Smutnice – zahradní škůdceSmutnice jsou postrach skleníků. Jedná se o černé malé mušky o velikosti cca 2 mm. Hojně se právě vyskytuje ve sklenících, protože jim vyhovuje zdejší klima.

Mušky a larvy smutnice

Dospělé mušky smutnice přenášejí na rostliny spory hub, což může být pro mladé rostliny fatální.

Pro vychytání a zlikvidování smutnice můžeme použít žluté lepové destičky, na které se dospělci nachytají. Přirozeným predátorem larev různého druhu hmyzu včetně smutnic jsou parazitické hlístice. Ty se v půdě aktivně pohybují a vyhledávají hostitele. Larvy smutnic napadené hlísticemi během několika dnů hynou. V uhynulých larvách se hlístice dále množí. Nakonec hlístice opustí tělo larvy a začnou hledat nového hostitele.

Smutnice na lepové desce

Smutnice na lepové desce

Smutnice v interiéru

Se smutnicemi se můžeme setkat také doma v interiéru. Domů se je můžeme přinést s novou pokojovou květinou nebo při přesazování do nekvalitního substrátu, kde se smutnice mohou vyskytovat. Při přemnožení se mušky stávají velmi neodbytným hmyzem, který létá po celé místnosti. Jedinou možností je použít žluté lepové desky nebo pokojové květiny přesadit do nového substrátu.


  • Co platí na zahradní škůdce? Na zahradní škůdce platí ekologické, biologické a chemické přípravky a také správné postupy při pěstování jednotlivých rostlin. Chemické přípravky by měly být používány až jako druhá volba, když selžou ekologické a biologické cesty vedoucí ke zničení zahradních škůdců. Zkušení zahrádkáři často používají tzv. lapače, lepové desky. Tyto lapače zachycují škůdce..
  • Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
  • Choroby a škůdci listů – 2 Letní popálení listů Při teplém a suchém počasí se někdy na listech objeví hnědé skvrny. Jsou-li suché a nejsou-li příznakem choroby, pravděpodobnou příčinou je popálení sluncem. Po zálivce se tvoří na povrchu listu kapičky, které vypadají jako malé čočky. V létě je nutné zalévat pouze ráno nebo večer. Viry na rostlinách..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..