Heřmánek římský (Chamaemelum nobile)Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován.

Pěstování heřmánku římského

Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují plnokvěté formy. Rozmnožuje se výhradně oddělky. Neustále se rozrůstá a vytváří plné kobercové plochy.

Heřmánek římský

Heřmánek římský

Na rozdíl od heřmánku lékařského se dá sbírat denně, protože neustále rozkvétá. Je velice ceněný, výkupní cena se pohybuje přes 600 Kč za kilo sušených květů.

Srovnání heřmánku pravého a římského

Heřmánek pravý má lepší chuť a silnější protizánětlivý účinek, heřmánek římský má zase silnější účinek spasmolytický. Heřmánek římský je vhodný pro lidi, kteří nesnesou heřmánek pravý. K přípravě nápojů je vhodnější heřmánek pravý. Heřmánek římský je příliš hořký, ale má lepší léčivé účinky, obsahuje více silic analgetik, je tak účinnější proti bolestem a lépe tlumí záněty. Pro využití účinků obou druhů je vhodná směs: 2 díly heřmánku pravého, 1 díl heřmánku římského.


  • Černucha setá a její pěstování Původ černuchy Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé. Černucha je také méně známou léčivkou..
  • Bobkový list (Laurus nobilis) v kuchyni Použití bobkového listu Bobkový list nebo také vavřín je dřevina, jejíž listy jsou oblíbené a často používané v české kuchyni. Vylepšujeme jimi pokrmy z rajčat, omáčky, hodí se k vařeným rybám, zvěřině a pečeným masům. Tato bylinka má lehké sedativní a antiseptické účinky a podporuje trávení. Čaj prospívá revmatikům a cukrovkářům. K vaření používáme..
  • Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
  • Pěstování bazalky Bazalka je jednoletá bylinka, kterou můžeme mít na záhoně i v květináči za oknem. Pěstujeme ji ze semen na slunném místě. Použití bazalky v kuchyni Přidáváme ji do salátů, octů a zálivek. Výborně se hodí všude tam, kde používáme rajčata, protlaky a kečupy. Podobné články: Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování yzopu (Hyssopus..