Meduňka lékařská
Pěstování meduňky lékařské
Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu.
Použití meduňky
Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním.
- Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých a je celosvětově rozšířená. Můžeme ji znát také pod názvem smetanka. Nejlépe se jí daří v mírném pásu severní polokoule, ale vyskytuje se také na Novém Zélandu, v Severní a Jižní Americe nebo ve vlhkých tropech Oceánie. Pampeliška je velice nenáročná rostlina, k růstu ji stačí..
- Koření v kuchyni – vanilka Vanilka pochází z Mexika, pěstuje se ve velkém v tropických zemích. Patří mezi tropické orchideje a je popínavou rostlinou. Použití vanilky Vanilková tyčinka je vlastně plodem této rostliny. Když plody dozrávají, podobají se zelené fazoli, červenozelené a nemají žádnou vůni. Lusky se sklízejí těsně před dozráním. Pak se fermentují při vhodné teplotě,..
- Šanta kočičí (Nepeta cataria) Pěstování šanty Šanta kočičí je trsovitá trvalka, kterou lze množit dělením starších rostlin nebo pěstováním ze semen. Zvolíme slunečné stanoviště s propustnou zeminou. Na podzim celou rostlinu seřízneme. Sběr šanty Sbíráme listy a květy těsně před rozvinutím. Použití v kuchyni Listy pepřové chuti jsou vhodné k jehněčímu i jinému masu, květ ochutí těstoviny..
- Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..