Pěstování aksamitníku



Aksamitník je nenáročná letnička. Je odolná proti škůdcům, netrpí chorobami. Navíc kvete až do prvních mrazíků, tedy celé vegetační období.

Jak pěstovat aksamitník

Pěstování je jednoduché, aksamitník si můžeme vysévat sami doma nebo zakoupit již vypěstované rostliny. Vyséváme buď do misek (sadbovačů) nebo přímo na stanoviště. Rané odrůdy aksamitníku vykvétají brzy na jaře. Klasické odrůdy kvetou o něco později, semínka jsou ovšem levnější.

Jak pěstovat aksamitník

Jak pěstovat aksamitník

Na venkovní záhony se nejlépe hodí aksamitník rozkladitý. Existují různé odrůdy, např. plnokvěté, dvoubarevné, s různou velikostí květů. Standartní výška této letničky je kolem 25 cm, vysoké kultivary mají pak 60 cm. Pro suchá místa je vhodný aksamitník jemnolistý, který vytváří množství drobných květů o velikosti 2 až 3 cm. Květy jsou od jasně žluté, přes oranžovou až po tmavě červenou.

Další odrůdou jsou velkokvěté aksamitníky – aksamitník vzpřímený. Rostliny jsou náročnější na podmínky, i odkvetlé květy je nutné odstraňovat, aby se znovu vytvářela nová poupata.





  • Aby petúnie kvetly celé léto Petúnie jsou typické okenní a balkónové květiny, kvetoucí po celé letní období až do podzimu. Nejbohatěji kvetou odrůdy s menšími jednoduchými květy. Odrůdy s vyšším růstem a velkými plnými květy jsou velmi elegantní, avšak hůře snášejí vítr a déšť. Petúnie nejlépe prospívají na plném výsluní, jsou ale značně citlivé na přeschnutí zeminy..
  • Oleandr Pěstování oleandru Oleandr (Nerium oleander) je rostlinou pobřeží Jaderského nebo Středozemního moře. V těchto oblastech je to poměrně hustý keř. Původem oleandr pochází z velké oblasti, rozkládající se od Portugalska přes Írán až do východní Asie. Oleandr můžeme ve vhodné velikosti udržovat pravidelným jarním řezem, po kterém dobře obráží a rozvětvuje se...
  • Truhlíky v zimě V našich klimatických podmínkách se v zimě truhlíky pouze zdobí. Živé rostliny (i mrazuvzdorné) nepřečkají mrazivé dny, protože půda v truhlíku rychle promrzne a mráz poškodí kořeny. Ke zdobení zimních truhlíků používáme větvičky smrku, jedle, borovice, šípků nebo větviček se suchým listím. Větvičky zapícháme do obyčejného substrátu. Před vánočními svátky můžeme truhlík doplnit..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..