Červci – škůdci rostlinČervci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí.

Jak poznat červce

Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro něj typická růžová až rezavá barva. Poznávacím znakem červců jsou bílé chomáčky na listech a stoncích rostlin.

Kde se červci vyskytují

Nejlépe se jim daří všude tam, kde je suchý a stálý vzduch – tedy v panelákových bytech, fóliovnících nebo sklenících. Červci se rychle množí, zejména pokud mají ideální podmínky.

Červci

Červci

Jak se zbavit červců a prevence

Proti červcům lze bojovat ekologicky i chemicky. Dospělce je potřeba odstranit mechanicky stíráním pomocí hadříku, který jsme namočili v lihu nebo stolním oleji. Kořeny je nutné vyprat ve vodě a květináč zase pečlivě umýt horkou vodou. Rostlinu přesadíme do nového substrátu.

Pokud by tato ekologická metoda nepomohla, můžeme použít chemický postřik proti lezoucím škůdcům.

Jako prevence proti napadení je pravidelné vlhčení vzduchu a snížení pokojové teploty. Rostliny je nutné pravidelně kontrolovat a případně včas škůdce zničit.


  • Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
  • Pokroucené listy u rostlin Příznaky pokroucených listů Jaké jsou příznaky pokroucených listů? Listové řapíky jsou spirálovitě zkroucené, listy jsou úzké a pokroucené. Stonky jsou deformované a načervenalé. Příčinou je herbicid na trávníku, který byl větrem zanesen na rostliny. Ochrana před pokroucenými listy Nikdy nepostřikujeme herbicidem za větrného dne a konev pro zálivku nepoužíváme na..
  • Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Bělásek zelný..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..