Citronová tráva (Cymbopogan citratus) – bylinkaCitronová tráva je aromatická bylinka, která si svou cestu na náš trh našla až z daleké Asie.

Pěstování citronové trávy

Tato bylinka se vyznačuje úzkými šedozelenými listy, které dorůstají do výšky až 150 cm. Listy jsou aromatické, s citronovou vůní. Citronová tráva obsahuje silice a flavonoidy, které mají antioxidační účinek. Dále má citronová tráva antibakteriální účinky – používá se při zvýšené teplotě, nachlazení a chřipce.

Pěstování citronové trávy

Pěstování citronové trávy

Citronovou trávu můžeme vysazovat do volné půdy nebo do květináčů. Po zasázení semena vyklíčí asi za 20 až 20 dní, optimální je teplota kolem 20 °C. Sazeničky vyrostou asi za 8 týdnů. Sazenice umisťujeme na plné slunce, protože takto mají rostliny největší obsah silic. Zaléváme vydatně, ale dáváme pozor na přemokření, které způsobuje uhnívání kořenů a špatný růst.

Přezimování citronové trávy

Citronovou trávu můžeme přezimovat v květináči při nízké teplotě, cca 10 °C a omezené zálivce.

Jak a kde použít citronovou trávu

Pro přidáván do jídel se používají stonky, které se nakrájí jako pórek nebo podrtí. Můžeme je použít jak čerstvé, tak i sušené. Citronovou trávou dochucujeme rýži, ryby, drůbež a mořské plody. Přidává se do zeleninových salátů. Z ostatních koření a bylinek se hodí ke kombinaci s česnekem, paprikou a koriandrem.

Citronovou trávu je možné také přidávat do čajových směsí, např. se zeleným čajem. Čaj s přidanou citronovou trávou pomáhá při trávicích a žaludečních problémech.


  • Květiny k jídlu Víte o tom, že některé letničky nám přinášejí nejen radost a krásu, ale že je možné je také konzumovat? Nejlepší jsou k tomu květy z vlastní zahrady, u kterých víme, v jakých podmínkách vyrostly a můžeme je jíst bez obav. Květiny vhodné k jídlu Ke květinám, na kterých si pochutnáme, patří: lichořeřišnice větší, měsíček..
  • Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..
  • Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Měsíček lékařský Yzop lékařský Majoránka na zahradě Bylinky proti chorobám a..
  • Pažitka Pěstování pažitky na zahradě Pažitka je známá již více jak 4000 let. Pěstujeme ji na slunných stanovištích. Nejčastěji se pažitka množí semeny nebo rozdělením starších rostlin. Rychlení pažitky Oblíbené je rychlení pažitky v zimních měsících. Před zamrznutím půdy vyryjeme několik trsů a vysadíme je do květináčů. Pak je uložíme někde na..