Gazánie



Gazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky.

Pěstování gazánií

Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti cca 20 až 30 cm. Na stejné stanoviště je vysazujeme po čtyřech letech. Gazánie kvetou od začátku léta až do prvních mrazů. Z prvních květů se dá sklidit semeno na příští rok.

Gazánie mají přízemní růžici pevných dužnatých listů, někdy až tmavě zelených, lesklých, jindy bíle chlupatých. Květy jsou jednotlivé na stopce, vysoké 20 až 30 cm. Květy mívají průměr 9 cm, jejich barevná škála jde od bílé, přes žlutou, k odstínům oranžové, broncové, růžové až hnědé. Nejlépe kvetou a rostou na slunných místech s písčitou půdou. Dobře se jim daří také v nádobách za oknem, na terase nebo balkóně. V nádobách je musíme občas přihnojit.

Gazánie potřebují humózní a propustnou zeminu, těžká mokrá půda jim nevyhovuje.

Gazánie nejsou vhodné k řezu. Jakmile je uřežeme, květ se uzavře. Květiny jsou odolné vůči škůdcům.

Zálivka gazánií

Gazánie zaléváme jen do doby, než se ujmou. Pak již nezaléváme, stačí občasný déšť.

Pěstování gazánií

Pěstování gazánií






  • Pěstování bílých kopretin Bílým kopretinám se v zahraničí říká margaretky. Tato květina má bílé okvětní lístky a žlutý střed, existuje  více druhů. Kopretina bílá (Chrysanthemum leucanthemum) má zubaté listy a bílé květy. V zahradách se pěstují druhy vysoké od 40 do 90 cm. Kopretinu vysazujeme na záhony s úrodnou hlinitou půdou zásobenou vápníkem. Vyniknou ve skupinách..
  • Jak pěstovat ostálku – Zinnia Ostálka neboli cínie Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám. Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo..
  • Letničky a jejich doba kvetení Kdy kvetou letničky Při sázení letniček na zahradní záhony přemýšlíme již dopředu nejen o barvách, ale i o době a délce kvetení jednotlivých druhů. Zde je seznam nejpoužívanějších letniček a jejich doby kvetení: Letničky, které kvetou od května do října: tařicovka, šalvěj. Letničky, které kvetou od června do září: hledík,..
  • Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..