Pěstování aksamitníkuAksamitník je nenáročná letnička. Je odolná proti škůdcům, netrpí chorobami. Navíc kvete až do prvních mrazíků, tedy celé vegetační období.

Jak pěstovat aksamitník

Pěstování je jednoduché, aksamitník si můžeme vysévat sami doma nebo zakoupit již vypěstované rostliny. Vyséváme buď do misek (sadbovačů) nebo přímo na stanoviště. Rané odrůdy aksamitníku vykvétají brzy na jaře. Klasické odrůdy kvetou o něco později, semínka jsou ovšem levnější.

Jak pěstovat aksamitník

Jak pěstovat aksamitník

Na venkovní záhony se nejlépe hodí aksamitník rozkladitý. Existují různé odrůdy, např. plnokvěté, dvoubarevné, s různou velikostí květů. Standartní výška této letničky je kolem 25 cm, vysoké kultivary mají pak 60 cm. Pro suchá místa je vhodný aksamitník jemnolistý, který vytváří množství drobných květů o velikosti 2 až 3 cm. Květy jsou od jasně žluté, přes oranžovou až po tmavě červenou.

Další odrůdou jsou velkokvěté aksamitníky – aksamitník vzpřímený. Rostliny jsou náročnější na podmínky, i odkvetlé květy je nutné odstraňovat, aby se znovu vytvářela nová poupata.


  • Pěstování lilií v květináčích Pěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod. Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu...
  • Verbena neboli sporýš Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby. Verbena kvete od července do..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Květiny vhodné do truhlíků na balkon Million Bells Million Bells – květiny s množstvím barevných odrůd – žlutá, červená, růžová, fialová. Má drobné květy, bohatě kvetou od jara až do zámrazu. Million Bells vyžaduje lehký rašelinový substrát nejlépe stále vlhký a pravidelné přihnojování. Surfínie Surfínie, převislé petunie – mají dlouhé převisy barevných květů a jsou vynikající ozdobou..