Jak pěstovat tymiánPěstování tymiánu

Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje.

U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem.

Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm a díky tomu se hodí jako lem pro záhony. Potřebuje však takové stanoviště, kam nemůže v zimě proniknout východní vítr. Tuto bylinu necháváme na jednom stanovišti alespoň 3 roky.

Jak pěstovat tymián

Jak pěstovat tymián

Sázení tymiánu

Při dělení tříletých rostlin tymiánu získáme velké množství nových sazenic. Z tohoto důvodu se vůbec nevyplatí jeho pěstování ze semínek (jedná se o zdlouhavý proces). Staré rostliny tymiánu lze velmi dobře dělit, protože výhony které leží na zemi, již mají většinou hodně kořenů. Z několika těchto výhonů získáme stejně velké a silné sazenice pro výsadbu na nový záhon. Všechny nadzemní části sestříháme před výsadbou na délku 5 cm. Tymián musíme po přesazení pevně přimáčknout. Sázíme jej o něco hlouběji, než jak rostly doposud. Vyhovuje mu meziřádková vzdálenost 20 cm. Ujmutí šalvěji napomůže důkladná zálivka a následná nastýlka půdy.


  • Sušené bylinky proti únavě Sušené bylinky Čerstvé jarní bylinky jsou velmi účinné proti jarní únavě. Některé byliny můžeme sušit a používat pak celoročně. Kopřiva (listy) – urychluje látkovou výměnu, působí mírně močopudně. Kopřiva má pozitivní vliv na klouby. Při zevním použití ve formě oplachů prospívá vlasům. Přeslička rolní (nadzemní část rostliny) – působí podobně..
  • Čerstvé jarní bylinky proti únavě Sedmikráska (listy i květy) – působí dobře na zažívání a činnost jater. Od středověku bývá součástí očistných kůr. Lze ji přidávat do salátu nebo ji ochutit tvarohové pomazánky. Jitrocel kopinatý (listy) – obsahuje sliz, třísloviny, pektiny, vápník, draslík, křemík, zinek, beta-karoten a dvakrát více vitamínu C než citron. Patří mezi..
  • Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..