Přikrývání záhonů netkanou textilií



Netkaná textilie nám umožňuje ekologickou ochranu záhonů před různým škodlivým hmyzem. Textilie musí být neporušená a k zemi připevněná po celém obvodu např. háčky, kameny, tyčemi nebo přihrnutou zemí, aby se pod ní škůdci nedostali. Důležité také je, aby se netkaná textilie použila ve vhodnou dobu, kdy škůdci nejvíce škodí.

Před kterými škůdci chrání netkaná textilie

Houbomilka česneková je moucha velká čtyři až pět milimetrů. Její larvy poškozují časně zjara česnek z podzimní výsadby, a to ve chvíli, kdy česnek vytvoří 2 až 3 listy. Netkaná textilie se natahuje na záhony počátkem března a ponechá se na nich do polovinu dubna. Česnek vysazený na jaře raší později a napadení uniká. Houbomilka poškozuje i cibuli pěstovanou ze sazečky. Záhon s cibulí se přikrývá hned po osázení a netkaná textilie se na něm ponechá až do doby, kdy rostlinky dosáhnou výšky přibližně 20 cm.

Květilky jsou mouchy velké 4 až 6 mm. Jejich larvy poškozují krčky a kořeny mladé košťálové zeleniny, zvláště v prvním období po výsadbě, případně znehodnocují i kořeny ředkví a ředkviček. Ochrana netkanou textilií se proti květilkám provádí v dubnu až červnu a pak červnu až červenci. Proti třetí generaci květilek přikrýváme v srpnu až září.

Plodomorka zelná je miniaturní muška o velikosti asi 2 mm. Její larvy poškozují vegetační vrchol košťálových zelenin, hlavně květáku, a způsobují tzv. slepnutí – tzn., že se nevytvoří konzumní orgán (tedy růžice, hlávka, bulva). Položit netkanou textilii je nutné již při předpěstování sazenic v pařeništi a alespoň první měsíc po výsadbě na záhon.

Pochmutnatka mrkvová je moucha o velikosti 4 až 5 mm, její larvy poškozují kořeny mrkve, které pak hořknou a při skladování hnijí. Nejvíce škodí druhá generace od září, kdy chráníme záhony s mrkví netkanou textilií. Pochmurnatka poškozuje také záhony s petrželí a celerem, které chráníme stejným způsobem.

Vrtalka pórová je muška velká 2,5 až 3 mm. Škodí nejvíce v srpnu a září, kdy její larvy vyžírají na stvolech póru chodbičky a způsobují jeho hnití. V tyto dva letní měsíce použijeme k ochraně póru netkanou textilii.

Dřepčíci jsou 1,5 až 3 mm velcí skákaví broučci, kteří požírají listy mladých zelenin a jejich larvy poškozují kořínky rostlin. Použití netkané textilie ochrání před dřepčíky ředkvičky, ředkve, pekingské zelí a košťáloviny. Textilie se dává na záhony hned po vysetí ohrožených druhů zeleniny. Účinnou prevencí před dřepčíku je také udržování záhonů po výsevu v dostatečné vlhkosti.






  • Kněžice zeleninová – škůdce našich zahrad Co je kněžice zeleninová? Kněžice zeleninová je invazní ploštice, které se na naše území dostala v důsledku globalizace. Řadí se mezi nové škůdce ovoce a zeleniny. Tělo dospělého jedince je zbarveno zeleně, čímž se stává na listech špatně viditelné. Velikost těla je 13 až 18 mm. Na první pohled jsou k nerozeznání..
  • Kůrovci – škůdci okrasných stromů Existuje několik druhů kůrovců, kteří napadají okrasné stromy. Mezi ně patří jilmový brouk, který přenáší obávanou houbovou chorobu jilmů. Napadení okrasných stromů Kůrovci vrtají chodbičky buď hlouběji v dřevě, nebo těsně po kůrou. Brouci napadají hlavně zesláblé stromy – udržováním dobrých růstových podmínek lze napadení předcházet. Poškozené větve odstraňujeme.   Podobné..
  • Máta a její škůdci Škůdce máty – mandelinka mátová Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně. Ochrana proti mandelince mátové Likvidujeme ručním sběrem. U léčivých rostlin se chemická ochrana nepoužívá. Podobné články: Choroby převislých..
  • Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné..