Jak pěstovat meruňkyMeruňky jsou sladké, šťavnaté, plné vitamínů a minerálů, což z nich činí vynikající volbu pro každou zahradu. Pokud plánujete pěstovat meruňky, zde jsou některé tipy a rady, které vám pomohou získat plodnou a zdravou úrodu.

Jakou odrůdu meruňky vysadit

Vyberte odrůdy, které jsou vhodné pro váš region a podnebí. Zvažte také velikost a tvar stromu, aby se vešel do vaší zahrady. Meruňkový strom preferuje dobře osvětlené místo, které má dostatek slunce, a dobře odvodněnou půdu. Sazenice sázíme na jaře nebo na podzim a věnujeme pozornost vzdálenosti mezi stromy, která by měla být minimálně 4 metry.

Jak pěstovat meruňky

Jak pěstovat meruňky

Zalévání a hnojení meruněk

Meruňky potřebují pravidelnou zálivku, zejména v době růstu a tvorby plodů. Zalévání by mělo být prováděno hlouběji, aby se zabezpečilo dostatečné zásobování kořenů vodou.

Dostatek živin potřebují stromy pro růst a tvorbu plodů. Vhodné hnojivo by mělo obsahovat dusík, fosfor a draslík. Aplikujte hnojivo na jaře a v létě podle potřeby.

Ořezávání stromů

Ořezávání pomáhá udržovat strom zdravý a tvarovaný. Provádí se na jaře a odstraňují se suché nebo poškozené větve. Také je dobré vyřezávat mladé výhony a větve, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a abychom bez problémů dosáhli na plody. Zbytečně dlouhé výhony by měly být odřezány a zbylé větve by měly být prořezány tak, aby se stimuloval růst nových výhonů.

Meruňky jsou náchylné na různé škůdce a choroby, jako jsou mšice, třásněnky, plodová hniloba a rakovina kůry. Pravidelně kontrolujte stromy a používejte případně ekologické prostředky na ochranu.

Kdy sklízet meruňky

Meruňky jsou zralé a připraveny ke sklizni, když jsou plody zbarvené a měkké na dotek. Sklízejte plody opatrně, aby nedošlo k jejich pomačkání.

Péče o meruňku po sklizni

Stromy pravidelně po sklizni ošetřujeme. Je nutné odstranit všechny opadané plody a listy z okolí stromu, aby se zabránilo šíření chorob a houbových infekcí. Také je dobré pravidelně na podzim přihnojovat, aby byl strom dobře připraven na zimu a měl dostatek živin pro následující rok.


  • Pěstování rybízu v zahrádkách Keře rybízu přinášejí bohaté a pravidelné sklizně drobného ovoce již záhy po výsadbě. Rybíz je velmi zdraví, obsahuje mnoho látek důležitých pro správný vývoj lidského organismu. Velkou předností rybízu jsou také jeho minimální nároky na polohu z hlediska klimatických podmínek. Nesmíme se však domnívat, že i v ostatních požadavcích je méně náročný,..
  • Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..