Medvědí česnek (Allium ursinum)Pěstování medvědího česneku

Tato drobná cibulovina se rychle množí. Vysaďte ji na podzim pod listnaté stromy, dařit se jí bude i na severně orientovaném stanovišti. Péči nepotřebuje žádnou.

Sběr medvědího česneku

Sbírají se mladé čerstvé listy, bohužel jen v brzkém jaru, rostlina pak zatahuje.

Použití v kuchyni

Jedná se o oblíbené kuchyňské koření, které chutná jako česnek, ale nepáchne po něm z úst. Hodí se do polévek, omáček, vaječných jídel nebo jen tak na chleba s máslem.

Léčivé účinky medvědího česneku

K celkovému pročištění těla se používají listy i cibule.

Medvědí česnek (Allium ursinum)

Medvědí česnek (Allium ursinum)

Pesto z medvědího česneku

Suroviny:

  • 100 g vlašských ořechů
  • 100 g listů medvědího česneku
  • 50 g mletého parmazánu
  • Šťáva z poloviny citronu
  • 20 ml olivového oleje
  • Sůl

Příprava

Listy česneku dobře omyjte a nasekejte nahrubo.

Do vyšší nádoby vložte ořechy, listy česneku, nastrouhaný parmazán a sůl a rozmixujte tyčovým mixérem na požadovanou konzistenci. Přidejte olivový olej a citronovou šťávu a znovu promixujte. Citronová šťáva je důležitá, aby rozmixované listy příliš rychle neoxidovaly.

Konzistence by neměl být úplně kašovitá, v pestu mají zůstat hrudky ořechů. Můžete uchovávat v ledničce, jen dobře uhlaďte povrch a trochu zakápněte olejem.

Použití pesta

Pesto je ideální na špagety nebo ravioli. Můžete jím obarvit rýži, ochutit lehký bramborový salát nebo namazat na chléb.

Pesto vydrží ve vynikající kondici přibližně dva týdny. Po měsíci se chuť i vůně vytrácí a je lepší vyrobit si pesto z nových listů.


  • Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu. Půda se musí zpracovat do velké hloubky už na podzim a musí být ve 2. trati. Na písčitých půdách budete mít u meduňky dobrý výnos pouze v případě, že jsou humózní a máte možnost je zavlažovat. Uspokojivé sklizně meduňky lékařské docílíte..
  • Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu. Pěstování měsíčku lékařského Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků...
  • Jak pěstovat tymián Pěstování tymiánu Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje. U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem. Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..