Housenky na zahradě: nežádoucí hosté nebo součást ekosystému?



Housenky jsou sice malé, ale často nepřehlédnutelné. Na zahradě mohou způsobit pořádný rozruch. Zatímco některé z nich mohou být považovány za neškodné a dokonce i příznivé pro ekosystém, jiné mohou být ničivými škůdci, kteří ohrožují rostliny a zahradní plodiny. Při úvaze o housenkách v zahradě je tedy důležité rozlišovat mezi druhy a zvážit vhodné způsoby řízení jejich populace.

Dobré housenky – pomocníci v ekosystému

Některé housenky jsou pro zahradu skutečným přínosem. Například housenky můžou být důležitými články v potravních řetězcích a sítích, které udržují ekosystém vyváženým. Jsou potravou pro ptáky, ještěrky a jiné predátory, kteří pak mohou pomáhat kontrolovat populaci škůdců. Některé housenky se také živí rostlinami, které jsou pro ně škodlivé, jako jsou plevele nebo rostliny s toxickými látkami, a tím pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystému.

Škodlivé housenky – ohrožení pro vaši zahradu

Na druhou stranu existují housenky, které mohou být pro vaši zahradu reálným problémem. Některé druhy se specializují na určité rostliny a mohou způsobit značné poškození. Například housenky bělásků se živí listy zeleniny, jako jsou kapusta, brokolice a ředkvičky, čímž mohou zničit rostliny a zasadit úder zahrádkářským snům.

Škody po housenkách v zahradě

Škody po housenkách v zahradě

 

Řízení populace housenek v zahradě

Pokud se rozhodnete řídit populaci housenek ve své zahradě, je důležité použít metody, které minimalizují negativní dopady na životní prostředí. Zde jsou některé způsoby:

  • Biologická kontrola využívá přirozených nepřátel housenek, jako jsou draví brouci, ptáci nebo parazitoidní vosy, kteří mohou pomoci kontrolovat populaci škůdců.
  • Mechanické ochranné prostředky jako sítě nebo jemná pletiva mohou zabránit housenkám v přístupu k rostlinám. Pravidelně prohlížejte rostliny ve vaší zahradě a ručně odstraňujte housenky, které najdete.
  • Použití přírodních pesticidů zvažte, pokud selhaly mechanické a biologické prostředky. Můžete použít rostlinné oleje nebo insekticidní mýdla, které mohou být méně toxické pro životní prostředí než syntetické alternativy.





  • Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
  • Pokroucené listy u cibule sazečky Proč jsou pokroucené listy u cibule Pokroucené listy u mladé cibule sazečky můžou mít dvě příčiny – virové poškození nebo napadení vrtalkou pórovou. Virová žlutá zakrslost se projevuje na listech tak, že jsou vidět zřetelné žluté pruhy a napadeny jsou jen některé rostliny. Cibule napadená virózou je menší. Napadení vrtalkou..
  • Plíseň šedá u rostlin Plíseň šedá je houbová choroba, která působí nejvíce škody ve vlhké sezóně. Plíseň obvykle napadá nejdříve mrtvé nebo poškozené části rostlin, ovšem velmi brzy se rozšíří i na zbytek rostliny. Co udělat s napadenými rostlinami Na listech se objevuje šedý chmýřitý povlak a u mnoha letniček (např. petúnie, cínie) a..
  • Jak se bránit padlí na rostlinách Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců. V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na..