Jaké rostliny do předzahrádky



Jak vybíráme rostliny do předzahrádky

Rostliny do předzahrádky vybíráme podle velikosti plochy a také podle orientace pozemku. Musíme zohlednit nároky jednotlivých druhů rostlin na světlo, půdu i vláhu. Na slunných předzahrádkách se daří většině okrasných rostlin, které mají rády slunce.

Stín a polostín vybíráme pro rostliny, které mají větší nároky na vláhu. Z trvalek jsou to např. konvalinky, prvosenky, čemeřice, čechravy, barvínek a také kapradiny. Z dřevin jsou vhodné zakrslé jehličnany jako jedle, jalovce, tisy, z listnatých keřů pak japonské javory, lýkovce, břečťan. Velmi pěkné jsou keře rododendronů, kterým ovšem musíme doplnit půdu o rašelinu. Dřeviny sadíme tak, aby ani v době svého maximálního růstu nezastiňovaly okna a dveře a svými kořeny nenarušovaly základy domu.

Vybrané rostliny ladíme podle barvy fasády a barvy oken – měly by spolu ladit. Chceme-li mít pěknou předzahrádku i na podzim, vysazujeme rostliny okrasné plody a vybarvenými listy. Předzahrádky osázené pouze stálezelenými jehličnany působí smutným dojmem, proto je kombinujeme květinami, např. jsou vhodné růže, rododendrony nebo plaménky.

Rododendron, keř do předzahrádky

Rododendron, keř do předzahrádky






  • Systémy zavlažování a úspora vody v zahradách Voda je vzácný přírodní zdroj, a proto je důležité ji šetřit a efektivně používat, zejména v zahradách. Kromě úspory vody mohou efektivní systémy zavlažování také snížit náklady na údržbu zahrady a zlepšit zdraví rostlin. Zahradní postřikovače kapénkové zavlažování Jedním z nejčastějších systémů zavlažování v zahradách jsou tradiční postřikovače. Ty však..
  • Petúnie – oblíbené balkonové květiny Petúnie patří k našim nejoblíbenějším letničkám. Pocházejí z Jižní Ameriky, dobře odolávají našim klimatickým podmínkám. Tuto letničku je možné koupit pod názvy Surfinie, Superpetunie, Million Bells, Petitunie, Calibrachoa, atd. Druhy petúnií Surfinie jsou převislé, bujně rostoucí a bohatě kvetoucí petúnie. Conchitas jsou drobnokvěté petúnie, které odolávají větru, dešti i nízkým jarním teplotám...
  • Kana – exotická květina Kana neboli také dosna je exotická květina, které u nás s úspěchem zdomácněla. Pochází ze subtropické Ameriky. U nás kana dorůstá do výšky 60 až 120 cm a má různé barevné varianty. Podle barvy listů je rozdělujeme na zelenolisté a červenolisté. Jak pěstovat kanu? Kana vyžaduje teplé, slunné stanoviště a bohatou..
  • Prvosenka – posel jara Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.   Pěstování prvosenky venku Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na..