Smutnice – zahradní škůdceSmutnice jsou postrach skleníků. Jedná se o černé malé mušky o velikosti cca 2 mm. Hojně se právě vyskytuje ve sklenících, protože jim vyhovuje zdejší klima.

Mušky a larvy smutnice

Dospělé mušky smutnice přenášejí na rostliny spory hub, což může být pro mladé rostliny fatální.

Pro vychytání a zlikvidování smutnice můžeme použít žluté lepové destičky, na které se dospělci nachytají. Přirozeným predátorem larev různého druhu hmyzu včetně smutnic jsou parazitické hlístice. Ty se v půdě aktivně pohybují a vyhledávají hostitele. Larvy smutnic napadené hlísticemi během několika dnů hynou. V uhynulých larvách se hlístice dále množí. Nakonec hlístice opustí tělo larvy a začnou hledat nového hostitele.

Smutnice na lepové desce

Smutnice na lepové desce

Smutnice v interiéru

Se smutnicemi se můžeme setkat také doma v interiéru. Domů se je můžeme přinést s novou pokojovou květinou nebo při přesazování do nekvalitního substrátu, kde se smutnice mohou vyskytovat. Při přemnožení se mušky stávají velmi neodbytným hmyzem, který létá po celé místnosti. Jedinou možností je použít žluté lepové desky nebo pokojové květiny přesadit do nového substrátu.


  • Silné deště a výkyvy počasí v zahradě Silné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách. Moniliový úžeh květů meruněk Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby..
  • Škvoři v zahradě Škvoři v přiměřeném množství jsou v zahradě užiteční, protože požírají mšice, roztoče, živí se nakladenými vajíčky, případně sporami hub. Když se škvoři přemnoží, dokáží zničit mladé lístky a květy mnoha rostlin, např. chryzantém, jiřinek a plaménků. Ekologická likvidace škvorů Vezmeme květináč, který naplníme mechem nebo dřevitou vatou a obrácený jej nasuneme na..
  • Houby v trávě a na zahradě Houby v trávníku Vlhké podzimní počasí podporuje v zahradě růst různých hub, tzv. prašivek. Tyto houby často vyrůstají na trávnících v kruzích, které pak mění barvu trávy. Houby mají krátkou životnost a zpravidla nepřežijí první zimní mrazy. Jak zabránit výskytu hub v trávníku Účinné prostředky, jak zabránit výskytu těchto hub na zahradě,..
  • Rez hrušňová – nemoci ovocných dřevin Rez hrušňová se projevuje oranžově červenými skvrnami na listech hrušní. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Silnější rozšířené této rzi má na svědomí vlhké počasí. Napadené listy je nejlepší spálit. Pro omezení infekce je vhodné uvedené jalovce nepěstovat do vzdálenosti 150 až..