Červci – škůdci rostlin



Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí.

Jak poznat červce

Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro něj typická růžová až rezavá barva. Poznávacím znakem červců jsou bílé chomáčky na listech a stoncích rostlin.

Kde se červci vyskytují

Nejlépe se jim daří všude tam, kde je suchý a stálý vzduch – tedy v panelákových bytech, fóliovnících nebo sklenících. Červci se rychle množí, zejména pokud mají ideální podmínky.

Červci

Červci

Jak se zbavit červců a prevence

Proti červcům lze bojovat ekologicky i chemicky. Dospělce je potřeba odstranit mechanicky stíráním pomocí hadříku, který jsme namočili v lihu nebo stolním oleji. Kořeny je nutné vyprat ve vodě a květináč zase pečlivě umýt horkou vodou. Rostlinu přesadíme do nového substrátu.

Pokud by tato ekologická metoda nepomohla, můžeme použít chemický postřik proti lezoucím škůdcům.

Jako prevence proti napadení je pravidelné vlhčení vzduchu a snížení pokojové teploty. Rostliny je nutné pravidelně kontrolovat a případně včas škůdce zničit.






  • Co platí na zahradní škůdce? Na zahradní škůdce platí ekologické, biologické a chemické přípravky a také správné postupy při pěstování jednotlivých rostlin. Chemické přípravky by měly být používány až jako druhá volba, když selžou ekologické a biologické cesty vedoucí ke zničení zahradních škůdců. Zkušení zahrádkáři často používají tzv. lapače, lepové desky. Tyto lapače zachycují škůdce..
  • Plíseň šedá u rostlin Plíseň šedá je houbová choroba, která působí nejvíce škody ve vlhké sezóně. Plíseň obvykle napadá nejdříve mrtvé nebo poškozené části rostlin, ovšem velmi brzy se rozšíří i na zbytek rostliny. Co udělat s napadenými rostlinami Na listech se objevuje šedý chmýřitý povlak a u mnoha letniček (např. petúnie, cínie) a..
  • Jak se bránit padlí na rostlinách Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců. V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..