Neobvyklé poškození rostlinSpála růžokvětých dřevin

Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj.

Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit.

Spála pupenů

Škodlivou houbou infikované pupeny pěnišníku zhnědnou a pokryjí se černými štětinkami. Pupeny nehnijí a pevně sedí na větvích. Odlišují se tak od namrzlých pupenů, které jsou měkké a snadno se uvolní. V srpnu postřikujeme proti pidikřískům, kteří chorobu přenášejí.

Rozkvetlý pěnišník

Rozkvetlý pěnišník

Zimní poškození

V tuhé zimě namrzají zvláště mladé a choulostivé dřeviny a projevuje se to hnědými skvrnami na listech, nejčastěji u vrcholků. Těžký sníh může polámat větve stálezelených dřevin. V příliš vlhké zimě mohou uhnívat kořeny v přemokřené půdě.


  • Škůdci a choroby košťálové zeleniny Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme. K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými..
  • Máta a její škůdci Škůdce máty – mandelinka mátová Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně. Ochrana proti mandelince mátové Likvidujeme ručním sběrem. U léčivých rostlin se chemická ochrana nepoužívá. Podobné články: Bělásek zelný..
  • Rez na rostlinách – ochrana Vlhké léto zkomplikuje život na zahradě tím, že se může začít objevovat infekce rzi. Rez se objevuje na spodní straně listů jako oranžové, hnědé a béžové kupky výtrusnic. Na vrchní straně listů se pak objevují žluté skvrny. Jaká je ochrana proti rzi? Odstřihneme postižené listy a zlepšíme cirkulaci vzduchu uvnitř..
  • Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám. V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např...