Tygřice – Tigridia pavonia
Pěstování tygřice
Tygřice má velmi atraktivní, různě zbarvené květy – bílé, žluté, červené, růžové, atd. Původní druhy tygřice pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. V půdě vytváří tato květina vejcové hlízy, ze kterých vyrůstají zpravidla tři listy. Tygřice je vysoká cca 30 až 60 cm. Květy jsou ve svém středu nápadně skvrnité – tygrované. Jednotlivý květ vydrží pouze jediný den. Dopoledne se otevře a odpoledne uvadá. Celá rostlina však kvete měsíc i déle, většinou v období od června do září.
Kdy vysazujeme tygřici
Hlízy tygřice vysazujeme od konce dubna do hloubky kolem 8 cm. Stanoviště by mělo být chráněné, slunečné a teplé. Tygřice nejlépe roste na lehčích propustných půdách, které jsou bohaté na živiny. V období déletrvajícího sucha musíme květinu dostatečně zalévat. Tygřici je možné pěstovat též v nádobách na terasách nebo např. u vchodu do domu.
Uchování hlíz tygřice
V první půli října hlízy opatrně vyryjeme, odstraníme nadzemní část a necháme oschnout při teplotě kolem 18 °C. Pak je očistíme a uložíme do bezmrazého prostředí, nejlépe do písku nebo rašeliny, aby zcela nevyschly.
Choroby a škůdci tygřice
Vadnoucí poupata u tygřice většinou znamenají vysušenou zeminu. Žluté špičky listů jsou známkou nadměrné zálivky. Šedý povlak na květech způsobuje plíseň šedá, použijeme některý z fungicidních přípravků.
- Čím hnojit česnek? Česnek potřebuje dostatečné množství živin pro růst a tvorbu zdravých a silných hlízek. Kvalitní hnojení může být důležitým faktorem při pěstování česneku. Při použití jakéhokoli hnojiva je důležité dodržovat pokyny na obalu a nepoužívat ho více, než je doporučeno. Nadměrné hnojení může způsobit spálení kořenů a poškození rostliny. Níže jsou..
- Proč nekvete okrasný česnek? Existuje několik možných důvodů, proč okrasný česnek nekvete. Zde je několik příčin: Věk rostliny – okrasný česnek obvykle nekvete v prvním roce po výsadbě, a někdy ani v druhém roce. Další důvody, proč česnek nekvete nedostatek slunce, které okrasný česnek potřebuje k tomu, aby mohl kvést. Pokud má vaše rostlina..
- Podzimní šafrány (krokusy) Pěstování podzimních šafránů Podzimní šafrány jsou v zahradách méně obvyklé než druhy kvetoucí na jaře. Pěstují se různé botanické druhy nebo z nich vyšlechtěné kultivary. Kvetou převážně v září až říjnu v různých odstínech a kombinacích barvy modré, fialové a purpurové, některé jsou i bílé. Vysazují se od července do poloviny srpna, zatímco šafrány..
- Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..