Jak pěstovat tymiánPěstování tymiánu

Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje.

U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem.

Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm a díky tomu se hodí jako lem pro záhony. Potřebuje však takové stanoviště, kam nemůže v zimě proniknout východní vítr. Tuto bylinu necháváme na jednom stanovišti alespoň 3 roky.

Jak pěstovat tymián

Jak pěstovat tymián

Sázení tymiánu

Při dělení tříletých rostlin tymiánu získáme velké množství nových sazenic. Z tohoto důvodu se vůbec nevyplatí jeho pěstování ze semínek (jedná se o zdlouhavý proces). Staré rostliny tymiánu lze velmi dobře dělit, protože výhony které leží na zemi, již mají většinou hodně kořenů. Z několika těchto výhonů získáme stejně velké a silné sazenice pro výsadbu na nový záhon. Všechny nadzemní části sestříháme před výsadbou na délku 5 cm. Tymián musíme po přesazení pevně přimáčknout. Sázíme jej o něco hlouběji, než jak rostly doposud. Vyhovuje mu meziřádková vzdálenost 20 cm. Ujmutí šalvěji napomůže důkladná zálivka a následná nastýlka půdy.


  • Pěstování saturejky Jednoletá saturejka zahradní neklade žádné zvláštní nároky na půdu. Uspokojivě se však vyvíjí pouze v případě, že přijde do půdy 2. trati, která je značně obohacena humusem (rašelinou) a živinami. Saturejka snáší i polostinná stanoviště. Na výsluní má však podstatně vyšší obsah účinných látek. Na výslunném místě obsahuje saturejka na stejné..
  • Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...