Čistec (Stachys) a jeho pěstováníČistec patří mezi často pěstované trvalky na našich zahradách. Jsou to vytrvalé rostliny, dlouhověké a naprosto nenáročné na pěstování. Některé jsou ozdobou svými celoročně silně ochlupenými stříbrnými listy, jiné zase zdobí růžově nachové květy.

Čistec vlnatý

K nejznámějším a zřejmě i nejpěstovanějším patří čistec vlnatý. Rychle se rozrůstá svými kořenícími výběžky. Má silně vlnaté, stříbřité listy, které na rostlině zůstávají i přes zimu. Květní stonky vyrůstají na začátku června a jsou taktéž chlupatě stříbřité. Samotné květy mají růžovou barvu.

Čistec vlnatý

Čistec vlnatý

Čistec pěstujeme na slunečném stanovišti, v jakékoliv zahradní půdě. Velmi dobře snáší sucho a chudé kamenité půdu. Dobře roste také v těžkých půdách. Množíme jej dělením, řízkováním nebo výsevem. Rostliny vysazujeme do kombinovaných výsadeb s jinými trvalkami, které mají rády sucho – např. levandule, dobromysl nebo šalvěj.


  • Iberka skalní (Iberis sazatilis) Pěstování iberky skalní Iberka skalní jen nízká, stálezelená trvalka vhodná do skalek. Dorůstá do výšky 5 až 10 cm. Bohatě kvete koncem března a v dubnu. Iberce se výborně daří vedle konikleců, huseníků, tařiček nebo pupkovců. Vyšší iberka stálezelená (Iberis sempervirens) kvete o měsíc později. Iberky jsou nenáročné, mají rády slunné..
  • Žluté trvalky v zahradě Zahradu můžeme promyšleně osadit květinami v barvě jednoho tónu tak, aby postupně kvetly od jara do podzimu. Ve žluté barvě kvetou na jaře narcisy a žluté tulipány. Léto prozáří žluté lilie nebo různé kultivary růží. Na podzim kvetou chryzantémy. Další žluté trvalky: Rudbeckia Herbstonne – vysoká trvalka, která dorůstá do výšky..
  • Pravidla pro pěstování trvalek Nejvhodnější dobou pro výsadbu trvalek je jaro nebo podzim. Platí pravidlo: trvalky vysazujeme nebo přesazujeme podle doby květu. To znamená, že na jaře a v časném létě ty, které kvetou časně, začátkem podzimu nebo brzy zjara ty, které kvetou až v druhé polovině roku. Vodní a pobřežní rostliny lze vysazovat teprve tehdy,..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..