Citronová tráva (Cymbopogan citratus) – bylinkaCitronová tráva je aromatická bylinka, která si svou cestu na náš trh našla až z daleké Asie.

Pěstování citronové trávy

Tato bylinka se vyznačuje úzkými šedozelenými listy, které dorůstají do výšky až 150 cm. Listy jsou aromatické, s citronovou vůní. Citronová tráva obsahuje silice a flavonoidy, které mají antioxidační účinek. Dále má citronová tráva antibakteriální účinky – používá se při zvýšené teplotě, nachlazení a chřipce.

Pěstování citronové trávy

Pěstování citronové trávy

Citronovou trávu můžeme vysazovat do volné půdy nebo do květináčů. Po zasázení semena vyklíčí asi za 20 až 20 dní, optimální je teplota kolem 20 °C. Sazeničky vyrostou asi za 8 týdnů. Sazenice umisťujeme na plné slunce, protože takto mají rostliny největší obsah silic. Zaléváme vydatně, ale dáváme pozor na přemokření, které způsobuje uhnívání kořenů a špatný růst.

Přezimování citronové trávy

Citronovou trávu můžeme přezimovat v květináči při nízké teplotě, cca 10 °C a omezené zálivce.

Jak a kde použít citronovou trávu

Pro přidáván do jídel se používají stonky, které se nakrájí jako pórek nebo podrtí. Můžeme je použít jak čerstvé, tak i sušené. Citronovou trávou dochucujeme rýži, ryby, drůbež a mořské plody. Přidává se do zeleninových salátů. Z ostatních koření a bylinek se hodí ke kombinaci s česnekem, paprikou a koriandrem.

Citronovou trávu je možné také přidávat do čajových směsí, např. se zeleným čajem. Čaj s přidanou citronovou trávou pomáhá při trávicích a žaludečních problémech.


  • Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu. Pěstování měsíčku lékařského Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků...
  • Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinka Perila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu. Pěstování Perily Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..