Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 3
Smutnice v kořenech
Příznaky: poletují-li kolem pokojových rostlin malé černé mušky, je to signálem, že rostlina může být napadena škůdci. Mušky jsou neškodné, kladou ale na zeminu vajíčka a z nich vylíhlé larvičky s černou hlavičkou mohou někdy škodit na mladých koříncích, i když se převážně sytí organickými látkami ze substrátu.
Co dělat: květinu nepřeléváme, protože těmto larvám se právě výborně daří v přemokřelém substrátu.
Roztočník
Příznaky: objevili jste na spodní straně listu bramboříku prachovitý povlak? Pak je jasné, že v našem bramboříku bydlí roztočník. Ten může škodit třeba i na břečťanu, kapských fialkách nebo na cibulích květin. Napadená rostlina je zakrnělá, má znetvořené listy, zkroucené stonky a zavadlá poupata.
Co dělat: na rozdíl od svilušky podporují šíření tohoto škůdce vlhčí podmínky. Napadené části rostliny musíme zničit – běžné insekticidy na roztočníka bohužel neplatí.
Padlí prozradí listy
Příznaky: moučnatými skvrnami na povrchu se projevuje houba žijící na listech – padlí. Na rozdíl od plísně šedé není tato nemoc tak obvyklá a tolik nebezpečná, i když rostlinu viditelně hyzdí a může se rozšířit i na stonky a květy.
Co dělat: doporučuje se střídat kontaktní a systémové přípravky. Můžeme rovněž listy lehce poprášit sírou. Kolem rostliny zlepšíme větrání.
- Pokroucené listy u cibule sazečky Proč jsou pokroucené listy u cibule Pokroucené listy u mladé cibule sazečky můžou mít dvě příčiny – virové poškození nebo napadení vrtalkou pórovou. Virová žlutá zakrslost se projevuje na listech tak, že jsou vidět zřetelné žluté pruhy a napadeny jsou jen některé rostliny. Cibule napadená virózou je menší. Napadení vrtalkou..
- Jak rozdělujeme zahradní postřiky Zahradní postřiky rozdělujeme podle toho, k jakému účelu mají sloužit. Souhrnně jsou postřiky nazývány jako pesticidy. Rozdělení zahradních postřiků: Herbicidy – určené k hubení plevelů Fungicidy – postřiky určené k ochraně před houbovými chorobami Insekticidy – postřik proti hmyzu Rodenticidy – jsou určené k hubení hlodavců Molluskocidy – určené k hubení slimáků Akarycidy – jsou..
- Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
- Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..