Růže dužnoplodá a její škůdci
Jak využít růži dužnoplodou?
Růže dužnoplodá je nejen okrasný keř, který najdeme v zahradách, ale je to také zdroj šípků, ze kterých je možné vyrábět džemy.
Šípky růže dužnoplodé jsou velké až 30 mm a obsahem látek jsou srovnatelné se šípky růže šípkové.

Šípky růže dužnoplodé
Škůdce šípků – vrtule
V posledních letech odchází k častému napadání plodů vrtulí. Prvním příznakem poškození tímto škůdcem jsou vpichy na plodech v místech kladení vajíček, okolo nichž dochází ke ztmavnutí pletiva. Tyto příznaky nejsou příliš patrné, protože šípky růže dužnoplodé jsou bohatě ochlupené. Larva vrtule vyžírá dužnatou část šípků. Dužnina pak následně hnědne, měkne a zahnívá, ale plody z keře neopadávají. Způsobené škody často tvoří i 100% úrody šípků.
K ochraně lze využít žluté lepové desky. Preventivně je možné důsledně odstraňovat napadené plody a následně je likvidovat.
- Červci – škůdci rostlin Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí. Jak poznat červce Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro..
- Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
- Odumírání větví Odumírání větví je častý vážný problém stromů a keřů pěstovaných v nádobách. Odumírání začíná u vrcholků a pomalu postupuje směrem dolů. Tato vážná choroba má několik možných příčin. Co dělat při odumírání větví? Není-li důvodem odumírání větví některá choroba, jde o častý úkaz možného přelití substrátu. Odumřelé dřevo odřízneme a řeznou..
- Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Pilatky – nebezpečí pro růže Chřestovníček – škůdce lilií..