Aby petúnie kvetly celé léto



Petúnie jsou typické okenní a balkónové květiny, kvetoucí po celé letní období až do podzimu.

Nejbohatěji kvetou odrůdy s menšími jednoduchými květy. Odrůdy s vyšším růstem a velkými plnými květy jsou velmi elegantní, avšak hůře snášejí vítr a déšť.

Petúnie nejlépe prospívají na plném výsluní, jsou ale značně citlivé na přeschnutí zeminy a také na delší srážkové období. Proto se dobře hodí i do tzv. dešťového stínu třeba pod římsami či balkóny, za předpokladu náležité zálivky.

Petúnie

Petúnie

Péče o petúnie

Petúnie vysazujeme do kypré, propustné a výživné zahradní zeminy. V době růstu těmto květinám velice prospívá občasné nakypření půdy malým kolíčkem, pletí plevele, pravidelné přihnojování zároveň se zálivkou a zejména stálé odstraňování odkvetlých květů a také suchých listů, jež rovněž nepůsobí pěkným dojmem. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů zabraňuje tvorbě semen a rostliny se jejich vývojem zbytečně nezeslabují a mnohem bohatěji kvetou.

Petúnie, podobně jako ostatní letničky v okenních truhlících, zpravidla netrpí chorobami a škůdci. Vyskytnou se pouze jako důsledek nesprávné zálivky nebo jednostranného přehnojování.






  • Anglické pelargonie Pěstování anglických pelargonií Anglickým pelargoniím se lidově říká také velkokvěté nebo angličanky. Květy některých kultivarů mohou dosahovat průměru až 8 cm. Květy jsou většinou jednoduché v barvě od bílé až po černé, s různě zbarvenými oky, se žíháním a lemováním. Listy anglických pelargonií jsou většinou zelené, některé odrůdy mají listy panašované. Anglické pelargonie..
  • Oleandr Pěstování oleandru Oleandr (Nerium oleander) je rostlinou pobřeží Jaderského nebo Středozemního moře. V těchto oblastech je to poměrně hustý keř. Původem oleandr pochází z velké oblasti, rozkládající se od Portugalska přes Írán až do východní Asie. Oleandr můžeme ve vhodné velikosti udržovat pravidelným jarním řezem, po kterém dobře obráží a rozvětvuje se...
  • Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..
  • Balkonové květiny v březnu Balkonové květiny v březnu Truhlíky a květináče s okrasnými druhy trav můžeme na jaře seříznout. Seřezáváme, až jakmile se objeví nové výhonky. Loňská stébla seřízneme přibližně na výšku dlaně od země. Do truhlíku můžeme zasadit první jarní květy – sněženky a krokusy, které můžeme ještě v zimě koupit v květinářství...