Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)
Šišák bajkalský je vytrvalá rostlina s přímým stonkem. Je vysoká cca 50 cm. Má hluchavkovité květy modrofialové barvy. V našich podmínkách ji lze pěstovat velmi dobře.
Podle výzkumu má šišák bajkalský největší množství antioxidantů, zejména vlivem většího množství obsažených flavonoidů.
Jak pěstovat šišák bajkalský
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) lze pěstovat v mírných klimatických podmínkách a vyskytuje se také jako trvalka. Potřebuje dobře osvětlené stanoviště s dostatečným přísunem slunečního světla, ale je také schopen růst v polostínu. Měl by být umístěn na dobře odvodněném místě s výživnou půdou.
Šišák bajkalský můžete vysadit buď na jaře, nebo na podzim. Při výsadbě je třeba dbát na to, aby kořeny byly dobře zakořeněny a aby byly chráněny před vysycháním. Kořeny je nejlepší zasazovat do připravených otvorů, které jsou dostatečně velké a hluboké, aby byly kořeny dobře pokryty půdou. Pravidelně zavlažujeme, zejména přes léto, abychom zabránili vysychání kořenů.
Hnojení není potřeba, protože nadbytek dusíku může vést k nadměrnému růstu a oslabení rostliny. Vhodné jsou pomalu uvolňující se organická hnojiva, která lze přidat do půdy při výsadbě nebo během sezóny.
Účinky šišáku bajkalského
Spolehlivě snižuje krevní tlak, je účinným antirevmatikem a pomáhá při únavě. Nová odrůda šišák vroubkovaný má dobré účinky na nervový systém.
- Černucha setá a její pěstování Původ černuchy Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé. Černucha je také méně známou léčivkou..
- Koření v kuchyni – majoránka Majoránka je rostlina, která je v naší kuchyni dobře známa. Při vaření používáme zelenou nať (sušenou). Majoránku přidáváme k pokrmům z masa, zeleniny a do salátů. Cizí kuchyně často používají majoránkový ocet, který je aromatičtější než obyčejný. V této formě majoránku dáváme do omáček. Majoránkový ocet Majoránkový ocet vyrobíme tak, že do skleněné nádoby..
- Kontryhel (Alchemilla mollis) Pěstování kontryhelu Kontryhel je trvalka rostoucí běžně v přírodě, lze také zakoupit sazenice. Vysaďte ji v květnu přímo na stanoviště. Rostlině vyhovuje vlhčí půda, v horkém počasí je nutné zalévat. Sběr kontryhelu K sušení sbíráme kvetoucí nať a listy. Do pokrmů dáváme čerstvé lístky. Použití v kuchyni Čerstvé mladé listy nahořklé chuti lze přidávat do..
- Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..