Jak pěstovat tymián
Pěstování tymiánu
Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje.
U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem.
Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm a díky tomu se hodí jako lem pro záhony. Potřebuje však takové stanoviště, kam nemůže v zimě proniknout východní vítr. Tuto bylinu necháváme na jednom stanovišti alespoň 3 roky.
Sázení tymiánu
Při dělení tříletých rostlin tymiánu získáme velké množství nových sazenic. Z tohoto důvodu se vůbec nevyplatí jeho pěstování ze semínek (jedná se o zdlouhavý proces). Staré rostliny tymiánu lze velmi dobře dělit, protože výhony které leží na zemi, již mají většinou hodně kořenů. Z několika těchto výhonů získáme stejně velké a silné sazenice pro výsadbu na nový záhon. Všechny nadzemní části sestříháme před výsadbou na délku 5 cm. Tymián musíme po přesazení pevně přimáčknout. Sázíme jej o něco hlouběji, než jak rostly doposud. Vyhovuje mu meziřádková vzdálenost 20 cm. Ujmutí šalvěji napomůže důkladná zálivka a následná nastýlka půdy.
- Heřmánek pravý (Chamomilla recucita) Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný. Jak se pěstuje heřmánek pravý Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní..
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum) Bazalka pravá je jednoletá aromatická bylina, vysoká až 40 cm. Drogou je kvetoucí nať. Obsahuje silice, třísloviny, tanin, bazalkový kafr a další látky. K čemu slouží bazalka Bazalka je mimořádně univerzální bylina. Zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, je protizánětlivá i mírně antibiotická. Drogu podáváme formou nálevu, doba vyluhování do 10..
- Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) Třezalka tečkovaná, známá také jako Hypericum perforatum, je vytrvalá bylina se vyskytující převážně v Evropě, Asii a Severní Americe. Je to uklidňující bylinka bez vedlejších účinků. Obsahuje barvivo hypericin, z flavonoidů hlavně důležitý rutin. Červenému barvivu obsaženému v květech se říká „krev svatého Jana Křtitele“. Má dlouhou historii používání v tradiční medicíně..
- Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..