Růže dužnoplodá a její škůdci



Jak využít růži dužnoplodou?

Růže dužnoplodá je nejen okrasný keř, který najdeme v zahradách, ale je to také zdroj šípků, ze kterých je možné vyrábět džemy.

Šípky růže dužnoplodé jsou velké až 30 mm a obsahem látek jsou srovnatelné se šípky růže šípkové.

Šípky růže dužnoplodé

Šípky růže dužnoplodé

Škůdce šípků – vrtule

V posledních letech odchází k častému napadání plodů vrtulí. Prvním příznakem poškození tímto škůdcem jsou vpichy na plodech v místech kladení vajíček, okolo nichž dochází ke ztmavnutí pletiva. Tyto příznaky nejsou příliš patrné, protože šípky růže dužnoplodé jsou bohatě ochlupené. Larva vrtule vyžírá dužnatou část šípků. Dužnina pak následně hnědne, měkne a zahnívá, ale plody z keře neopadávají. Způsobené škody často tvoří i 100% úrody šípků.

K ochraně lze využít žluté lepové desky. Preventivně je možné důsledně odstraňovat napadené plody a následně je likvidovat.






  • Proč se kroutí listy rajčat? Kroutící se listy u rajčat mohou být známkou, že něco není v pořádku se zdravím a vývojem rostlin. Rajčata jsou oblíbenou plodinou v zahradách, a proto je důležité porozumět možným příčinám tohoto jevu a zjistit, jak jim správně předcházet nebo ho řešit. Nedostatek vody nebo nadměrná zálivka Nedostatek vody může..
  • Mšice – nezdolný zahradní škůdce Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se. Ochrana před mšicemi Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou. Při..
  • Sucho a sluneční úžeh Co je to sluneční úžeh (úpal)? Sluneční úžeh se projevuje v létě v období sucha a velkého slunečního svitu na ovoci, zelenině, révě vinné, ale i na okrasných rostlinách. Zasažené květy a listy jsou na okrajích seschlé (spálené). U plodů se projevuje zhnědnutím dužiny na povrchu, zejména u tmavších plodů, např. u..
  • Nejčastější nemoci muškátů Virus žluté skvrnitosti – způsobuje skvrnitost, deformace a zasychání listů. Napadené rostliny nelze vyléčit, je nutné je zlikvidovat, aby se choroba nešířila dál. Tuto chorobu přenáší mšice a jiný savý hmyz. Bakterie Xanthomonas – způsobuje skvrnitost a hnilobu starších listů. Lodyhy v místě infekce hnědnou a zahnívají. Rez muškátová – vytváří..