Heřmánek římský (Chamaemelum nobile)



Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován.

Pěstování heřmánku římského

Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují plnokvěté formy. Rozmnožuje se výhradně oddělky. Neustále se rozrůstá a vytváří plné kobercové plochy.

Heřmánek římský

Heřmánek římský

Na rozdíl od heřmánku lékařského se dá sbírat denně, protože neustále rozkvétá. Je velice ceněný, výkupní cena se pohybuje přes 600 Kč za kilo sušených květů.

Srovnání heřmánku pravého a římského

Heřmánek pravý má lepší chuť a silnější protizánětlivý účinek, heřmánek římský má zase silnější účinek spasmolytický. Heřmánek římský je vhodný pro lidi, kteří nesnesou heřmánek pravý. K přípravě nápojů je vhodnější heřmánek pravý. Heřmánek římský je příliš hořký, ale má lepší léčivé účinky, obsahuje více silic analgetik, je tak účinnější proti bolestem a lépe tlumí záněty. Pro využití účinků obou druhů je vhodná směs: 2 díly heřmánku pravého, 1 díl heřmánku římského.






  • Co kočky nenávidí a jak je udržet daleko od záhonů Kočky jsou krásnými a přátelskými společníky, ale když se pustí do prozkoumávání vaší zahrady, mohou způsobit drobné problémy. Existuje však několik věcí, které kočky obvykle nemají rády, a které mohou pomoci vytvořit přírodní bariéru, která udrží tyto chlupaté přátele dále od záhonů. Citrusové vůně a aromatické byliny Kočky nemají rády..
  • Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů. Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité..
  • Kozlík (Valeriana officinalis) Pěstování kozlíku Tato vysoká bylina roste v Evropě planě. Najdete ji na polostinném a vlhkém místě. Chcete-li ji pěstovat, připravte jí na zahradě stejné stanoviště, tj. vlhké a stinné. Kozlík se množí částí kořenů, na jaře lze i vysít. Sběr kozlíku Sbíráme od srpna do října oddenky s kořeny, opatrně je omyjeme..
  • Saturejka (Satureja hortensis) Pěstování saturejky V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská. Sběr saturejky Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu. Použití v kuchyni Saturejka se dává do..