Jak ochránit záhony před kočkamiZahrada plná čerstvých zeleninových plodin může být lákavým místem pro kočky, které si rády vyhrabávají půdu nebo používají záhon jako místo pro své potřeby. Mohou tak způsobit škody na zelenině a bylinách. Jak záhony před kočkami uchránit?

Citrusová kůra a aromatické bylinky

Kočky nemají rády vůni citrusových plodů. Umístěte kůru z citronů, pomerančů nebo grepů kolem záhonů nebo vytvořte citrusové spreje, kterými postříkejte okraje zeleninových záhonů.

Kolem záhonů vysázejte aromatické byliny, které kočky obvykle nemají rády, jako jsou rozmarýn, petržel, nebo levandule. Tyto rostliny nejenže ochrání zeleninu, ale také přidají do zahrady příjemnou vůni.

Pokryjte půdu mulčem nebo kameny, což může kočky odradit od hrabání. Mulč také udržuje vlhkost a potlačuje růst plevelů. Kočky obvykle nemají rády chodit po ostrém povrchu. Zvažte použití kamenů, oblázků nebo speciálních houževnatých podložek kolem záhonů.

Levandule

Levandule

Zavlažovací systém a bariéry pro boj s kočkou

Použijte zavlažovací systém s pohybovým senzorem nebo ruční rozprašovač, abyste kočky odháněli stříkáním vody, pokud se přiblíží k záhonům.

Vytvořte fyzickou bariéru kolem zeleninových záhonů, například pomocí plotu nebo síťky, která zabrání kočkám v přístupu.


  • Choroby a škůdci česneku Zasychání špiček listů česneku K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah. Virové choroby česneku Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..
  • Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Choroby a škůdci třešní a višní Choroby..
  • Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..