Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá
Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů.
Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité okraje. Stromy lípy jsou také známé pro své voňavé květy.
Lípa je důležitým ekosystémovým prvkem. Je domovem mnoha druhů ptáků, hmyzu a dalších živočichů. Květy lípy jsou hojně navštěvovány včelami, které z nich sbírají nektar a produkují z něj medovinu. Lípy také poskytují stín a ochranu pro ostatní rostliny v jejich okolí.
Druhy lípy
U nás roste také lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a lípa obecná (Tilia vulgaris). Patrně se jedná o křížence lípy malolisté a velkolisté. Pro léčebné účely sbíráme květenství všech tří druhů.
Pozor! Místně se také vyskytuje lípa americká (Tilia americana). Listy má až 20 cm dlouhé a 15 cm široké. Nevoní tak, jako naše lípy. Pro léčebné účely je nevhodná.
Léčebné účinky lípy
Lípa je vynikající potopudná droga, zejména ve směsi s květy černého bezu. Nejvíce se používá formou nálevu při nachlazení a při křečích v oblasti trávicího ústrojí a močových cest. Lipový čaj se často podává samostatně s citronem a ovocnou šťávou. Čaj z lípy pijí lidé na celém kontinentu, i když droga dosud není podrobně prozkoumána.
- Bylinky a babské rady Jak se zbavit plísně na nohou Na odvar použijeme jetel luční (cca množství, které se vejde do zavařovací sklenice 0,7 l). Vaříme tak dlouho, až zhoustne a pak necháme vychladnout. Vzniklou kašičku nanášíme na dobře umyté nohy a opakujeme tak dlouho, dokud plíseň nezmizí. Bolesti zad a svalů Na bolesti..
- Pěstování plicníku na zahradě Plicník je bylinka, která se nejčastěji vyskytuje v lesích, kde na jaře v trsech hojně kvete. Pěstovat ji můžeme i na zahradě v trávě nebo na vlhčích místech ve skalce. Plicníky mají rády vlhčí půdy s větším množstvím humusu. Dobře se jim daří v polostínu, nejlépe pod listnatými stromy a keři. Plicník kvete brzy na..
- Vavřín (Laurus nobilis) Pěstování vavřínu Tento teplomilný keř musíme v našich klimatických podmínkách pěstovat jako kbelíkovou rostlinu, protože by zimu nepřežil. Potřebuje hodně slunce a propustnou půdu. Sběr vavřínu Listy vavřínu můžeme sbírat po celý rok, používají se čerstvé nebo usušené. Použití v kuchyni Tzv. bobkový list je vynikající přísadou do polévek, omáček, dodá chuti..
- Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..