Aby petúnie kvetly celé léto
Petúnie jsou typické okenní a balkónové květiny, kvetoucí po celé letní období až do podzimu.
Nejbohatěji kvetou odrůdy s menšími jednoduchými květy. Odrůdy s vyšším růstem a velkými plnými květy jsou velmi elegantní, avšak hůře snášejí vítr a déšť.
Petúnie nejlépe prospívají na plném výsluní, jsou ale značně citlivé na přeschnutí zeminy a také na delší srážkové období. Proto se dobře hodí i do tzv. dešťového stínu třeba pod římsami či balkóny, za předpokladu náležité zálivky.
Péče o petúnie
Petúnie vysazujeme do kypré, propustné a výživné zahradní zeminy. V době růstu těmto květinám velice prospívá občasné nakypření půdy malým kolíčkem, pletí plevele, pravidelné přihnojování zároveň se zálivkou a zejména stálé odstraňování odkvetlých květů a také suchých listů, jež rovněž nepůsobí pěkným dojmem. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů zabraňuje tvorbě semen a rostliny se jejich vývojem zbytečně nezeslabují a mnohem bohatěji kvetou.
Petúnie, podobně jako ostatní letničky v okenních truhlících, zpravidla netrpí chorobami a škůdci. Vyskytnou se pouze jako důsledek nesprávné zálivky nebo jednostranného přehnojování.
- Proč se mají odstraňovat odkvetlé květy? Odstraňování odkvetlých květů Odstraňování odkvetlých květů je prospěšné z několika důvodů – rostliny stále dobře vypadají, prodlužuje se období kvetení a v několika málo případech se podporuje druhá vlna kvetení později v růstové sezóně. Při vyštipování odkvetlých květů dáváme pozor, abychom nevytrhávali stonky a zbytečně rostlinu nezbavovali květů Proč odstraňovat odkvetlé květy U..
- Jak pěstovat petúnie Pěstování petúnií Petúnie pěstujeme ze semen nebo si zakoupíme sazenice. Petúnie mají semínka drobnější než mák. Semena vyséváme v první polovině února. Povrch substrátu mírně urovnáme a semena do něho mírně vtlačíme a již nezasypáváme. Semena petúnií nesmí zaschnout, substrát udržujeme stále mírně vlhký. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20°C...
- Prvosenka jarní květina Na každé jarní zahrádce a předzahrádce by neměly chybět prvosenky (Primula). Všechny druhy prvosenek mají přízemní listové růžice a trubkovité, zvonkovité nebo ploché květy. Primulky se hodí téměř pro všechny stanoviště – lemy záhonů, do skalky, na okraje vodních nádrží, do rašelinových záhonů, atd. Hrnkové prvosenky Pokud si koupíme hrnkovou..
- Truhlíky a květináče pro balkonové květiny Jaké truhlíky a květináče na balkon? Truhlíky, keramické květináče nebo třeba staré hrnce musejí mít pro pěstování balkonových květin dostatečné rozměry. Minimální šířka a hloubka truhlíku je 20 cm. Nezbytné jsou odtokové otvory na dně nádoby, bez nich by se ve spodu držela voda a květina by trpěla zamokřením kořenů...