Gazánie



Gazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky.

Pěstování gazánií

Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti cca 20 až 30 cm. Na stejné stanoviště je vysazujeme po čtyřech letech. Gazánie kvetou od začátku léta až do prvních mrazů. Z prvních květů se dá sklidit semeno na příští rok.

Gazánie mají přízemní růžici pevných dužnatých listů, někdy až tmavě zelených, lesklých, jindy bíle chlupatých. Květy jsou jednotlivé na stopce, vysoké 20 až 30 cm. Květy mívají průměr 9 cm, jejich barevná škála jde od bílé, přes žlutou, k odstínům oranžové, broncové, růžové až hnědé. Nejlépe kvetou a rostou na slunných místech s písčitou půdou. Dobře se jim daří také v nádobách za oknem, na terase nebo balkóně. V nádobách je musíme občas přihnojit.

Gazánie potřebují humózní a propustnou zeminu, těžká mokrá půda jim nevyhovuje.

Gazánie nejsou vhodné k řezu. Jakmile je uřežeme, květ se uzavře. Květiny jsou odolné vůči škůdcům.

Zálivka gazánií

Gazánie zaléváme jen do doby, než se ujmou. Pak již nezaléváme, stačí občasný déšť.

Pěstování gazánií

Pěstování gazánií







  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Pěstování pryskyřníků Pryskyřníky mají plný velký květ v barvě bílé, odstínech růžové, červené, nachové a žluté. Jedná se o plnokvětý kultivar. Co potřebují pryskyřníky Tyto rostlinky nejsou mrazuvzdorné, proto musíme na podzim jejich hlízovité ztlustělé kořeny vyjmout z půdy a nechat v suchu přezimovat. V jarních měsících je pak vysazujeme do větších květináčů. Půda musí být..
  • Jak pěstovat ostálku – Zinnia Ostálka neboli cínie Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám. Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...