Muškáty a fuchsie v únoru



Péče o muškáty v únoru

Pokud nechceme pěstovat nové muškáty z řízků, můžeme použít staré muškáty z předešlého roku. Muškáty (Pelargonium), které jsme nechali přezimovat na suchém místě, koncem února seřízneme a dáme jim novou zeminu.

Aby z muškátů byly opět hustě rozvětvené keříky, každý výhon seřízneme na třetinu délky. Přitom dbáme na to, aby řez byl veden mezi dvěma očky. Starou zeminu zcela vyměníme a kořeny zkrátíme asi o polovinu.

Muškáty

Muškáty

Takto připravené rostliny potřebují jen malé květináče, průměr cca 9 cm. Jako substrát je nejlepší písčitá vlhká kompostová zemina, kterou udržujeme jen mírně vlhkou do doby, než muškáty znovu obrazí. Pro vytvoření pěkných nových výhonů je nezbytné světlé stanoviště.

Péče o fuchsie v únoru

Koncem února zkrátíme fuchsiím výhony z předchozího roku asi na polovinu, aby vytvořily husté keříky. Víceleté fuchsie můžeme zkrátit až do dvouletého dřeva, jestliže příliš nevyrostly. Mají-li vytvořit krátký a silný nový obrost, potřebují světlé místo na okně.

Fuchsie

Fuchsie

Teploty se mohou pohybovat v rozmezí 12 až 15 °C. Chladné stanoviště je vhodnější než teplé. Seříznuté rostliny fuchsií zaléváme do doby, než obrazí tak, aby byl substrát stále vlhký, nikoliv však mokrý.





  • Pěstování aksamitníku Aksamitník je nenáročná letnička. Je odolná proti škůdcům, netrpí chorobami. Navíc kvete až do prvních mrazíků, tedy celé vegetační období. Jak pěstovat aksamitník Pěstování je jednoduché, aksamitník si můžeme vysévat sami doma nebo zakoupit již vypěstované rostliny. Vyséváme buď do misek (sadbovačů) nebo přímo na stanoviště. Rané odrůdy aksamitníku vykvétají..
  • Truhlíky v zimě V našich klimatických podmínkách se v zimě truhlíky pouze zdobí. Živé rostliny (i mrazuvzdorné) nepřečkají mrazivé dny, protože půda v truhlíku rychle promrzne a mráz poškodí kořeny. Ke zdobení zimních truhlíků používáme větvičky smrku, jedle, borovice, šípků nebo větviček se suchým listím. Větvičky zapícháme do obyčejného substrátu. Před vánočními svátky můžeme truhlík doplnit..
  • Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..
  • Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..