Choroby a škůdci listů – 3



Puchýře v listech

Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické.

Nepravé mšice

Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny na spodní straně jehlic a někdy i nápadné hálky – ty sebereme a spálíme.

Škůdci na jehličnanech

Škůdci na jehličnanech

Nežádoucí čarověníky

Na kmenech a hlavních větvích břízy, třešně a jehličnanů někdy uvidíme hustý chomáček metlovitých větví. Původcem je nejčastěji houba, dále virus nebo je tvorba čarověníku způsobena změnou struktury růstového pupenu. Čarověník odřízneme a ránu ošetříme štěpařským voskem.






  • Co jsou to pesticidy a fungicidy Jaký je rozdíl mezi pesticidy a fungicidy Pesticidy a fungicidy jsou chemické látky používané k ochraně rostlin před škůdci a chorobami. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, proti čemu chrání. Pesticidy Pesticidy jsou látky, které pomáhají chránit rostliny před škůdci, jako jsou hmyz, plazi nebo hlodavci. Tyto látky se aplikují..
  • Škůdci okrasných rostlin Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana) Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji. Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení...
  • Jak rozdělujeme zahradní postřiky Zahradní postřiky rozdělujeme podle toho, k jakému účelu mají sloužit. Souhrnně jsou postřiky nazývány jako pesticidy. Rozdělení zahradních postřiků: Herbicidy – určené k hubení plevelů Fungicidy – postřiky určené k ochraně před houbovými chorobami Insekticidy – postřik proti hmyzu Rodenticidy – jsou určené k hubení hlodavců Molluskocidy – určené k hubení slimáků Akarycidy – jsou..
  • Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Bělásek zelný..