Jak a kdy řezat ořešák



Začátkem měsíce května dorostou nové výhony ořešáku délky 3 až 5 cm. Nastává vhodná doba jeho řezu.

Výchovný řez ořešáku

Výchovný řez provádíme zapěstováním koruny se 4 až 5 kosterními větvemi pravidelně rozmístěnými v obvodu koruny a terminálem. Konkurenční výhony, výhony nevhodné, rostoucí příliš kolmo a souběžně rostoucí nebo se křížící, odstraňujeme.

Udržovací řez

Udržovací řez ořešáku zpravidla neprovádíme každým rokem, pouze pokud je to potřeba. Odstraňujeme poškozené, příliš k zemi se klonící, nadměrně zahušťující a jinak nevhodně rostoucí větve. Pokud řežeme větve o průměru větším než 3 až 5 cm, posuneme řez na dobu, kdy nové výhony mají asi 10 cm.

Jak a kdy řezat ořešák

Jak a kdy řezat ořešák

Důvody řezání ořešáku

Prvním cílem řezání ořešáku je odstranění mrtvých, poškozených nebo nemocných větví. To je vhodné provést v jakoukoli dobu, když je problém zřejmý. Odstraňování těchto větví pomáhá zlepšit zdraví stromu a snižuje riziko šíření chorob.

Dalším důvodem pro řezání ořešáku může být tvarování stromu a vytvoření dostatečného vzdušného průchodu mezi větvemi. To se obvykle provádí v pozdní zimě nebo brzy na jaře před tím, než strom začne růst.

Je důležité si uvědomit, že každý strom je jedinečný. Proto je vhodné vždy konzultovat s odborníkem nebo zahradníkem, kdy a jak provést řezání ořešáku.






  • Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů. Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité..
  • Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..
  • Rez hrušňová – nemoci ovocných dřevin Rez hrušňová se projevuje oranžově červenými skvrnami na listech hrušní. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Silnější rozšířené této rzi má na svědomí vlhké počasí. Napadené listy je nejlepší spálit. Pro omezení infekce je vhodné uvedené jalovce nepěstovat do vzdálenosti 150 až..
  • Pěstování slivoní – plody Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve. Plody slivoní Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností..