Pěstování rostlin v nádobách



Rostliny v nádobách zpestří každý kout terasy, dvorku nebo zahrady.

Pěstování květin v nádobách se těší zvláště v posledních letech značné popularitě. Rozkvetlé květináče a truhlíky zdobí nejen zahrady, ale také okna a balkóny.

Květinové nádoby

Výhodou nádob je nepřeberné množství materiálů, z nichž jsou vyrobené. Ať už je to tradiční hlín příjemné barvy nebo dřevo s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. K nejvíce obdivovaným patří bezesporu kamenné nádoby. Mnohem levněji však pořídíme různé tvary nádob z umělého kamene, který je proti originálu o dost levnější. Laminátové nádoby se vyznačují trvanlivostí a snadnou přepravou. V glazované kamenině, která se používá u orientálních květináčů, se dobře vyjímají keře s výraznými liniemi, jako je např. palma. Své uplatnění v zahradě najdou i nádoby z betonu, plastu či kovu.

Květiny v nádobách

Květiny v nádobách

Výhody přenosných nádob

Jednou z největších předností je ta, že se můžeme obklopit květinami, i když zahradu nemáme. Rostliny v nádobách půdu nepotřebují, přesto mohou zdobit naše balkóny i okolí rodinných domů. Ve srovnání se záhonem květiny a dřeviny v nádobách lépe vyniknou a můžeme je použít i místo velkého solitéru. Rostliny je možné pěstovat nezávisle na studené, těžké a přemokřelé půdě na zahradě. Mobilní rostliny můžeme bez problémů stěhovat. Choulostivé rostliny bez větších problémů přezimují ve skleníku nebo v zimní zahradě a oživí fádní místa.

Kromě oken a dveří mohou květiny zvýraznit holé zdi a monotónní dlážděné či betonové plochy. Zanedbatelný není ani lepší přístup k rostlinám, který nejvíce ocení lidé se zdravotními potížemi. Odkvetlé rostliny lze snadno přemístit na méně exponované místo. Rostliny v nádobách jsou lépe chráněny proti škůdcům. Také převislý růst některých rostlin vynikne jedině v nádobě.





  • Jaké schody do zahrady? Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou. Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků. Jak..
  • Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..
  • Výsadba růží Výsadba sazenic růží Zakoupené sazenice růží je potřeba co nejdříve zasadit. Pokud to není možné, uložíme je alespoň do chladného sklepa, kde je 2x denně kropíme nebo je můžeme založit do vlhké kypré půdy. Růže vysazujeme od poloviny října do konce listopadu. Vzdálenost mezi sazenicemi se řídí podle vzrůstu jednotlivých..