Červci – škůdci rostlin



Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí.

Jak poznat červce

Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro něj typická růžová až rezavá barva. Poznávacím znakem červců jsou bílé chomáčky na listech a stoncích rostlin.

Kde se červci vyskytují

Nejlépe se jim daří všude tam, kde je suchý a stálý vzduch – tedy v panelákových bytech, fóliovnících nebo sklenících. Červci se rychle množí, zejména pokud mají ideální podmínky.

Červci

Červci

Jak se zbavit červců a prevence

Proti červcům lze bojovat ekologicky i chemicky. Dospělce je potřeba odstranit mechanicky stíráním pomocí hadříku, který jsme namočili v lihu nebo stolním oleji. Kořeny je nutné vyprat ve vodě a květináč zase pečlivě umýt horkou vodou. Rostlinu přesadíme do nového substrátu.

Pokud by tato ekologická metoda nepomohla, můžeme použít chemický postřik proti lezoucím škůdcům.

Jako prevence proti napadení je pravidelné vlhčení vzduchu a snížení pokojové teploty. Rostliny je nutné pravidelně kontrolovat a případně včas škůdce zničit.





  • Choroby a škůdci listů – 2 Letní popálení listů Při teplém a suchém počasí se někdy na listech objeví hnědé skvrny. Jsou-li suché a nejsou-li příznakem choroby, pravděpodobnou příčinou je popálení sluncem. Po zálivce se tvoří na povrchu listu kapičky, které vypadají jako malé čočky. V létě je nutné zalévat pouze ráno nebo večer. Viry na rostlinách..
  • Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 3 Smutnice v kořenech Příznaky: poletují-li kolem pokojových rostlin malé černé mušky, je to signálem, že rostlina může být napadena škůdci. Mušky jsou neškodné, kladou ale na zeminu vajíčka a z nich vylíhlé larvičky s černou hlavičkou mohou někdy škodit na mladých koříncích, i když se převážně sytí organickými látkami ze substrátu. Co dělat:..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..