Jak ochránit záhony před kočkami



Zahrada plná čerstvých zeleninových plodin může být lákavým místem pro kočky, které si rády vyhrabávají půdu nebo používají záhon jako místo pro své potřeby. Mohou tak způsobit škody na zelenině a bylinách. Jak záhony před kočkami uchránit?

Citrusová kůra a aromatické bylinky

Kočky nemají rády vůni citrusových plodů. Umístěte kůru z citronů, pomerančů nebo grepů kolem záhonů nebo vytvořte citrusové spreje, kterými postříkejte okraje zeleninových záhonů.

Kolem záhonů vysázejte aromatické byliny, které kočky obvykle nemají rády, jako jsou rozmarýn, petržel, nebo levandule. Tyto rostliny nejenže ochrání zeleninu, ale také přidají do zahrady příjemnou vůni.

Pokryjte půdu mulčem nebo kameny, což může kočky odradit od hrabání. Mulč také udržuje vlhkost a potlačuje růst plevelů. Kočky obvykle nemají rády chodit po ostrém povrchu. Zvažte použití kamenů, oblázků nebo speciálních houževnatých podložek kolem záhonů.

Levandule

Levandule

Zavlažovací systém a bariéry pro boj s kočkou

Použijte zavlažovací systém s pohybovým senzorem nebo ruční rozprašovač, abyste kočky odháněli stříkáním vody, pokud se přiblíží k záhonům.

Vytvořte fyzickou bariéru kolem zeleninových záhonů, například pomocí plotu nebo síťky, která zabrání kočkám v přístupu.





  • Mandelinka bramborová Mandelinka bramborová byla poprvé zaznamenána cca před dvěma sty lety. Původně žila na západě USA v Coloradu na divokém lilku. Postupně přešla na brambory a začala se šířit ve světě a po celé Evropě. V současné době je mandelinka bramborová nejvýznamnějším žravým škůdcem bramborové natě ve světě. Stádia mandelinky Dospělý brouk přezimuje..
  • Škůdci okrasných rostlin – 2 Ploštice (Heteroptera) Listy a vrcholky výhonů jsou znetvořené sáním ploštic, které bývají dlouhé asi 5 až 10 cm. Mají šedou, hnědou, zelenou barvu, někdy jsou i vícebarevné. Ploštice silně škodí především v horkých, suchých letních měsících. Preventivně proto zakročte včas proti plevelům. Ploštice ničíme chemickým postřikem v časných ranních hodinách, protože tehdy..
  • Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
  • Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..