Heřmánek římský (Chamaemelum nobile)Latinský název heřmánku římského sice v překladu znamená rmenec sličný, který ale nemá nic společného s rmenem polním, za který je občas sběrači zaměňován.

Pěstování heřmánku římského

Heřmánek římský je vytrvalá bylina s vystoupavou lodyhou 20 až 25 cm vysokou. Terčové květy jsou žluté, okvětní plátky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují plnokvěté formy. Rozmnožuje se výhradně oddělky. Neustále se rozrůstá a vytváří plné kobercové plochy.

Heřmánek římský

Heřmánek římský

Na rozdíl od heřmánku lékařského se dá sbírat denně, protože neustále rozkvétá. Je velice ceněný, výkupní cena se pohybuje přes 600 Kč za kilo sušených květů.

Srovnání heřmánku pravého a římského

Heřmánek pravý má lepší chuť a silnější protizánětlivý účinek, heřmánek římský má zase silnější účinek spasmolytický. Heřmánek římský je vhodný pro lidi, kteří nesnesou heřmánek pravý. K přípravě nápojů je vhodnější heřmánek pravý. Heřmánek římský je příliš hořký, ale má lepší léčivé účinky, obsahuje více silic analgetik, je tak účinnější proti bolestem a lépe tlumí záněty. Pro využití účinků obou druhů je vhodná směs: 2 díly heřmánku pravého, 1 díl heřmánku římského.


  • Pelyněk pravý v zahradě Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky. Jak pěstovat pelyněk pravý Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk..
  • Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
  • Kde lze pěstovat bylinky? Většina bylinek prospívá i v nádobách. Potřebují sice častější dohled a péči, ale zase je budeme mít stále při ruce. Předpěstované sazenice lze zakoupit v zahradních centrech. Výhodou je, že je budeme moci brzy používat. Pěstování bylinek na balkoně Všechny druhy bylinek můžeme snadno pěstovat na terase či balkoně, zvlášť pokud jsou..
  • Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování yzopu (Hyssopus officinalis) Rebarbora nebo také reveň Šišák bajkalský..