Pěstujeme balkonovou květinu nestařec mexický (Ageratum houstonianum)Pěstování nestařce mexického

Nestařec mexický je balkonová květina, která vyžaduje lehkou, humózní půdu a stanoviště chráněné před větrem.

Dobře se mu bude dařit na plném slunci nebo v mírném polostínu. Pokud nestařec pěstujeme na balkóně, umístíme truhlíky směrem na jih nebo jihozápad.

Květy má nestařec v různých odstínech modré barvy. Když budeme odkvetlé květy průběžně odstraňovat, pokvete tato balkónovka až do prvních mrazíků. Pravidelně zaléváme a jednou týdne přidáváme hnojivo na kvetoucí rostliny. Je nutné dávat pozor na přelití, aby rostlinám neuhnily kořeny.

Nestařec mexický

Nestařec mexický

Jak vysazovat nestařec

Nestařec vysazujeme ve skupinách. Na jeden běžný metr je potřeba cca 5 až 6 sazenic. Tato letnička se hodí nejen do truhlíků, ale také na obruby letničkových záhonů. Sazenice vysazujeme koncem května, kdy také začínají kvést.


  • Oblíbená letnička lobelka Lobelka je oblíbená letnička zejména pro svoji modrou barvu. Původní druh pochází z jižní Afriky. V současné době se můžeme setkat také s jinými barvami květů, např. bílé, růžové nebo karmínové. Jak vypěstovat lobelku Lobelku vyséváme již v únoru. Semena jsou velmi drobná, proto je na substrát vysejeme a pouze přimáčkneme (nezasypáváme). Optimální teplota..
  • Pěstování dvoutvárky ze semínek Dvoutvárka (Dimorphotheca) je jedna z nejhezčích letniček, která dosahuje podle druhu výšky 30 až 35 cm. Je to velmi půvabná květina, která pro zdárný růst potřebuje slunce a teplo. Květy mají oranžovou barvu. Pěstování dvoutvárky Pěstujeme ji na záhřevných, písčitých půdách s malou příměsí jílu a na slunné poloze. Mokré půdy..
  • Muškáty a fuchsie v únoru Péče o muškáty v únoru Pokud nechceme pěstovat nové muškáty z řízků, můžeme použít staré muškáty z předešlého roku. Muškáty (Pelargonium), které jsme nechali přezimovat na suchém místě, koncem února seřízneme a dáme jim novou zeminu. Aby z muškátů byly opět hustě rozvětvené keříky, každý výhon seřízneme na třetinu délky. Přitom dbáme na..
  • Truhlíky na podzim Balkonové květiny mohou okna zdobit až do pozdního podzimu. Pelargonie je nutné před prvními mrazíky chránit. Jiné květiny, jako např. bidens nebo verbena, vydrží i slabší mráz. Na podzim je vhodné období pro množení převislých muškátů. Řízky bereme z dobře narostlých a zdravých květin. Řízky zapichujeme do truhlíku s vlhkým pískem, který..