Pěstování svídy



Svída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu.

V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté.

Svída na jaře

Svída na jaře

Jak pěstovat svídu

Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji pěstovat jak ve stínu, tak i na slunci. Dobře snášejí vlhčí zahradní půdu, kdy jim nevadí občasné sucho.

Svída - listy

Svída – listy

Svída krvavá (Cornus sanguinea)

Svída krvavá je na pěstování nejméně náročná. Jedná se o domácí odrůdu, která se skvěle hodí pro naše podnební pásmo. Starší rostliny je vhodné zmladit, čím podpoříme růst nových barevných výhonů. Svídu můžeme také prořezávat průběžně.

Svída v zimě

Svída v zimě

S kterými rostlinami můžeme svídu kombinovat

Svídu je možné vysazovat v kombinaci s velkým množstvím rostlin. Můžeme ji doplnit do záhonu s okrasnými trávami a vřesy. Vhodná je také do živých plotů ať již stříhaných nebo volně rostoucích.

Svída vynikne, pokud ji vysadíme před tmavě zelené jehličnany nebo do tmavého zahradního koutu, který rozjasní.





  • Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
  • Ruj vlasatá – okrasný keř Ruj vlasatá je okrasný keř, který dorůstá do maximální výšky 5 metrů a šířky až 4 metry. Krásně se vyjímá před tmavě zelenými jehličnany. Vyniká květy i listy. Tento keř kvete v období od června do července drobnými květenstvími ve velkých latách. Věty jsou bílé a dlouho vydrží. Vypadají velmi netradičně..
  • Jeřáb – plody zvané jeřabiny Jeřabiny jsou plody jeřábu obecného nebo jeřábu sladkoplodého. Pěstování jeřábu Listy jedlé sladkoplodé odrůdy jsou pilovité jen do poloviny své délky. Jeřáby jsou 5 až 10 metrů vysoké stromy s poměrně řídkou korunou a jsou vhodné i pro menší zahrady. Jedlé jeřabiny Plody jsou jen zřídka napadány škůdci, nemusí se tedy..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..