Červci – škůdci rostlin
Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí.
Jak poznat červce
Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro něj typická růžová až rezavá barva. Poznávacím znakem červců jsou bílé chomáčky na listech a stoncích rostlin.
Kde se červci vyskytují
Nejlépe se jim daří všude tam, kde je suchý a stálý vzduch – tedy v panelákových bytech, fóliovnících nebo sklenících. Červci se rychle množí, zejména pokud mají ideální podmínky.
Jak se zbavit červců a prevence
Proti červcům lze bojovat ekologicky i chemicky. Dospělce je potřeba odstranit mechanicky stíráním pomocí hadříku, který jsme namočili v lihu nebo stolním oleji. Kořeny je nutné vyprat ve vodě a květináč zase pečlivě umýt horkou vodou. Rostlinu přesadíme do nového substrátu.
Pokud by tato ekologická metoda nepomohla, můžeme použít chemický postřik proti lezoucím škůdcům.
Jako prevence proti napadení je pravidelné vlhčení vzduchu a snížení pokojové teploty. Rostliny je nutné pravidelně kontrolovat a případně včas škůdce zničit.
- Choroby a škůdci rostlin Choroba jilmů Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě. Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo! Zelenání pestrolistých rostlin Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může..
- Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4 Háďátko Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem. Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými..
- Škvoři v zahradě Škvoři v přiměřeném množství jsou v zahradě užiteční, protože požírají mšice, roztoče, živí se nakladenými vajíčky, případně sporami hub. Když se škvoři přemnoží, dokáží zničit mladé lístky a květy mnoha rostlin, např. chryzantém, jiřinek a plaménků. Ekologická likvidace škvorů Vezmeme květináč, který naplníme mechem nebo dřevitou vatou a obrácený jej nasuneme na..
- Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..