Čerstvé jarní bylinky proti únavě



Sedmikráska (listy i květy) – působí dobře na zažívání a činnost jater. Od středověku bývá součástí očistných kůr. Lze ji přidávat do salátu nebo ji ochutit tvarohové pomazánky.

Jitrocel kopinatý (listy) – obsahuje sliz, třísloviny, pektiny, vápník, draslík, křemík, zinek, beta-karoten a dvakrát více vitamínu C než citron. Patří mezi posilující a krev čistící bylinky.

Cibule – nekorunovaná královna přírodního léčitelství. Podporuje trávení i obranyschopnost organismu. Cibule má detoxikační účinky, jde o velmi bezpečné léčivo.

Petržel proti jarní únavě

Petržel proti jarní únavě

Petržel (nať i kořen) – extrémně bohatá na vitamín C, působí povzbudivě, ve větším množství až euforicky. Je mírně močopudná. Petržel působí překrvení pánevních orgánů, proto by ji těhotné ženy měly užívat velice opatrně.

Jablka – k jaru už mívají méně vitamínů než záhy po sklizni. Důležitou složkou jablek je však pektin (rozpustný typ vlákniny), který na sebe ve střevech váže některé tuky včetně cholesterolu, a tím upravuje hladinu nežádoucích krevních tuků. Jablíčka čistí krev i pleť.





  • Zahrady a zdravá strava – pěstování bylinek a koření v zahradě Zahrada může sloužit nejen jako relaxační prostor, ale také jako zdroj čerstvého a zdravého jídla. Pěstování bylinek a koření v zahradě je jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit přístup k čerstvým a kvalitním ingrediencím pro vaše jídlo. Bylinky a koření Existuje mnoho druhů bylinek a koření, které můžete snadno..
  • Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých a je celosvětově rozšířená. Můžeme ji znát také pod názvem smetanka. Nejlépe se jí daří v mírném pásu severní polokoule, ale vyskytuje se také na Novém Zélandu, v Severní a Jižní Americe nebo ve vlhkých tropech Oceánie. Pampeliška je velice nenáročná rostlina, k růstu ji stačí..
  • TOP 5 nejpěstovanějších bylinek na zahrádce Meduňka (Melissa officinalis) Sazenice meduňky získáme snadno rozdělením trsů, lze je ale i předpěstovat ze semen. Meduňka má ráda hlubokou živnou půdu a dostatek vody, pak je nezničitelná. Sběr meduňky Čerstvé listy a mladé špičky výhonků sbíráme celou sezónu, na sušení nejlépe před rozkvětem. Použití v kuchyni Meduňka se hodí do..
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..