Jak pěstovat tymiánPěstování tymiánu

Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje.

U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem.

Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm a díky tomu se hodí jako lem pro záhony. Potřebuje však takové stanoviště, kam nemůže v zimě proniknout východní vítr. Tuto bylinu necháváme na jednom stanovišti alespoň 3 roky.

Jak pěstovat tymián

Jak pěstovat tymián

Sázení tymiánu

Při dělení tříletých rostlin tymiánu získáme velké množství nových sazenic. Z tohoto důvodu se vůbec nevyplatí jeho pěstování ze semínek (jedná se o zdlouhavý proces). Staré rostliny tymiánu lze velmi dobře dělit, protože výhony které leží na zemi, již mají většinou hodně kořenů. Z několika těchto výhonů získáme stejně velké a silné sazenice pro výsadbu na nový záhon. Všechny nadzemní části sestříháme před výsadbou na délku 5 cm. Tymián musíme po přesazení pevně přimáčknout. Sázíme jej o něco hlouběji, než jak rostly doposud. Vyhovuje mu meziřádková vzdálenost 20 cm. Ujmutí šalvěji napomůže důkladná zálivka a následná nastýlka půdy.


  • Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinka Perila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu. Pěstování Perily Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je..
  • Květiny k jídlu Víte o tom, že některé letničky nám přinášejí nejen radost a krásu, ale že je možné je také konzumovat? Nejlepší jsou k tomu květy z vlastní zahrady, u kterých víme, v jakých podmínkách vyrostly a můžeme je jíst bez obav. Květiny vhodné k jídlu Ke květinám, na kterých si pochutnáme, patří: lichořeřišnice větší, měsíček..
  • Pěstování bazalky Bazalka je jednoletá bylinka, kterou můžeme mít na záhoně i v květináči za oknem. Pěstujeme ji ze semen na slunném místě. Použití bazalky v kuchyni Přidáváme ji do salátů, octů a zálivek. Výborně se hodí všude tam, kde používáme rajčata, protlaky a kečupy. Podobné články: Pažitka Meduňka lékařská Pěstování bazalky Pěstování..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...