Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 3



Smutnice v kořenech

Příznaky: poletují-li kolem pokojových rostlin malé černé mušky, je to signálem, že rostlina může být napadena škůdci. Mušky jsou neškodné, kladou ale na zeminu vajíčka a z nich vylíhlé larvičky s černou hlavičkou mohou někdy škodit na mladých koříncích, i když se převážně sytí organickými látkami ze substrátu.

Co dělat: květinu nepřeléváme, protože těmto larvám se právě výborně daří v přemokřelém substrátu.

Roztočník

Příznaky: objevili jste na spodní straně listu bramboříku prachovitý povlak? Pak je jasné, že v našem bramboříku bydlí roztočník. Ten může škodit třeba i na břečťanu, kapských fialkách nebo na cibulích květin. Napadená rostlina je zakrnělá, má znetvořené listy, zkroucené stonky a zavadlá poupata.

Co dělat: na rozdíl od svilušky podporují šíření tohoto škůdce vlhčí podmínky. Napadené části rostliny musíme zničit – běžné insekticidy na roztočníka bohužel neplatí.

Padlí na rostlinách

Padlí na rostlinách

Padlí prozradí listy

Příznaky: moučnatými skvrnami na povrchu se projevuje houba žijící na listech – padlí. Na rozdíl od plísně šedé není tato nemoc tak obvyklá a tolik nebezpečná, i když rostlinu viditelně hyzdí a může se rozšířit i na stonky a květy.

Co dělat: doporučuje se střídat kontaktní a systémové přípravky. Můžeme rovněž listy lehce poprášit sírou. Kolem rostliny zlepšíme větrání.






  • Jaké jsou ekologické varianty k pesticidům Ekologická varianta k pesticidům zahrnuje řadu přírodních a ekologických metod, které pomáhají chránit rostliny před škůdci a chorobami. Tyto metody minimalizují použití chemických látek, které mohou být škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví. Ekologická náhrada pesticidů K minimalizování použití chemických pesticidů a fungicidů lze využít: Biologická kontrola – biologická..
  • Hnědé skvrny na luscích hrášku Choroby hrášku Pěstování hrášku je snadné a zvládnou je i děti. Někdy i při sebelepší péči dojde k znehodnocení lusků vlivem povětrnostních podmínek. Lesklé skvrny na luscích hrášku jsou projevem napadení třásněnky zahradní. Lusky postupně mění barvu ze zelené do hnědé, jsou menší a deformované. Třásněnka zahradní nejvíce hrachu škodí..
  • Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..