Pěstování svídySvída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu.

V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté.

Svída na jaře

Svída na jaře

Jak pěstovat svídu

Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji pěstovat jak ve stínu, tak i na slunci. Dobře snášejí vlhčí zahradní půdu, kdy jim nevadí občasné sucho.

Svída - listy

Svída – listy

Svída krvavá (Cornus sanguinea)

Svída krvavá je na pěstování nejméně náročná. Jedná se o domácí odrůdu, která se skvěle hodí pro naše podnební pásmo. Starší rostliny je vhodné zmladit, čím podpoříme růst nových barevných výhonů. Svídu můžeme také prořezávat průběžně.

Svída v zimě

Svída v zimě

S kterými rostlinami můžeme svídu kombinovat

Svídu je možné vysazovat v kombinaci s velkým množstvím rostlin. Můžeme ji doplnit do záhonu s okrasnými trávami a vřesy. Vhodná je také do živých plotů ať již stříhaných nebo volně rostoucích.

Svída vynikne, pokud ji vysadíme před tmavě zelené jehličnany nebo do tmavého zahradního koutu, který rozjasní.


  • Clerodendrum Jak pěstovat clerodendrum Clerodendrum je nádherná exotická květina, kterou je možné pěstovat v domácím prostředí. V zimním období jim vyhovuje teplota od 10 do 20 °C. Ale pozor, mohou v tuto dobu i opadat. Zalévají se tak, aby jim nikdy nezaschl kořenový bal. V březnu se loňské výhony seříznou až ke staršímu dřevu, rostlinu..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..