Pěstování aksamitníku



Aksamitník je nenáročná letnička. Je odolná proti škůdcům, netrpí chorobami. Navíc kvete až do prvních mrazíků, tedy celé vegetační období.

Jak pěstovat aksamitník

Pěstování je jednoduché, aksamitník si můžeme vysévat sami doma nebo zakoupit již vypěstované rostliny. Vyséváme buď do misek (sadbovačů) nebo přímo na stanoviště. Rané odrůdy aksamitníku vykvétají brzy na jaře. Klasické odrůdy kvetou o něco později, semínka jsou ovšem levnější.

Jak pěstovat aksamitník

Jak pěstovat aksamitník

Na venkovní záhony se nejlépe hodí aksamitník rozkladitý. Existují různé odrůdy, např. plnokvěté, dvoubarevné, s různou velikostí květů. Standartní výška této letničky je kolem 25 cm, vysoké kultivary mají pak 60 cm. Pro suchá místa je vhodný aksamitník jemnolistý, který vytváří množství drobných květů o velikosti 2 až 3 cm. Květy jsou od jasně žluté, přes oranžovou až po tmavě červenou.

Další odrůdou jsou velkokvěté aksamitníky – aksamitník vzpřímený. Rostliny jsou náročnější na podmínky, i odkvetlé květy je nutné odstraňovat, aby se znovu vytvářela nová poupata.






  • Pěstujeme balkonovou květinu nestařec mexický (Ageratum houstonianum) Pěstování nestařce mexického Nestařec mexický je balkonová květina, která vyžaduje lehkou, humózní půdu a stanoviště chráněné před větrem. Dobře se mu bude dařit na plném slunci nebo v mírném polostínu. Pokud nestařec pěstujeme na balkóně, umístíme truhlíky směrem na jih nebo jihozápad. Květy má nestařec v různých odstínech modré barvy. Když budeme..
  • Zimní zahrady Dříve byly zimní zahrady doménou spíše majetnější části naší populace. To naštěstí patří minulosti. Na zimní zahradu nemyslí jen projektanti nových domů, ale i ti, kteří se rozhodli pro rekonstrukci starší zástavby. Ve starších domech může zimní zahrada vzniknout například na místě verandy. Jaké květiny do zimní zahrady? Zimní zahrada..
  • Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..