Heřmánek římský (Chamaemelum nobile)



Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován.

Pěstování heřmánku římského

Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují plnokvěté formy. Rozmnožuje se výhradně oddělky. Neustále se rozrůstá a vytváří plné kobercové plochy.

Heřmánek římský

Heřmánek římský

Na rozdíl od heřmánku lékařského se dá sbírat denně, protože neustále rozkvétá. Je velice ceněný, výkupní cena se pohybuje přes 600 Kč za kilo sušených květů.

Srovnání heřmánku pravého a římského

Heřmánek pravý má lepší chuť a silnější protizánětlivý účinek, heřmánek římský má zase silnější účinek spasmolytický. Heřmánek římský je vhodný pro lidi, kteří nesnesou heřmánek pravý. K přípravě nápojů je vhodnější heřmánek pravý. Heřmánek římský je příliš hořký, ale má lepší léčivé účinky, obsahuje více silic analgetik, je tak účinnější proti bolestem a lépe tlumí záněty. Pro využití účinků obou druhů je vhodná směs: 2 díly heřmánku pravého, 1 díl heřmánku římského.






  • Koření v kuchyni – šafrán Šafrán je jedno z nejstarších a nejdražších koření. Přísloví, že je něco vzácné jako šafrán se nepoužívá jen tak. Toto koření pochází z Asie, ale roste také v některých evropských zemích. Použití šafránu Šafrán v prášku má načervenalou barvu a obsahuje velké množství barviva. Používá se rovněž v medicíně. Obsahuje látky, které příznivě působí..
  • Jak pěstovat bylinky Bazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat? Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a..
  • Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
  • Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování yzopu (Hyssopus..