Smutnice – zahradní škůdceSmutnice jsou postrach skleníků. Jedná se o černé malé mušky o velikosti cca 2 mm. Hojně se právě vyskytuje ve sklenících, protože jim vyhovuje zdejší klima.

Mušky a larvy smutnice

Dospělé mušky smutnice přenášejí na rostliny spory hub, což může být pro mladé rostliny fatální.

Pro vychytání a zlikvidování smutnice můžeme použít žluté lepové destičky, na které se dospělci nachytají. Přirozeným predátorem larev různého druhu hmyzu včetně smutnic jsou parazitické hlístice. Ty se v půdě aktivně pohybují a vyhledávají hostitele. Larvy smutnic napadené hlísticemi během několika dnů hynou. V uhynulých larvách se hlístice dále množí. Nakonec hlístice opustí tělo larvy a začnou hledat nového hostitele.

Smutnice na lepové desce

Smutnice na lepové desce

Smutnice v interiéru

Se smutnicemi se můžeme setkat také doma v interiéru. Domů se je můžeme přinést s novou pokojovou květinou nebo při přesazování do nekvalitního substrátu, kde se smutnice mohou vyskytovat. Při přemnožení se mušky stávají velmi neodbytným hmyzem, který létá po celé místnosti. Jedinou možností je použít žluté lepové desky nebo pokojové květiny přesadit do nového substrátu.


  • Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..
  • Houby v trávě a na zahradě Houby v trávníku Vlhké podzimní počasí podporuje v zahradě růst různých hub, tzv. prašivek. Tyto houby často vyrůstají na trávnících v kruzích, které pak mění barvu trávy. Houby mají krátkou životnost a zpravidla nepřežijí první zimní mrazy. Jak zabránit výskytu hub v trávníku Účinné prostředky, jak zabránit výskytu těchto hub na zahradě,..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
  • Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..