Pěstování svídySvída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu.

V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté.

Svída na jaře

Svída na jaře

Jak pěstovat svídu

Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji pěstovat jak ve stínu, tak i na slunci. Dobře snášejí vlhčí zahradní půdu, kdy jim nevadí občasné sucho.

Svída - listy

Svída – listy

Svída krvavá (Cornus sanguinea)

Svída krvavá je na pěstování nejméně náročná. Jedná se o domácí odrůdu, která se skvěle hodí pro naše podnební pásmo. Starší rostliny je vhodné zmladit, čím podpoříme růst nových barevných výhonů. Svídu můžeme také prořezávat průběžně.

Svída v zimě

Svída v zimě

S kterými rostlinami můžeme svídu kombinovat

Svídu je možné vysazovat v kombinaci s velkým množstvím rostlin. Můžeme ji doplnit do záhonu s okrasnými trávami a vřesy. Vhodná je také do živých plotů ať již stříhaných nebo volně rostoucích.

Svída vynikne, pokud ji vysadíme před tmavě zelené jehličnany nebo do tmavého zahradního koutu, který rozjasní.


  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Jak vysadit okrasné dřeviny v..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Jak založit živý plot Sázení rostlin pro živý plot Při plánování živého plotu si nejdříve vyjasníme, zda budeme rostliny sázet v jedné nebo ve dvou řadách. Vzrostlý plot bude mnohem širší než v době výsadby. Rostliny nikdy nevysazujeme těsně k okraji plotu sousední zahrady nebo k chodníku. Zryjeme na hluboko pás v šířce cca 1 metr a vybereme kořeny..