Jak vybrat vhodný květináč
Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku.
Vzhled a tvar nádoby
Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme očekávat, že nám plast dlouho vydrží. Plastová nádoba neobstojí ani jako ozdobný prvek zahrady v zimě bez rostlin.
Záležet bude i na tvaru nádoby. Předtím, než se do obchodu vypravíme, měli bychom vědět, kam nádobu umístíme. Osázené nádoby mají zvýraznit především nezajímavá místa. Také rozměry nádoby musejí odpovídat jednak velikosti rostlin, které v nich budeme pěstovat, ale také stanovišti. Je zřejmé, že vzrostlejší keře budou vyžadovat mísu větších rozměrů než cibulnaté rostliny.
Materiál nádoby
Pokud nebudeme mít čas na pravidelnou zálivku, dáme přednost hlubším truhlíkům se spodním zásobníkem vody. Na místa, kde není vhodné zvyšovat zatížení, jako je balkón nebo střešní zahrada, vybereme lehčí nádoby. Naopak stabilnější květníky využijeme na terase. Místu by měly odpovídat také barvy a textury nádoby.
V souladu s prostředím by měl být i materiál, povrch a styl. Nádoby z pálené hlíny vyniknou více u starších domů a venkovských zahrad. Výraznou linii moderního domu podtrhne jednoduchá nádoba z betonu, kvalitního plastu nebo keramických materiálů. Dobře může působit i vhodně zvolený kontrast. Nádoba musí být pěkná na pohled, neměla by však být natolik nápadná, aby účinek rostlin potlačila. Také podomácku vyrobené nádoby mají na zahradě či balkónu své místo.
- Jak pěstovat macešky Maceška je v dnešní době oblíbenou květinou, se kterou se můžeme setkat již s prvními jarními paprsky. Existuje velké množství druhů a velkými nebo naopak malými květy a bohatou násadou. Barevnost macešek je nekonečná, nejčastěji jsou vidět v odstínech žluté a modré barvy. Macešky vysazujeme na záhony nebo do květináčů a misek. Můžeme..
- Rostliny v nádobách v zimě Čím ochránit rostliny v květináči – pytlovina a sláma Cypřišek nebo jiné trpasličí jehličnany s brslenem, které pěstujeme v květináči třeba na balkóně, ochráníme nejlépe proti mrazu, jestliže květináč vložíme do pytle, vyplněného slámou nebo senem. Okrasné zelí – podívaná i v mrazech Chcete-li si dopřát rozkvetlou podívanou i v době, kdy všechno ostatní je..
- Jak pěstovat citrony a další citrusové plody Citrusové plody si můžeme snadno vypěstovat i doma v květináči. Kvalitou se nijak neliší od těch, které zakoupíte v obchodě. Naopak mnohdy jsou mnohem větší. Ke zdárnému pěstování je třeba dodržovat několik pěstitelských zásad. Květináče a nádoby pro citrusové plody Citroník, mandarinka nebo pomerančovník se pěstují v nádobách nebo větších květináčích. Jedná se..
- Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..