Pěstování svídySvída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu.

V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté.

Svída na jaře

Svída na jaře

Jak pěstovat svídu

Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji pěstovat jak ve stínu, tak i na slunci. Dobře snášejí vlhčí zahradní půdu, kdy jim nevadí občasné sucho.

Svída - listy

Svída – listy

Svída krvavá (Cornus sanguinea)

Svída krvavá je na pěstování nejméně náročná. Jedná se o domácí odrůdu, která se skvěle hodí pro naše podnební pásmo. Starší rostliny je vhodné zmladit, čím podpoříme růst nových barevných výhonů. Svídu můžeme také prořezávat průběžně.

Svída v zimě

Svída v zimě

S kterými rostlinami můžeme svídu kombinovat

Svídu je možné vysazovat v kombinaci s velkým množstvím rostlin. Můžeme ji doplnit do záhonu s okrasnými trávami a vřesy. Vhodná je také do živých plotů ať již stříhaných nebo volně rostoucích.

Svída vynikne, pokud ji vysadíme před tmavě zelené jehličnany nebo do tmavého zahradního koutu, který rozjasní.


  • Čím nahradit buxus Buxus zničený zavíječem Co dělat, když nám krásně rostlý buxus napadl zavíječ? Pokud jsou škody velké a chemický postřik nestačí, je nutné rostliny zlikvidovat a nahradit je jinými druhy rostlin, které jsou proti tomuto škůdci odolné. Čím nahradit živé ploty z buxusu Malé živé stříhané ploty nebo tvarované koule z buxusu..
  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
  • Stálezelené listnaté dřeviny do stínu Pěnišníky neboli rododendrony Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na..
  • Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..