Citronová tráva (Cymbopogan citratus) – bylinka



Citronová tráva je aromatická bylinka, která si svou cestu na náš trh našla až z daleké Asie.

Pěstování citronové trávy

Tato bylinka se vyznačuje úzkými šedozelenými listy, které dorůstají do výšky až 150 cm. Listy jsou aromatické, s citronovou vůní. Citronová tráva obsahuje silice a flavonoidy, které mají antioxidační účinek. Dále má citronová tráva antibakteriální účinky – používá se při zvýšené teplotě, nachlazení a chřipce.

Pěstování citronové trávy

Pěstování citronové trávy

Citronovou trávu můžeme vysazovat do volné půdy nebo do květináčů. Po zasázení semena vyklíčí asi za 20 až 20 dní, optimální je teplota kolem 20 °C. Sazeničky vyrostou asi za 8 týdnů. Sazenice umisťujeme na plné slunce, protože takto mají rostliny největší obsah silic. Zaléváme vydatně, ale dáváme pozor na přemokření, které způsobuje uhnívání kořenů a špatný růst.

Přezimování citronové trávy

Citronovou trávu můžeme přezimovat v květináči při nízké teplotě, cca 10 °C a omezené zálivce.

Jak a kde použít citronovou trávu

Pro přidáván do jídel se používají stonky, které se nakrájí jako pórek nebo podrtí. Můžeme je použít jak čerstvé, tak i sušené. Citronovou trávou dochucujeme rýži, ryby, drůbež a mořské plody. Přidává se do zeleninových salátů. Z ostatních koření a bylinek se hodí ke kombinaci s česnekem, paprikou a koriandrem.

Citronovou trávu je možné také přidávat do čajových směsí, např. se zeleným čajem. Čaj s přidanou citronovou trávou pomáhá při trávicích a žaludečních problémech.






  • Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
  • Pažitka (Allium schoenoprasum) Pěstování pažitky Jedná se o nejběžnější bylinku českých zahrádek. Tato víceletá cibulovina se vysévá přímo na stanoviště nebo se sází zakoupené trsy. Potřebuje dostatek živin, vody a polostinné stanoviště. Sběr pažitky Čerstvé listy sklízíme celoročně, pravidelně odstraňujeme květy. Jak na rychlení pažitky v zimních měsících? Použití v kuchyni Pažitka chutná v polévkách, pomazánkách,..
  • Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..