Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá



Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů.

Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité okraje. Stromy lípy jsou také známé pro své voňavé květy.

Lípa je důležitým ekosystémovým prvkem. Je domovem mnoha druhů ptáků, hmyzu a dalších živočichů. Květy lípy jsou hojně navštěvovány včelami, které z nich sbírají nektar a produkují z něj medovinu. Lípy také poskytují stín a ochranu pro ostatní rostliny v jejich okolí.

Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá

Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá

Druhy lípy

U nás roste také lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a lípa obecná (Tilia vulgaris). Patrně se jedná o křížence lípy malolisté a velkolisté. Pro léčebné účely sbíráme květenství všech tří druhů.

Pozor! Místně se také vyskytuje lípa americká (Tilia americana). Listy má až 20 cm dlouhé a 15 cm široké. Nevoní tak, jako naše lípy. Pro léčebné účely je nevhodná.

Léčebné účinky lípy

Lípa je vynikající potopudná droga, zejména ve směsi s květy černého bezu. Nejvíce se používá formou nálevu při nachlazení a při křečích v oblasti trávicího ústrojí a močových cest. Lipový čaj se často podává samostatně s citronem a ovocnou šťávou. Čaj z lípy pijí lidé na celém kontinentu, i když droga dosud není podrobně prozkoumána.






  • Co kočky nenávidí a jak je udržet daleko od záhonů Kočky jsou krásnými a přátelskými společníky, ale když se pustí do prozkoumávání vaší zahrady, mohou způsobit drobné problémy. Existuje však několik věcí, které kočky obvykle nemají rády, a které mohou pomoci vytvořit přírodní bariéru, která udrží tyto chlupaté přátele dále od záhonů. Citrusové vůně a aromatické byliny Kočky nemají rády..
  • Vavřín (Laurus nobilis) Pěstování vavřínu Tento teplomilný keř musíme v našich klimatických podmínkách pěstovat jako kbelíkovou rostlinu, protože by zimu nepřežil. Potřebuje hodně slunce a propustnou půdu. Sběr vavřínu Listy vavřínu můžeme sbírat po celý rok, používají se čerstvé nebo usušené. Použití v kuchyni Tzv. bobkový list je vynikající přísadou do polévek, omáček, dodá chuti..
  • Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu. Pěstování měsíčku lékařského Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků...
  • Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Aronie černá Jak pěstovat šalvěj lékařskou..