Jak vybrat vhodný květináč



Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku.

Vzhled a tvar nádoby

Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme očekávat, že nám plast dlouho vydrží. Plastová nádoba neobstojí ani jako ozdobný prvek zahrady v zimě bez rostlin.

Záležet bude i na tvaru nádoby. Předtím, než se do obchodu vypravíme, měli bychom vědět, kam nádobu umístíme. Osázené nádoby mají zvýraznit především nezajímavá místa. Také rozměry nádoby musejí odpovídat jednak velikosti rostlin, které v nich budeme pěstovat, ale také stanovišti. Je zřejmé, že vzrostlejší keře budou vyžadovat mísu větších rozměrů než cibulnaté rostliny.

Minipetunie - pěstování v nádobách

Minipetunie – pěstování v nádobách

Materiál nádoby

Pokud nebudeme mít čas na pravidelnou zálivku, dáme přednost hlubším truhlíkům se spodním zásobníkem vody. Na místa, kde není vhodné zvyšovat zatížení, jako je balkón nebo střešní zahrada, vybereme lehčí nádoby. Naopak stabilnější květníky využijeme na terase. Místu by měly odpovídat také barvy a textury nádoby.

V souladu s prostředím by měl být i materiál, povrch a styl. Nádoby z pálené hlíny vyniknou více u starších domů a venkovských zahrad. Výraznou linii moderního domu podtrhne jednoduchá nádoba z betonu, kvalitního plastu nebo keramických materiálů. Dobře může působit i vhodně zvolený kontrast. Nádoba musí být pěkná na pohled, neměla by však být natolik nápadná, aby účinek rostlin potlačila. Také podomácku vyrobené nádoby mají na zahradě či balkónu své místo.






  • Jak pěstovat zeleninu na balkóně Pokud se chcete zapojit do pěstování zeleniny, ale nemáte k dispozici velkou zahradu, balkón může být ideální alternativou. Pěstování zeleniny na balkóně je snadné a zábavné, a zároveň může významně přispět k vaší vlastní udržitelnosti a zdravému životnímu stylu. V tomto článku vám přinášíme tipy pro začátečníky, jak úspěšně pěstovat..
  • Muškáty a fuchsie v únoru Péče o muškáty v únoru Pokud nechceme pěstovat nové muškáty z řízků, můžeme použít staré muškáty z předešlého roku. Muškáty (Pelargonium), které jsme nechali přezimovat na suchém místě, koncem února seřízneme a dáme jim novou zeminu. Aby z muškátů byly opět hustě rozvětvené keříky, každý výhon seřízneme na třetinu délky. Přitom dbáme na..
  • Verbena neboli sporýš Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby. Verbena kvete od července do..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..