Čistec (Stachys) a jeho pěstováníČistec patří mezi často pěstované trvalky na našich zahradách. Jsou to vytrvalé rostliny, dlouhověké a naprosto nenáročné na pěstování. Některé jsou ozdobou svými celoročně silně ochlupenými stříbrnými listy, jiné zase zdobí růžově nachové květy.

Čistec vlnatý

K nejznámějším a zřejmě i nejpěstovanějším patří čistec vlnatý. Rychle se rozrůstá svými kořenícími výběžky. Má silně vlnaté, stříbřité listy, které na rostlině zůstávají i přes zimu. Květní stonky vyrůstají na začátku června a jsou taktéž chlupatě stříbřité. Samotné květy mají růžovou barvu.

Čistec vlnatý

Čistec vlnatý

Čistec pěstujeme na slunečném stanovišti, v jakékoliv zahradní půdě. Velmi dobře snáší sucho a chudé kamenité půdu. Dobře roste také v těžkých půdách. Množíme jej dělením, řízkováním nebo výsevem. Rostliny vysazujeme do kombinovaných výsadeb s jinými trvalkami, které mají rády sucho – např. levandule, dobromysl nebo šalvěj.


  • Které trvalky kvetou v létě Které trvalky spolehlivě vykvetou? Spolehlivou trvalkou jsou různobarevné plamenky neboli floxy. Pěstovaly se už za našich babiček a prababiček a i v současné době jsou moderní a ve spoustě kultivarů od čistě bílých přes růžové, červené, nachové až po fialové a dvoubarevné. Floxy dorůstají do výšky 60 až 120 cm. Porostou..
  • Zlatobýl – Solidago Zlatobýl je trvalka pocházející ze Severní Ameriky. Dorůstá do výšky 100 až 150 cm a kvete od srpna do začátku října široce rozloženými latami drobných žlutých úborovitých kvítků. Na pěstování je zlatobýl zcela nenáročný, v zahradě se snadno sám rozšiřuje výsevem semen a zapleveluje ji svými semenáči. Vhodnější je proto pěstovat..
  • Velkokvěté chryzantémy Velkokvěté chryzantémy patří mezi nejkrásnější květiny používané ke květinovým vazbám. Jejich obliba vyplývá z barevné a tvarové rozmanitosti. Jaké stanoviště pro velkokvěté chryzantémy Dobré stanoviště pro pěstování chryzantém je základ úspěchu. Velkokvěté chryzantémy pro řez květů pěstujeme na samostatných záhonech, které nemusí být součástí okrasné zahrady. Stanoviště má být chráněno před..
  • Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..