Čistec (Stachys) a jeho pěstováníČistec patří mezi často pěstované trvalky na našich zahradách. Jsou to vytrvalé rostliny, dlouhověké a naprosto nenáročné na pěstování. Některé jsou ozdobou svými celoročně silně ochlupenými stříbrnými listy, jiné zase zdobí růžově nachové květy.

Čistec vlnatý

K nejznámějším a zřejmě i nejpěstovanějším patří čistec vlnatý. Rychle se rozrůstá svými kořenícími výběžky. Má silně vlnaté, stříbřité listy, které na rostlině zůstávají i přes zimu. Květní stonky vyrůstají na začátku června a jsou taktéž chlupatě stříbřité. Samotné květy mají růžovou barvu.

Čistec vlnatý

Čistec vlnatý

Čistec pěstujeme na slunečném stanovišti, v jakékoliv zahradní půdě. Velmi dobře snáší sucho a chudé kamenité půdu. Dobře roste také v těžkých půdách. Množíme jej dělením, řízkováním nebo výsevem. Rostliny vysazujeme do kombinovaných výsadeb s jinými trvalkami, které mají rády sucho – např. levandule, dobromysl nebo šalvěj.


  • Plamenky – trvalky našich zahrad Plamenky neboli floxy jsou krásné trvalky, které zaujmou svojí širokou škálou barev. Jsou medonosné, tzn. že vytváří velké množství nektaru. Plamenky vynikají rozmanitostí barev, výšek, habitů a doby kvetení. Barva květů je od bílé přes růžovou, lila, fialovou až po modravou. Kvete od června do září a dorůstá do výšky..
  • Fyzostégie – Physostegia virginiana Pěstování fyzostégie Fyzostégie je trvalka severoamerického původu. Vytváří 60 až 120 cm vysoké stonky, které koncem léta až začátkem podzimu zakončují čtyřřadé štíhlé klasy světle růžových nebo bílých květů. Fyzostégie se uplatní ve smíšených trvalkových záhonech, na slunné poloze a v lehčí propustné půdě. V létě potřebuje dostatek vláhy, na zimu přikrývku..
  • Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..