Choroby a škůdci listů – 3



Puchýře v listech

Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické.

Nepravé mšice

Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny na spodní straně jehlic a někdy i nápadné hálky – ty sebereme a spálíme.

Škůdci na jehličnanech

Škůdci na jehličnanech

Nežádoucí čarověníky

Na kmenech a hlavních větvích břízy, třešně a jehličnanů někdy uvidíme hustý chomáček metlovitých větví. Původcem je nejčastěji houba, dále virus nebo je tvorba čarověníku způsobena změnou struktury růstového pupenu. Čarověník odřízneme a ránu ošetříme štěpařským voskem.





  • Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
  • Obyčejná voda proti mšicím Vodou proti mšicím Mšice, svilušky a třásněnky se dají dobře omezovat postřiky vodovodní vodou, tedy sprchováním rostlin. Pro úspěch této metody je důležité důkladné postříkání svrchní, a zejména spodní strany listů vlažnou vodou. Ošetření je třeba několikrát opakovat, protože na listech ještě většinou zůstanou vajíčka, ze kterých se líhnou nové..
  • Přikrývání záhonů netkanou textilií Netkaná textilie nám umožňuje ekologickou ochranu záhonů před různým škodlivým hmyzem. Textilie musí být neporušená a k zemi připevněná po celém obvodu např. háčky, kameny, tyčemi nebo přihrnutou zemí, aby se pod ní škůdci nedostali. Důležité také je, aby se netkaná textilie použila ve vhodnou dobu, kdy škůdci nejvíce škodí. Před..
  • Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy. Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé,..