Přikrývání záhonů netkanou textilií
Netkaná textilie nám umožňuje ekologickou ochranu záhonů před různým škodlivým hmyzem. Textilie musí být neporušená a k zemi připevněná po celém obvodu např. háčky, kameny, tyčemi nebo přihrnutou zemí, aby se pod ní škůdci nedostali. Důležité také je, aby se netkaná textilie použila ve vhodnou dobu, kdy škůdci nejvíce škodí.
Před kterými škůdci chrání netkaná textilie
Houbomilka česneková je moucha velká čtyři až pět milimetrů. Její larvy poškozují časně zjara česnek z podzimní výsadby, a to ve chvíli, kdy česnek vytvoří 2 až 3 listy. Netkaná textilie se natahuje na záhony počátkem března a ponechá se na nich do polovinu dubna. Česnek vysazený na jaře raší později a napadení uniká. Houbomilka poškozuje i cibuli pěstovanou ze sazečky. Záhon s cibulí se přikrývá hned po osázení a netkaná textilie se na něm ponechá až do doby, kdy rostlinky dosáhnou výšky přibližně 20 cm.
Květilky jsou mouchy velké 4 až 6 mm. Jejich larvy poškozují krčky a kořeny mladé košťálové zeleniny, zvláště v prvním období po výsadbě, případně znehodnocují i kořeny ředkví a ředkviček. Ochrana netkanou textilií se proti květilkám provádí v dubnu až červnu a pak červnu až červenci. Proti třetí generaci květilek přikrýváme v srpnu až září.
Plodomorka zelná je miniaturní muška o velikosti asi 2 mm. Její larvy poškozují vegetační vrchol košťálových zelenin, hlavně květáku, a způsobují tzv. slepnutí – tzn., že se nevytvoří konzumní orgán (tedy růžice, hlávka, bulva). Položit netkanou textilii je nutné již při předpěstování sazenic v pařeništi a alespoň první měsíc po výsadbě na záhon.
Pochmutnatka mrkvová je moucha o velikosti 4 až 5 mm, její larvy poškozují kořeny mrkve, které pak hořknou a při skladování hnijí. Nejvíce škodí druhá generace od září, kdy chráníme záhony s mrkví netkanou textilií. Pochmurnatka poškozuje také záhony s petrželí a celerem, které chráníme stejným způsobem.
Vrtalka pórová je muška velká 2,5 až 3 mm. Škodí nejvíce v srpnu a září, kdy její larvy vyžírají na stvolech póru chodbičky a způsobují jeho hnití. V tyto dva letní měsíce použijeme k ochraně póru netkanou textilii.
Dřepčíci jsou 1,5 až 3 mm velcí skákaví broučci, kteří požírají listy mladých zelenin a jejich larvy poškozují kořínky rostlin. Použití netkané textilie ochrání před dřepčíky ředkvičky, ředkve, pekingské zelí a košťáloviny. Textilie se dává na záhony hned po vysetí ohrožených druhů zeleniny. Účinnou prevencí před dřepčíku je také udržování záhonů po výsevu v dostatečné vlhkosti.
- Co je moniliniová spála? Choroba meruněk Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C. Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy..
- Neobvyklé poškození rostlin Spála růžokvětých dřevin Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj. Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit. Spála pupenů Škodlivou houbou infikované pupeny..
- Plíseň šedá u rostlin Plíseň šedá je houbová choroba, která působí nejvíce škody ve vlhké sezóně. Plíseň obvykle napadá nejdříve mrtvé nebo poškozené části rostlin, ovšem velmi brzy se rozšíří i na zbytek rostliny. Co udělat s napadenými rostlinami Na listech se objevuje šedý chmýřitý povlak a u mnoha letniček (např. petúnie, cínie) a..
- Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..