Pěstování svídySvída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu.

V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté.

Svída na jaře

Svída na jaře

Jak pěstovat svídu

Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji pěstovat jak ve stínu, tak i na slunci. Dobře snášejí vlhčí zahradní půdu, kdy jim nevadí občasné sucho.

Svída - listy

Svída – listy

Svída krvavá (Cornus sanguinea)

Svída krvavá je na pěstování nejméně náročná. Jedná se o domácí odrůdu, která se skvěle hodí pro naše podnební pásmo. Starší rostliny je vhodné zmladit, čím podpoříme růst nových barevných výhonů. Svídu můžeme také prořezávat průběžně.

Svída v zimě

Svída v zimě

S kterými rostlinami můžeme svídu kombinovat

Svídu je možné vysazovat v kombinaci s velkým množstvím rostlin. Můžeme ji doplnit do záhonu s okrasnými trávami a vřesy. Vhodná je také do živých plotů ať již stříhaných nebo volně rostoucích.

Svída vynikne, pokud ji vysadíme před tmavě zelené jehličnany nebo do tmavého zahradního koutu, který rozjasní.


  • Jak pěstovat plaménky, řez a choroby plaménků Plaménky (klematisy) patří mezi velmi oblíbené popínavé dřeviny, pěstované u nás. Řez plaménků Řez plaménků významně ovlivňuje nejen dobrý růst, ale také bohatost květů. Způsob řezu se liší podle toho, ve kterém období daný druh plaménků kvete. Plaménky kvetoucí na jaře od dubna do června na loňských výhonech se při..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..