíme do hlubokých brázd, do nichž postupně dosypáváme hlínu.
- Heřmánek pravý (Chamomilla recucita) Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný. Jak se pěstuje heřmánek pravý Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní..
- Pelyněk pravý v zahradě Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky. Jak pěstovat pelyněk pravý Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk..
- Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu. Půda se musí zpracovat do velké hloubky už na podzim a musí být ve 2. trati. Na písčitých půdách budete mít u meduňky dobrý výnos pouze v případě, že jsou humózní a máte možnost je zavlažovat. Uspokojivé sklizně meduňky lékařské docílíte..
- Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..