Oleandr
Pěstování oleandru
Oleandr (Nerium oleander) je rostlinou pobřeží Jaderského nebo Středozemního moře. V těchto oblastech je to poměrně hustý keř. Původem oleandr pochází z velké oblasti, rozkládající se od Portugalska přes Írán až do východní Asie.
Oleandr můžeme ve vhodné velikosti udržovat pravidelným jarním řezem, po kterém dobře obráží a rozvětvuje se.
V našich zeměpisných šířkách pěstujeme oleandr jako přenosnou rostlinu, kterou od jara do podzimu umístíme v zahradě, na balkóně nebo terase.
Jak zalévat oleandr?
Oleandr během léta zaléváme vydatně a pravidelně přihnojujeme roztokem plného hnojiva. Půda by měla být výživná, vhodná pro pokojové květiny.
Množení oleandru
Oleandr množíme během celého roku vyzrálými dřevnatými řízky. Mladé, nevyzrálé vrcholové části špatně koření.
Kvetení oleandru
Oleandr kvete v létě na konci mladých výhonů. Kvetení je bohaté až do podzimu. Jsou známé jednoduché i plnokvěté druhy, květy mají barvu od bílé přes růžovou až po tmavě červenou.
Přezimování oleandru
Oleandr vyžaduje chladnější přezimování s teplotou kolem 12 °C. V tomto období bychom měli šetřit zálivkovou vodou. Při pokojové teplotě vyrůstají vytažené nevyzrálé výhony a rostlina se vysiluje.
Choroby a škůdci oleandru
Oleandr bývá napadán červci a puklicemi. Listy je potřeba stírat hadříkem namočeným v lihu a navíc postříkat přípravkem na bázi minerálního oleje. Dále můžeme použít chemické přípravky.
- Oblíbená letnička lobelka Lobelka je oblíbená letnička zejména pro svoji modrou barvu. Původní druh pochází z jižní Afriky. V současné době se můžeme setkat také s jinými barvami květů, např. bílé, růžové nebo karmínové. Jak vypěstovat lobelku Lobelku vyséváme již v únoru. Semena jsou velmi drobná, proto je na substrát vysejeme a pouze přimáčkneme (nezasypáváme). Optimální teplota..
- Jak vybrat vhodný květináč Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku. Vzhled a tvar nádoby Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme..
- Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..
- Květiny na jižní balkon a terasu Květiny na jižní balkon a terasu Pelargonie Dlouhokvět Ozdobnice (pro terasy a velké balkony) Štírovník Dochan (pro terasy a velké balkony) Černooká Zuzana Povijnice Na balkoně můžeme nakombinovat trojici barev – cihlově červené pelargonie, modré vějířovky a oranžovočervené štírovníky. Pelargonie sadíme do druhé řady, aby vějířovky a štírovníky mohly volně..