Petúnie – oblíbené balkonové květiny



Petúnie patří k našim nejoblíbenějším letničkám. Pocházejí z Jižní Ameriky, dobře odolávají našim klimatickým podmínkám. Tuto letničku je možné koupit pod názvy Surfinie, Superpetunie, Million Bells, Petitunie, Calibrachoa, atd.

Druhy petúnií

Surfinie jsou převislé, bujně rostoucí a bohatě kvetoucí petúnie.

Conchitas jsou drobnokvěté petúnie, které odolávají větru, dešti i nízkým jarním teplotám.

Odrůda Million Bells má drobnější květy, rostliny bývají citlivé na přelití.

Choroby a škůdci petúnií

Nejčastěji trpí petúnie padlím, napadené části rostlin jsou jakoby pomoučené. Bílý povlak se rozšiřuje po dalších listech a květech a pokud nezasáhneme, rostliny odumřou. Takto postižené petúnie je nutné chemicky ošetřit.

Ze škůdců se můžou na petúniích objevit mšice nebo třásněnky.

Surfinie, květiny do truhlíků

Surfinie, květiny do truhlíků






  • Rostliny v nádobách v zimě Čím ochránit rostliny v květináči – pytlovina a sláma Cypřišek nebo jiné trpasličí jehličnany s brslenem, které pěstujeme v květináči třeba na balkóně, ochráníme nejlépe proti mrazu, jestliže květináč vložíme do pytle, vyplněného slámou nebo senem. Okrasné zelí – podívaná i v mrazech Chcete-li si dopřát rozkvetlou podívanou i v době, kdy všechno ostatní je..
  • Jak nachystat begónie před sázením V březnu nebo na začátku dubna necháme na rašelině hlízy begónií narašit. Má-li hlíza více pupenů, můžeme ji rozdělit podle počtu oček na více řízků. Jednotlivé řízky po zaschnutí řezné rány, kterou můžeme také zasypat dřevěným uhlím, rozesadíme do jednotlivých květináčů. Hlízu begónie s vyrašeným pupenem položíme do květináče na směs zeminu..
  • Jak pěstovat petúnie Pěstování petúnií Petúnie pěstujeme ze semen nebo si zakoupíme sazenice. Petúnie mají semínka drobnější než mák. Semena vyséváme v první polovině února. Povrch substrátu mírně urovnáme a semena do něho mírně vtlačíme a již nezasypáváme. Semena petúnií nesmí zaschnout, substrát udržujeme stále mírně vlhký. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20°C...
  • Truhlíky a květináče pro balkonové květiny Jaké truhlíky a květináče na balkon? Truhlíky, keramické květináče nebo třeba staré hrnce musejí mít pro pěstování balkonových květin dostatečné rozměry. Minimální šířka a hloubka truhlíku je 20 cm. Nezbytné jsou odtokové otvory na dně nádoby, bez nich by se ve spodu držela voda a květina by trpěla zamokřením kořenů...